Kırk yıllık şoförler bile gizli özellikleri bilmiyor! Hemen arabanızda deneyin, bu zamana kadar nasıl fark etmedim diyeceksiniz

Kırk yıllık şoförler bile gizli özellikleri bilmiyor! Hemen arabanızda deneyin, bu zamana kadar nasıl fark etmedim diyeceksiniz

Birçok araçta gizli özellikler bulunuyor. Bu özellikle; kadran selamlama, klima profili açma, Amerikan parkları açma, alarm hazırlığı, sis farlarını gündüz kullanma gibi çeşitli araçları içeriyor. Çoğu kullanıcı bu özelliklerin nasıl açıldığını ve kullanıldığını bilmiyor. İşte, araçlardaki gizli özellikler...

Her geçen zaman yeni teknolojilerle bezenen araçlar, hayatımızda büyük kolaylık sağlıyor. Fakat sürücülerin bazıları aracını yakından tanımıyor ya da gizli özelliklerini bilmiyor.

Yeni arabaların ya da mevcut arabanızın aslında gizli kalmış özellikleri var. Bu özelliklerin bazıları yazılımsal olarak açılıyor. Bazılarını açmak için bazı işlemler yapmak gerekiyor.

Özellikle 2010 ve üzeri araçlarda bilinmeyen özellikler aslında standart özellikler. Örneğin, aracınızı park ederken aynayı sağ konuma getirirseniz ayna aşağı doğru iner.

2010 üzeri araçların çoğunda standart alarm var. Ama bunların hiçbiri aktif değil. Bunun aktif edilmesi için servise başvuru yapılabilir.

araclarin-gizli-ozellikleri-neler.jpg

ARAÇLARDAKİ GİZLİ ÖZELLİKLER NELER?

Murat Dada'nın haberine göre, far yıkaması olan araçların çoğunda far yıkama düşmesi yoktur. Burada farlar uzun konuma getiriliyor. Sonrasında silecek kolu 2 defa yukarı çekildiğinde silecekler aktif hale geliyor. Böylece farlar yıkanmış oluyor.

Hatchback ve SUV araçlarda bilindiği gibi arka silecek var. Yağmurlu havalarda ön camı sildiğiniz zaman ya da aracı park edeceğiniz zaman vitesi geri konumuna taktığınız zaman arka silecek devreye giriyor.

80 km hızın üzerinde gittiğiniz zaman ani fren yapıldığında arkadaki sizi görsün diye 4'lüler yanmaya başlar. Buna panik flaşör denir.

Aracı park ettikten sonra kontakt anahtarını çıkartmadan far düğmesini yukarı çektiğiniz zaman 2 defa far sizi takip edecek. Anahtarı çıkarıp yürümeye devam ettiğinizde karanlıkta yürümeye devam edebilirsiniz.

Yönlere duyarlı sis farı özelliği de arabalarda var. Aslında bu da gizli bir özellik ancak bunu da çoğu kişi bilmiyor.

arabalarin-gizli-ozellikleri-nasil-acilir.jpg

HANGİ ARABALARDA GİZLİ ÖZELLİKLER VAR?

Öte yandan Opel Corsa, Ford Focus Ghia, BMW, Mercedes, Peugeot 307, VW Golf, Skoda Roomster, Hyundai Starex, Mitsubishi Colt, Fiat Doblo, Renault Clio gibi araçların hiç bilmediğiniz gizli özellikleri bulunuyor.

OPEL CORSA

Arabaya girince, anahtarı kontağa taktıktan sonra silecek ve sinyal kolunu aynı anda kendinize çektiğinizde.

Sırasıyla P1, P2, P3, P4, P5, P6 ve P7 özellikleri aynı anda programlanabilir hale gelir.

P1 özelliği ile aracın dış lambalarının açılıp kapanması ayarlanır. Örneğin araç kumandasına çift bastığınızda açılsın mı kapansın mı?

Bu 7 özellik arasında geçiş yapmak için sol silecek kolunu, aktif veya pasif hale getirmek için sağ silecek tuşunu aşağı ve yukarı yönlü kullanabilirsiniz.

P2 özelliği ile aracın yağmurlu havada silecek açıkken geri vitese alındığında arka sileceklerin çalışmasını sağlar. Açık veya kapalı konuma getirmek için yine silecek tuşu kullanılır.

P3 özelliği şerit değiştirme göstergesidir. Sinyal verirken sinyal çubuğuna hafif basıldığında kendi kendine kapanıp kapanmayacağını ayarlar.

P4 özelliği araç seyir halindeyken aracın dört kapısının birden kilitlenip kilitlenmeyeceğini ayarlar.

P5 özelliği eğer cruise control özelliği varsa bu ayarın yapılmasını sağlar.

P6 özelliği araç saatte 90 km hıza gelindiğinde aracın sizi sesli olarak uyarıp uyarmamasını ayarlar. Silecek tuşunu aşağı ve yukarı yönlü oynatarak bu uyarıyı hangi hızda almak istediğinizi ayarlamanız mümkündür.

P7 özelliği sağ veya sol sinyal verildiğinde gelen tık sesinin şiddetini ayarlamak için kullanılır.

Kontağı kapattıktan sonra selektör yapınca aracın farları 1 dakika açık kalır. Follow me home özelliği.

Kontağa anahtarı takıp (kontağı çevirmeden) setting tuşuna 2-3 sn basılı tutun yol bilgisayarında LCD ekran ısısı, ECU donanım versiyonu akü voltajı, Hız, Motor soğutma suyu sıcaklığı gibi özellikler çıkar ekrana.

Kontağı kapatıp anahtarı çıkartmadan sinyal kolunu aşağıya çekerseniz sol park lambaları yukarı çekerseniz sağ park lambaları yanar.

Abs ve/veya esp belli bir sure sürekli çalışırsa örneğin 4-5 saniye, araç tehlikeli bir durum olduğunu algılar ve otomatik olarak müziği kapatır.

Fasılalı silecek ayarı: Silecek kolunu bir kere aşağı doğru itin, sonra istediğiniz aralık gelince yukarı 1 kademe kaldırın. Örnek 8 saniye. Aralıklı mod 8 saniye olarak çalışır. 15 saniyeye kadar açılabiliyor.

otomobillerin-gizli-ozellikleri-nasil-ogrenlir.jpg

PEUGEOT 307

Eğer yolun sol tarafına park ederseniz sağ parkları, yolun sağ tarafına park ettiyseniz sol parkları yakabilirsiniz. Böylece arkadan gelen araçların sizi görmesi sağlanır.

10 km hızı geçtiğinizde kapılar otomatik kilitlenir.

4 otomatik camda da sekansiyel (yani tek dokunuşla açılma veya kapanma) özelliği vardır. Camlar arada el kaldığında sıkıştırmaz. Bir engel gördüğünde 5 cm geri gidip orada bekler.

Araç silgileri diyelim kırmızı ışıkta durdunuz silgiler kendi kendine yavaşlıyor siz hareket edince tekrar hızlanır.

Arka cam sileceğini yol bilgisayarı menüsünden ayarladığınız takdirde yağmurlu havada aracı geri vitese taktığınız zaman arka silecek çalışmaya başlıyor.

VW GOLF Kapıları uzaktan kumanda ile kilitlerken ve açarken uyarı sesi. (Orijinal alarm olan araçlarda buzzerdan öter) (Alarm olmayan araçlarda korna hafif çalar)

Coming Home fonksiyonunun otomatik olması. (Normalde bir kere selektör atılması gerekiyor)

Coming home ve leaving home fonksiyonlarının sis farından yanması.

Katlanır aynasının altında aydınlatma olan araçlarda ayna katlandıktan sonrada ışıkların açık kalması.

Ön yol bilgisayarında araca ilave edilmesi gereken benzinin litre olarak gösterilmesi (Türkçe çeviride "ek yakıt" olarak yazıyor).

Gündüz sürüş farlarının teyp üzerinden kapatılıp açılabilmesi.

Şerit değiştirirken verilen kısa sinyalin 3 kereden 4 kereye yükseltimi (Destekleyen Modüllerde).

Geri vitese takıldığında sağ aynanın aşağı inmesi.

Klima paneli "Auto" konumundayken klimanın çalışma şiddetinin gösterimi.

Far anahtarı "0" veya gündüz "Auto" konumundayken arka parklarında yanması.

Sinyallerin Amerikan park yanması.

Virajlarda sislerin yanması.

Araç kilitlendikten sonra açık kalan cam varsa bunun yağmur yağınca otomatik kapanması (Highline Araçlarda).

araclarin-gizli-ozellikleri-acma.jpg

FORD FOCUS GHIA

Sinyal kolunu sola dönecekmiş gibi çekin ama kilitlemeyin yani sinyal yanma seviyesine kadar çekin ve bırakın, Otomatik olarak 3 kez sinyal verecektir. Bu özellik Makyaj sonrası Ghialarda bulunmaktadır.

Herhangi bir sebeple camlarınız saçmalarsa tek dokunuşta inmesinde veya çıkmasında sorun yaşarsanız, camları yeniden programlayın. Ayrıca herhangi bir sebeple akünün sökülmesi de bu hafızaların bozulmasına sebep olur.

Yeniden programlamak için: Araç çalışır iken, açma veya kapama yönüne basın ve cam kapandıktan sonra 5 saniye kadar daha basmaya devam edin. Bu sayede cam programlanmış olacaktır. Bu işlemi her cam için uygulayın.

Uzaktan kumandanın kilitleme ve açma butonlarına 5 saniye boyunca aynı anda basılı tutun, arabanın sinyalleri yanacaktır ; Sonrasında açma düğmesine bir kez basarsanız sadece sürücü kapısının kilidi açılacak, iki kere basarsanız tüm kapılarınki açılacaktır.

Kontak 0 konumunda iken günlük kilometre sıfırlama düğmesine basılı tutarak kontağı açtığımızda veya motoru çalıştırdığımızda göstergedeki lcd ekranda bazı verilere ulaşırız.

Tüm özelliklerin çalışması aracınızın donanımı ile bağlantılıdır. Aracınızda bu özellikler varsa bunları kullanabilirsiniz.

Araca binilip kapılar kapatılır, Kontak anahtarı tüm kontrol ışıkları yanana kadar çevrilir, motor çalıştırılmaz!, Kapı kilit düğmesinden üç defa üst üste kilitleme uygulanır, kapa-aç-kapa-aç-kapa-aç. Kontak anahtarı çevrilerek kapatma konumuna getirilir.

Kilitten aynı işlem tekrarlanır: Kapa-aç-kapa-aç-kapa-aç. Kontak anahtarı tekrar ışıkların yandığı konuma getirilir, kısa bir düdük sesi duyulur (bunu duymazsanız olmayacak demektir), Kilitten aynı işlem tekrar edilir: Kapa-aç-kapa-aç-kapa-aç.

Uzun bir düdük sesi duyulur, programlama tamamlanmıştır. Başarılı olmuşsa yaklaşık 10 km/saat hızda kapılar otomatik kilitlenecektir, içeriden manuel olarak açılırsa, söz gelimi yolcu indirme-bindirme, yeniden hareketinizde otomatik kilitleme olmayacaktır.

Anahtar üzerindeki buton ile kapıları kilitledikten sonra, kilitleme tuşuna 3-5 saniye basılı tutun açık camlar kapanacaktır. Buna global kapama adı verilmektedir. Aynı işlemi, kilidi açtıktan sonra da yapabilirsiniz.

Kilidi açtıktan sonra açma tuşuna 3-5 saniye basılı tutun. 4 camın tümü açılacaktır. Buda global açmadır. Ancak kapama tüm ghia'larda olmasına rağmen açma işlemi makyaj öncesi focuslarda bulunmamaktadır.

arabalarin-gizli-ozelliklerini-acma.jpg

SKODA ROOMSTER

Geri vitese takınca egsos gazını içeri almasın diye hava girişini kapatır. İç sirkülasyon özelliği otomtik olarak devreye girer.

MITSUBISHI COLT

6 ayrı radyonun hafızasını 6 ayrı ekolayzır ayarına atamak mümkün. Böylece dinlenen müzik türüne göre her seferinde ayrı bir ayar yapmak gerekmez.

Dış sıcaklık 3 derecenin altına inerse araç sesle uyarı verir.

RENAULT CLIO

HIZ ARTTIKÇA YÜKSELEN CD SESİ ÖZELLİĞİ

1) Anahtarı takın.

2) Göstergeleri aktif duruma getirin.

3) Teybi açın (CD modunda geçerli özellik)

4) Teyp üzerindeki SRC tuşuna 5 saniye basılı tutun.

5) Sol yön oku ile Speed komutunu seçin.

6) Burada kademe ayarı 0 ile 1,2,3,4,5 arasında değişiklik yapılarak istediğiniz kademeyi hızlanmaya bağlı olarak azaltabilirsiniz. 7. Aynı (SRC) Tuşa 5 Sn Basın.

KISA SİLECEK ÖZELLİĞİ

Clio kısa silecek komutu, silecek kolunu kendinize doğru 1 kez çekmekle çalışır.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN