Özel okullarda eğitime zam sınırlı yemeğe sınırsız

Özel okullarda eğitime zam sınırlı yemeğe sınırsız

Milli Eğitim Bakanlığı özel okullarda zam oranının yüzde 65 ile sınırladı. Okul yönetimleri bu artışın maliyetleri karşılamadığını belirtirken, veliler zamların bununla sınırlı kalmadığını, bu oranın ek ücretlerle aşmaya başlandığını ifade ediyor. Okulların yemek ücretlerine fahiş oranda zam yaptığını belirten veliler tepki gösterdi. Geçen yıl ocak ayında yemek ücretine 11 bin lira ödediğini belirten bir veli bu sene kendisinden 30 bin lira yemek ücreti istendiğini belirterek duruma isyan etti.

SACİDE DEMİR

Yüksek enflasyon ve TL’de yaşanan değer kaybı özel okullarda da hem maliyetleri hem de fiyatları katladı. Erken kayıt döneminde fahiş zam oranlarıyla gündeme gelen özel okullara Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) sınır getirerek uygulanacak tavan zammı yüzde 65 olarak açıkladı. Okul yönetimleri başta enerji olmak üzere bu zammın giderleri karşılamadığından şikayet ederken, veliler ise zamların bununla sınırlı kalmadığını, bu oranın ek ücretlerle aşmaya başlandığını ifade ediyor. Veliler okulların, yemek, etüt ve gider kalemi adı altında kendilerinden para talep ettiğini ve özellikle yemek ücretlerinde yüzde 200’lere varan zamların yapıldığını belirterek duruma isyan etti. Tepkilerini sosyal medya ve şikayet sitelerinde dile getiren veliler, okulların denetlenmesini talep etti.

Bursa’da yaşayan ve çocuğunu gönderdiği okulu CİMER’e şikayet ettiğini belirten bir veli ‘’İlkokul öğrencisi oğlum için yazıyorum. 2021-2022 dönemi için 18 bin TL’ye yazdırdığımız kayıt için okul açıldığı dönemde giderler arttı diyerek ekstra 3000 TL isteyen okul ödemezseniz bir dahaki seneye okula kayıt yapmayız diye tehditte bulunmuşlardı. Bizde mecbur kaldık ödedik. Fakat şu anda istenen rakam kabul edilebilir değil. Ayrıca daha önceki kayıtlarda yemek ücretleri fiyatın içindeyken şimdi yüzde 65 zam yapıp bir de 25 bin TL ekstra yemek ücreti isteniyor’’ ifadelerini kullandı.

Ankara’dan bir veli ise geçen yıl ocak ayında yemek ücretine 11 bin lira ödediğini bu ise sene kendisinden 30 bin lira yemek ücreti istendiğini belirterek ‘’Ankara Çukurambar’da 2022-2023 yılı erken kayıt döneminde kaydımızı yaptırdığımız okulda ücretler şu şekildeydi; Eğitim ücreti 28.000 TL, yemek ücreti 11.000 TL, eylül 2022 de de kitap kırtasiye ücreti adı altında istenen miktar ise 8 bin 500 TL oldu. Yani toplam ücret 28.000 + 11.000 + 8500 = 47.500 TL oldu. Ocak 2023 yılında ise 2023-2024 yılı için istenen ücretler ise şu şekildedir: Eğitim ücreti 46.000 TL (yüzde 65 zam), yemek ücreti 30.000 TL ( yüzde 172 zam ),diğer ücretler ( Bu ücretlerin eğitim kalitesini artırmaya yönelik olduğu söylenmekte, tam içerik belli değil ) 9.200 TL.Öngörülen kitap kırtasiye ücretinin ise (kesinleşeceği tarih Eylül 2023 olacakmış) 13.000-15.000 olduğunu ifade ediyorlar. Toplam ücret 46.000 + 30.000 + 9.200 + 15.000 = 100.200 TL (yaklaşık olarak) olmaktadır’’ dedi.

‘GİDER ADI ALTINDA İLAVE ÜCRET TALEP EDİLİYOR’

Veliler özel okulların yüzde 65 zamla yetinmediğini belirterek kendilerinden ek ücretler talep ettiğini belirterek, duruma çözüm getirilmesi çağrısında bulundu. İstanbul Sancaktepe’de özel bir okula çocuğunu gönderdiğini belirten bir veli yasal boşlukların kullanıldığını söyleyerek ‘’Bildiğiniz üzere yasa ile özel okul ücreti zam oranı yüzde 65 olarak belirlendi. Fakat yeni dönem kaydına gittiğimizde hem zam oranının bir önceki kayıt tutarı yerine indirimsiz hali üzerinden yapılmakta hem de diğer giderler adı altında 9 bin TL ilave ücret istenmektedir. Bunun açıkça yasayı ihlal ettiği özellikle diğer gider altında bir tahsilatın resmen hak ihlali olduğunu düşünüyorum. Geçen sene eğitim ücreti olarak 24 bin + 11 bin yemek olarak 35 bin ödedik. Bu yıl ise 46.247 TL eğitim + 9 bin genel gider ile aslında 55.247 eğitim yani yüzde 130 eğitim ücreti zammı yapılmaktadır. Çocuğum 2. sınıf öğrencisi olup eğitim hakkı ihlal edilmektedir’’ ifadelerini kullandı.

BAZI SINIFLARDA SINIRLAMA YOK

Milli Eğitim Bakanlığı, özel okul ücretlerine zammı yüzde 65 ile sınırladı. Ancak birinci, beşinci ve dokuzuncu sınıflardaki artışa karışmadı. Aynı okulda okuyan ve kademe değiştiren öğrenciler için fahiş zam oranları uygulandığını belirten veliler şaşkınlıklarını dile getirdi. Anaokulu öğrencisi velisi yapılan fahiş zamma isyan ederek ‘’2023-2024 eğitim öğretim yılı için erken kayıt adı altında günümüz koşullarında, fırsata çevirme zihniyetiyle aynı okulun anaokulundan aynı okulun birinci sınıfa geçiş ücretine yüzde 120 zam istemelerine anlam verememekteyim’’ dedi.

‘TABLDOT YEMEĞE GÜNLÜK 200 TL İSTENİYOR’

Özel okulların yemek ücretlerindeki fahiş artışlara tepki gösteren veliler günlük tabldot yemeğe 200 TL istendiğinin altını çizerek ‘’Özel okul yemek ücretleri 32.000 TL. Kahvaltıda havyar, öğleyin Chateaubriand verecekler herhalde. 180 gün okul var, tabldot yemeğe günlük 200 TL isteniyor ve vatandaş sahipsiz. Ekonomi biliminin gözlerdeki ışıltıyla ilintisini şimdi şimdi farketmeye başladık’’ diye konuştu.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (4)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
4 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN