Elektrik ve doğal gaz fatura desteği ödemeleri başladı! Artık PTT'den değil e-Devlet'ten ödeniyor

Elektrik ve doğal gaz fatura desteği ödemeleri başladı! Artık PTT'den değil e-Devlet'ten ödeniyor

PTT, yürüttüğü çalışmaları her geçen gün geliştirirken hizmetlerini de dijital ortama taşıyor. PTT üzerinden yapılan doğal gaz ve elektrik tüketim destekleri ile sosyal yardım ödemeleri PTT şubelerinin yanı sıra artık e-Devlet üzerinden de alınabiliyor ve sorgulanabiliyor. İşte, PTT sosyal yardım ödemelerinde son dakika değişikliği...

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'na bağlı olarak yurt içinde ve dışında müşterilerine bankacılık, posta ve kargo alanlarında hizmet sunan Posta ve Telgraf Teşkilatı (PTT), şubelerindeki yoğunluğu azaltmak maksadıyla bazı işlemlerini e-Devlet platformuna taşıdı.

hak sahipleri, adlarına yatırılan kurum ödemelerini sorgulama, hesaba aktarma ya da gelen yardımla fatura ödeme işlemlerini artık PTT şubelerinin yanı sıra e-Devlet uygulamasından da gerçekleştirebilir.

Ayrıca, PTT üzerinden yapılan kurum ödemelerini sorgulama ve hesaba aktarma hizmeti ile elektrik ve doğal gaz tüketim destekleri ile fatura ödeme ve abone sözleşme numarası güncelleme işlemleri e-Devlet'ten yapılabiliyor.

PTT İŞLEMLERİ E-DEVLET'TEN NASIL YAPILIR?

e-Devlet üzerinden PTT'nin hizmetlerinden yararlanmak isteyen kullanıcılar, iki farklı yol izleyebiliyor.

Sunulan hizmetlere e-Devlet kanalı üzerinden direkt aratılarak veya e-Devlet kanalındaki kurumlar sekmesinde PTT'nin altında listelenen hizmetler yoluyla ulaşılabiliyor.

Bir diğer yol olarak PTT'nin internet bankacılığı ve mobil bankacılık uygulamasının giriş ekranındaki direkt yardım ekranına yönlendirecek 'Sosyal Yardım Ödemeleri' butonuna tıklanarak hizmetlere erişilebiliyor.

KURUM ÖDEMELERİNİN SORGULANMASI VE HESABA AKTARILMASI

Hak sahipleri adına yapılan ödemeler, e-Devlet sisteminde 'PTT Üzerinden Yapılan Kurum Ödemeleri Sorgulama ve Hesaba Aktarma' hizmeti aracılığıyla PTT hesaplarına ya da başka banka hesaplarına EFT yapılabiliyor.

'Hesabıma Aktar' hizmeti ile EFT yapılırken hak sahibinin ismi ve EFT yapılacak IBAN numarasına ait ismin uyuşması gerekiyor. Hesap-isim uyumsuzluğu sebebiyle gün içinde kişiye ulaşmayıp iade edilen EFT işlemi olması durumunda, hak sahibinin yardım tutarı ekranda yeniden EFT yapılabilecek şekilde görüntüleniyor.

ELEKTRİK VE DOĞAL GAZ TÜKETİM DESTEĞİ İLE FATURA ÖDEME HİZMETİ

Elektrik tüketim desteği ödemeleri e-Devlet üzerinden 'Elektrik Yardımı ile Fatura Ödeme' başlığı aratılarak yapılabiliyor.

Hak sahipleri yardım tutarını görüntüleyip mesken türündeki faturalarını ödeyebiliyor. Hizmette yer alan 'Fatura Öde' butonu ile yönlendirilen ödeme ekranında ödenmek istenen faturanın ait olduğu kurum seçilip 'Abone No' bilgisi girilerek aboneye ait borçlar görüntülenebiliyor.

Elektrik tüketim desteği ödemelerinde yardım tutarının fatura tutarından fazla olması halinde yardımdan mahsup edilerek 'Ödeme Yap' butonuna basıldığında kartsız olarak ödeme işlemi tamamlanıyor.

ELEKTRİK TÜKETİM DESTEĞİ HER AY BİR KEZ VERİLİYOR

Yardım tutarının fatura tutarının tamamını karşılamadığı durumda ise yardım tutarından kalan ve müşteri tarafından ödenmesi gereken fatura farkı ekranda görüntülenerek, kredi kartı veya debit kart ile ödenebiliyor. İşlemler bir gün sonra ekrana yansırken, gerçekleştirilen ödeme sonradan iptal edilemiyor.

Hak sahipleri elektrik tüketim desteğinden her ay bir kez yararlanabilirken, yardım yalnızca mesken tipi tarifelerde kullanılabiliyor. Ayrıca faturanın hak sahibi adına olması şartı aranmıyor. Aynı işlemler 'doğalgaz tüketim desteği ile fatura ödemeleri' için de gerçekleştirilebiliyor.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN