Back To Top
Emekçi Hareket Partisi'nden Venezuela'ya destek: Emekçilerin yanındayız

Emekçi Hareket Partisi'nden Venezuela'ya destek: Emekçilerin yanındayız

 - Son Güncelleme: 24.01.2019 Perşembe 13:43
Emekçi Hareket Partisi\'nden Venezuela\'ya destek: Emekçilerin yanındayız
- A +

Venezuela Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido'nun, ülkede düzenlenen hükümet karşıtı gösterilerde kendisini "geçici devlet başkanı" ilan etmesi sonrası çıkan olaylar dünya gündemine oturdu. Emekçi Hareket Partisi'nden (EHP) yapılan açıklamada ise 'Venezuela emekçilerinin yanındayız' denildi.

Venezuela Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido, ülkenin başkenti Caracas'taki hükümet karşıtı gösterilerde destekçilerine yaptığı konuşmada, "Yönetimin gasbedilmesine son vermek, geçici hükümeti kurmak ve özgür seçimler düzenlemek için resmi olarak Venezuela'dan sorumlu devlet başkanlığı görevini üstlenmeye yemin ediyorum" dedi.

Halka kendisini destekleme çağrısı yapan Guaido, "Biliyoruz ki bu tek kişilik bir iş değil ve sonuçları olacak. Bu büyük ulusal güç ve umut hareketinin önüne geçilmesine izin vermeyeceğiz" ifadelerini kullandı.

Guaido, hükümet karşıtı gösterilerin devam edeceğine dikkati çekerek, "Yorulacak mıyız? Hayır. Demokrasiye, özgürlüğe, tekrar suya, doğal gaza ulaşıncaya kadar ekmek her Venezuelalının masasına ulaşana kadar direneceğiz." diye konuştu.

EHP'DEN DESTEK AÇIKLAMASI

Guaido'nun kendisini 'geçici devlet başkanı' ilan etmesi sonrası çıkan olaylar ise dünya gündemine oturdu. Türkiye, İran, Çin ve Rusya'nın yanında olduğunu belirttiği Venezuela için bir açıklama da Emekçi Hareket Partisi'nden (EHP) geldi.

EHP'den yapılan açıklamada "Emperyalizmin karşısında Venezuela emekçilerinin yanındayız" denilerek şu ifadelere yer verildi:

"ABD destekli darbenin karşısında olmamız, emekçilerle bağı kalmamış olan Maduro’yu savunacağımız anlamına gelmez. 

Maduro sağcılaşan ve bürokratikleşen siyasetiyle karşı devrimin önünü açtı. Emekçilerin iktidarın içinde olmadığı her durumda o iktidar yozlaşarak yıkıma, darbeye açık hale gelir.

19-01/24/screenshot_2.jpg

ABD emperyalizmi yıllardır ambargo uygulayarak hizaya getirmeye çalıştığı Venezuela’da gözünü petrol rezervlerine dikmiş durumda. Darbe girişiminin başarılı olması durumunda ülke kanlı bir diktatörlükle karşı karşıya kalacaktır.

ABD ve işbirlikçileri, Venezuela’dan derhal defolmalıdır. Venezuela emperyalizm karşısında bir kaledir. Daha önce olduğu gibi emperyalizmin saldırıları bir kez daha boşa çıkarılacaktır. Venezuela için kararı emekçiler vermelidir.

Emperyalizmin karşısında halklar yozlaşmış iktidarlara mecbur değildir. Maduro, iktidarı emekçilere ve devrimci güçlere teslim etmelidir.

Şu gerçeği bilelim ki Venezuela’da hiçbir zaman tam anlamıyla sosyalizm ilan edilmedi. Nitekim bu tür yönetim biçimlerinin ayakta kalma şansı her daim düşüktür ve rejim eninde sonunda gericileşecektir. Emekçiler tüm iktidarın üretenlerde olduğu, üretim araçlarının emekçilere devrolduğu bir düzeni inşa için, bilimsel sosyalizm için yola koyulmalıdır."

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN