EYT'de yaş sınırı belli oldu

EYT'de yaş sınırı belli oldu

İlk aşamada 1,5 milyon, daha sonra 5 milyon kişinin emekli olmasını öngören EYT yasası çalışmalarında sona gelindi. Cumhurbaşkanlığı'nda yapılan zirvede yaş sınırı şartı da netleşti. İşte, EYT yaş sınırı...

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesinde, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu'ndan (TİSK) gelen talepler ağır basmaya başladı. Dün (6 Kasım 2022 Salı günü) Cumhurbaşkanlığı'nda yapılan EYT toplantısında, düzenlemenin işverenlerin talepleri doğrultusunda değiştirilmesi ele alındı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığında dün akşam saatlerinde Beştepe'de yapılan toplantıya Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, TBMM AK Parti Grup Başkanı İsmet Yılmaz, AK Parti Genel Başkan Vekilleri Numan Kurtulmuş ve Mustafa Elitaş ile AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli ve Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı Metin Kıratlı katıldı.

1999 VE ÖNCESİ SİGORTA GİRİŞİ OLANLAR YARARLANACAK

Çalışma Bakanı Bilgin, toplantıya EYT çalışmasını tamamlamış olarak katıldı. Buna göre 8 Eylül 1999 ve öncesi sigorta girişi olanlar prim gün sayısını doldurmaları halinde yaş şartı olmadan emekli olabilecekti. Fakat Beştepe'deki toplantıda, düzenlemede revizyon yapılarak, yeniden yaş şartı konulması kararlaştırıldı.

ATV muhabiri Salim Salimoğlu'nun bakanlık kaynaklarına dayandırarak aktardığı bilgiye göre, EYT'li kadınların 48, erkeklerin ise 50 yaşında emekli olabilmeleri yönünde prensip kararı alındı.

YAŞ SINIRINI BAKAN NEBATİ BELİRLEDİ

Salimoğlu, toplantıda konuşulanlara ilişkin şunları söyledi:

"Yaş şart getirilmesine yönelik bir prensip kararı alındı, EYT'li kadınlar 48, erkekler 50 yaşına gelmeden emekli edilmesin yönünde görüş birliğine varıldı.

En başından beri Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, EYT'ye ilgili düzenleme hakkında bütçe gerçekliklerine dikkat çekiyordu. Bu açıklamaları ekranlarda dillendirmiyordu Bakan Nebati ama kulislerde yapılan konuşmalarda haberci arkadaşlara bunun vurgusunu hep yapıyordu mutlaka.

Diğer yandan Çalışma Bakanı Vedat Bilgin, 8 Eylül 1999 öncesi koşullara dönüleceğini söylüyordu EYT'liler için. Çalışma Bakanlığı'nın yürüttüğü çalışma bu yönde iken, Hazine ve Maliye Bakanlığı bütçe gerçeklerini ortaya koydu ve Külliye'de yapılan toplantıda son karar olarak kadınlara 48, erkeklere 50 yaş şartı getirilmesi yönünde bir karara varıldı. Bu bir prensip kararı."

KADINLARDA 48-50 YAŞ, ERKEKLERDE 50-52 YAŞ SINIRI

TRT Haber ise AK Parti kaynaklarına dayandırdığı haberinde, toplantıda kadınlarda 48-50, erkeklerde 50-52 yaş alternatifleri üzerinde durulduğunu yazdı. Taslak çalışmanın sürdüğünü belirten TRT Haber, son bir toplantı daha yapılabileceğini belirtti.

EYT için son kararı ise 12 Aralık 2022 Pazartesi günü Bakanlar Toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın vereceği belirtiliyor.

TİSK'İN ÖNERİSİ KABUL EDİLDİ

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Başkanı Burak Akkol, 1 Aralık 2022 Perşembe günü yaptığı açıklamada, EYT konusunda Çalışma Bakanlığı'na sundukları üç önerinin de kabul gördüğünü söylemişti. Akkol bu üç öneriyi şöyle sıralamıştı:

1) Emekli olup çalışmaya devam edecek arkadaşlarımızın işverene maliyeti artıyor. Yüzde 80'in üzerinde iş hayatına devam etmek istiyor. İşverenler de büyük oranda devam etmek istiyor. Burada bir uyum görüyoruz. Emeklilerle çalışanlar arasındaki SGK prim farkı giderilecek.

2) Emekli olacak çalışanların aynı anda emekli olması durumunda ciddi finansman çıkması söz konusu. Bakanımız Kredi Garanti Fonu'ndan (KGF) uygun kredi ile işverenlerin yalnız bırakılmayacağı müjdesini verdi.

3) Üçüncü konu yüzlerce kişinin aynı anda emekli olması durumunda iş sağlığı ve güvenliğini etkileyecek durumlar ortaya çıkabiliyor. Planlama dahilinde olunması gerekiyor.

"PRİME TAKILANLAR OLMAYACAK"

Çalışma Bakanı Vedat Bilgin, EYT düzenlemesine ilişkin en net açıklamayı 11 Kasım 2022 Cuma günü yapmış ve şunları söylemişti:

"Şu anda yaş şartını kaldırırsak emekli olabilecek, şartları dolduran 1,5 milyon insan var. Bazı milletvekillerince 'prime takılanlar' gibi bir şeyin oluşacağı söylendi. Prime takılanlar olmayacak. 8 Eylül 1999 öncesi prim gün şartını değiştirmiyoruz; 5000 ve 5400. (Bağ-Kur'da kısmi emeklilik için istenen gün)"

SSK, BAĞ-KUR VE MEMURLAR İÇİN EYT ŞARTLARI FARKLI

EYT öncesi yasaya göre; emeklilikte SSK'lılar için kadınlarda 20 yıl, erkeklerde 25 yıl hizmet süresi ve 5 bin prim günü şartı aranıyordu, yaş zorunluluğu yoktu. 3600 günle de kadınlar 50, erkekler 55 yaşında kısmi emeklilik hakkı kazanıyordu.

Bağ-Kur ve Emekli Sandığı'na tabi olanlar içinse kadınlarda 7200, erkeklerde 9 bin gün prim şartı aranıyordu. Kısmi emeklilik için aranan prim gün sayısı da 5400'dü.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (14)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
14 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN