Kılıçdaroğlu'ndan Kur Korumalı Mevduat sahiplerine uyarı: Döviz garantisini vermeyeceğiz

Kılıçdaroğlu'ndan Kur Korumalı Mevduat sahiplerine uyarı: Döviz garantisini vermeyeceğiz

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Kur Korumalı Mevduat (KKM) sahiplerine uyarıda bulundu. Kılıçdaroğlu, "Bizim iktidarımızda sadece ve sadece faizi alacaklar. Öyle döviz garantisi falan yok" ifadelerini kullandı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Edirne'de yaptığı konuşmasında Kur Korumalı Mevduat sahiplerine seslendi. Kılıçdaroğlu, “Bizim iktidarımızda sadece ve sadece faizi alacaklar. Öyle döviz garantisi falan yok. Türkiye sömürge bir ülke değil, birilerinin sömürge alanı da değil” ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından öne çıkanlar şöyle;

"Geçen hafta salı Erzurum'daydım. Şimdi Edirne'deyiz. Erzurumluların Edirnelilere selamı var, o selamı getirdim üstümde kalmasın. Bu vesileyle de Edirne'den Erzurum'a selamlarımızı gönderelim. Bu kenti tüm dünyaya tanıtmak zorundayız. Edirne Türkiye ve dünya tarihi için önemli bir kent. Bugün çiftçilerle buluştuk, dertlerini ağızlarından dinledik. Eğer bir sorunu çözmek istiyorsak çözme konusunda niyetin varsa sorunu yaşayanı bir dinleyeceksin. Pandemiden sonra paranın bir stratejik sektör olduğunu bütün dünya ve hepimiz öğrendik. Acaba bizi yönetenler paranın stratejik sektör olduğunu öğrenebildiler mi? Orada hala bir soru işareti var."

"Bay Kemal'in sözü var çiftçiye KDV'siz ÖTV'siz kırmızı mazot vereceğiz"

"Akaryakıta zam geldi. Şehirde yaşıyorsanız arabanızı kullanmazsınız. Otobüse, metroya binersiniz. Çiftçi ne yapacak? Tarlaya metroyla mı gidecek? Tarlaya belediye otobüsüyle mi gidecek? Traktörle gidecek. Ona mazotu indirimli vereceksin. KDV'siz ÖTV'siz. Bu konuda Bay Kemal'in sözü var. Açık ve net söylüyorum iktidarımızda çiftçiye KDV'siz ÖTV'siz kırmızı mazot vereceğiz."

"Hiçbir evde hiçbir çocuk yatağa aç girmeyecek"

"Kadın kardeşlerim için şunu söyleyeyim. Aile Destekleri Sigortasını getireceğiz. Hiçbir evde hiçbir çocuk yatağa aç girmeyecek. Özellikle yoksul ailelerde kadın kardeşlerime söylüyorum. Sizi yaşadığınız evde erkeğe muhtaç etmeyeceğim. Yoksulluğu yenmek için yoksulu afişe etmeyeceksiniz. Sağ elin gördüğünü sol el görmeyecek. İnsanın onurunu koruyacaksınız."

"Yoksulluk kader değildir"

"Yoksulluk kader değildir. Yoksulluğu yaratan iktidarın politikalarıdır. Aile Destekleri Sigortası, 1971 yılında Türkiye Cumhuriyeti'nin parlamentosu hayata geçireceğine dair söz vermiş. Niçin bugüne kadar hayata geçmedi? Çünkü yoksulluğu kullanıyorlar, istismar ediyorlar. Bu kardeşiniz diyor ki, ister oy verin ister oy vermeyin hiçbir çocuğun yatağa aç girmediği Türkiye'yi kesinlikle yaratacağız."

"Ülkeyi Çankaya'dan yönetmek istiyoruz"

"Biz ülkeyi saraylardan değil, mütevazi Çankaya'dan yönetmek isteriz. Defalarca söyledim, Erdoğan'a da söyledim. Allah aşkına israf haramdır. İsraf yapma. İsraf yaptığın zaman fakir, fukaranın hakkını yiyorsun. Ne yapacaksın bu sarayları?"

"Olay bu kadar büyümese derhal kapatacaklardı"

"Bir devletin erdemle, ahlakla yönetilmesi gerektiğini defalarca söyledim. Bir devlet hukukun üstünlüğü ile yönetilir. Baskı, şiddet ile yönetilmez. Her alanda demokrasi istiyoruz. Devleti ahlakla, bilgiyle, birikimle yöneteceksiniz. Şu anda çoklu organ yetmezliği ile karşı karşıyayız. TBMM'ye bakın. Milletvekillerinin büyük bir kısmı milletin değil, sarayın vekili. Saraydan talimat alıp el kaldırıp indiren insanlar milletin sesi olamazlar. Sarayın talimatını dinleyen savcı hemen alınır süratle Yargıtay üyesi yapılır. Bir tek kararın altına imzası olmadan AYM'ye seçilir. Bay Kemal de bunu yiyecek... Yemezler. Bu kadar yargıç varken birisi paraşütle gelecek niçin? Sezgin Baran Korkmaz'ı talimatla serbest bıraktılar ya onların ödüllendirilmesi lazım. Nereye üye olursan ol sen yargıçlık yapamazsın. Yargıç vicdanıyla karar veren kişidir. Yürütme dediğimiz... KPSS bunun en basit örneğidir. Olay bu kadar büyümese derhal kapatacaklardı. Dünyanın yolsuzluğu var, beşli çeteler malı götürüyor. Görevlendirsene Devlet Denetleme Kurulu'nu. Görevlendiremez oraya, kendisi de bir parçası çünkü."

"Cumhurbaşkanı tarafsız olacak"

"Tek kişinin iradesine Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni bırakmayacağız. Cumhurbaşkanı tarafsız olacak. Halkın Cumhurbaşkanı olacak. Birilerinin Cumhurbaşkanı olmaz. Yapacak çok işimiz var. Neyi nasıl yapacağımızı çok iyi biliyoruz. 6 lider de çok iyi biliyor. Bütün mesele bunun zamanlaması. Bununla ilgili çalışmayı da yapıyoruz. Belli bir yere geldikten sonra kamuoyuyla paylaşacağız. 6 parti farklıyız ama hepimiz bu ülkenin demokratikleşmesini savunuyoruz."

"Kur Korumalı Mevduat sahipleri bizim iktidarımızda sadece ve sadece faizi alacaklar"

"Faize karşıyım diyor değil mi Erdoğan? Bankaların karı milyarları buluyor. Bu yılın ilk 6 ayında bankaların karı yüzde 400. Faiz geliri. Eğer bankalar yüzde 400 kar elde ediyorsa... Çiftçi, esnaf, sanayici, ücretli etti mi? Hiçbir meslek grubu yüzde 400 kar etmedi. Neymiş beyefendi faize karşıymış... Karşı olduğunu söyleyeceksin birileri parayı götürecek. 'Kur Korumalı Mevduat ekonominin kalbine yerleştirilmiş bombadır' diyorlar. Bomba değil atom bombası. Buradan KKM sahiplerine yani bir avuç kişiye sesleniyorum. Bizim iktidarımızda sadece ve sadece faizi alacaklar öyle döviz garantisi falan yok. Türkiye sömürge değil.

Askeri hastaneleri tekrar açacağız. Biz Kurtuluş Savaşı'nda dahi el avuç açmadık. El avuç açanlar kendilerini birde 'dünya lideri' olarak tanıtıyorlar. Karikatür gibi."

"Süleyman Şah'ı yerine götüreceğiz"

"Allah nasip eder iktidar olursak Süleyman Şah türbesini yerine götüreceğiz şanlı bayrağımızı da oraya dikeceğiz. Bizim milliyetçiliğimizi öğrenmek istiyorlarsa Rahmetli Ecevit'e bakacaklar. Kıbrıs'a, Akdeniz'in sularına bakacaklar. Sen kim bizim milliyetçiliğimizi tartmak kim Bahçeli?

EYT’liler sizin sorununuzu biliyorum. EYT sorununu çözecekse bir kişi çözer onun adı da Bay Kemal. Türkiye büyük ölçüde üretimden koparılmış vaziyette. Hem bütçe açığımız hem dış ticaret açığımız var. İkisi de boynumuza takılan ip gibi."

"En geç bir yıl içerisinde Türkiye'deki yurt sorununu çözeceğiz"

"En geç bir yıl içerisinde Türkiye'deki yurt sorununu çözeceğiz. Gençlere sözümüz var. Allah nasip ederse 20 yıldır çözülemeyen sorunu çözeceğiz. 'Barış Akademisyenlerini' 1 hafta içerisinde görevlerine iade edeceğiz."

"Türkiye'de sadece 10-15 üniversite var"

"Türkiye'de 10-15 üniversite var. Diğerlerinin sadece adı üniversite. Güzel Türkiye'yi hep beraber inşa edeceğiz. Adaletsiz bir Türkiye ve adaletsiz bir ülke asla istemiyoruz. Hapishanelerinde gazetecilerin olduğu bir ülke istemiyoruz. Demokrasi ve özgürlük istiyoruz. Güzel bir Türkiye istiyoruz."

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN