Kim, kaç prim günü ile emekli olacak? İşte yıllara göre EYT prim tablosu

Kim, kaç prim günü ile emekli olacak? İşte yıllara göre EYT prim tablosu

Meclis'e sunulan EYT kanun teklifinin ayrıntıları belli oldu. EYT'de sigortalılık süresi ve prim gün sayısını dolduran, 9 Eylül 1999 öncesi sigortalı çalışan herkesin emeklilik hakkı kazanacak. SGK tarafından yayımlanan tabloyla birlikte, sigortalılık süresi ve prim gün sayısı kolayca sorgulanıyor. İşte, EYT sigortalılık süresi ve prim gün sayısı sorgulama sayfası...

AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) ile ilgili kanun teklifini Meclis Başkanlığı'na sundu.

Düzenleme 9 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olan çalışanları kapsıyor. Yani 8 Eylül 1999 ve öncesinde sigortalı olanlar yaş şartına bağlı olmaksızın emekli olacak.

EYT'DE İLK MAAŞLAR NE ZAMAN YATACAK?

Akbaşoğlu'nun açıklamasına göre, teklif önce TBMM Plan Bütçe Komisyonunda görüşülecek. Sadece EYT ile düzenlemelerin olduğu teklifin hızlı bir şekilde komisyondan geçerek Meclis Genel Kurulu'na gelmesi planlanıyor.

Şubat ayında yasalaşması beklenen düzenleme Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girecek. Bu durumda şubat ayında başvuru yapan çalışan mart ayında ilk maaşını alacak.

EYT SİGORTALILIK SÜRESİ VE PRİM GÜN SAYISI SORGULAMA

SGK tarafından yayımlanan yıllara göre sigortalılık süresi ve prim gün sayılarıyla birlikte, EYT'li olmaya hak kazanacak olan kişilerin yıllara göre prim sayıları belli oldu.

İşte EYT sigortalılık süresi ve prim gün sayısı sorgulama ekranı:

ERKEKLERDE SİGORTALILIK SÜRESİ VE PRİM GÜN SAYISI

eyt-sgk-maas-hesaplama-erkek.jpg

KADINLARDA SİGORTALILIK SÜRESİ VE PRİM GÜN SAYISI

eyt-sgk-maas-hesaplama-kadin.jpg

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN