KPSS önlisans ve lise sınavı ne zaman, hangi gün? Başvuru tarihleri belli oldu mu?

KPSS önlisans ve lise sınavı ne zaman, hangi gün? Başvuru tarihleri belli oldu mu?

Kamu kurumlarında görev yapacak memurların belirlenmesi ve atanması için yapılan KPSS sınavına her yıl yüz binlerce kişi başvuruda bulunuyor. Lise mezunları ve üniversitelerin 2 yıllık bölümlerinden mezun olan vatandaşlar için yapılan KPSS sınavı ise iki yılda bir düzenleniyor. İşte, lise ve önlisans KPSS başvuru tarihleri...

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından düzenlenen Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) 2021 yılı için belli oldu. Üniversitelerin lisans bölümlerinden mezun olan vatandaşların katılım sağladığı KPSS sınavı bu yıl 1 Ağustos 2021 Pazar günü yapılırken, önlisans ve lise mezunu vatandaşların gireceği KPSS sınavı tarihleri merak konusu oldu.

ÖNLİSANS VE ORTAÖĞRETİM (LİSE) KPSS BU YIL YAPILACAK MI?

Devlet dairelerinde kadrolu olarak görev alacak memurların belirlenmesi için Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) düzenleniyor. Üniversitelerin lisans bölümlerinden mezun olanlar için yapılan KPSS sınavı her yıl gerçekleşirken, önlisans ve ortaöğretim (lise) mezunlarının katılım sağladığı KPSS sınavları, iki yılda bir düzenleniyor.

Önlisans ve ortaöğretim (lise) KPSS sınavlarının en son 2020 yılında gerçekleşmesi dolayısıyla 2021 yılında yapılmayacağını, bir sonraki sınavın 2022 yılında düzenleneceğini belirtelim.

2022 ÖSYM sınav takvimi ise henüz belli olmadı.

KPSS NEDİR?

Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS), 18.3.2002 tarih ve 2002/3975 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı'na istinaden ilk olarak 2002 yılında Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından hazırlanıp, uygulanmaya konmuştur. Türkiye'de bazı devlet kurumlarına personel alımı için yapılır. Sınava lise, önlisans veya lisans mezunları girebilmektedir. Lisans KPSS her yıl, önlisans ve ortaöğretim KPSS ise 2 yılda bir yapılmaktadır. Sınava başvuru sayısı sınırı yoktur.

A GRUBU KADROLAR NERELERDE GÖREV ALIR?

Cumhurbaşkanlığı, bakanlıklar, bunların müsteşarlık, başkanlık ve bağımsız genel müdürlük düzeyindeki bağlı ve ilgili kuruluşları ile bağlı ortaklıklarındaki, özel yarışma sınavına tabi tutulmak suretiyle girilen ve belirli bir yetişme programı sonrası yeterlik sınavına tabi tutulan mesleklere ilişkin kadro ve görevler ile il özel idareleri ve belediyelerin teftiş kurullarına atanacak kadrolar içindir.

B GRUBU KADROLAR NERELERDE GÖREV ALIR?

Bu kadrolar, KPSS sonrasında ÖSYM tarafından merkezi sistemle ataması yapılan ve başka herhangi bir sınava girilmeksizin göreve başlanılan kadrolardır.

190 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'nin ek listesinde yer alan, genel ve özel bütçeli kurumlarla bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlar, kanunlar ile kurulan fonlar ve kefalet sandıkları, il özel idareleri ve belediyeler, il özel idareleri ve belediyelerin kurdukları birlikler ile bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlar ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarında yukarıda (a) bendinde belirtilmiş olan meslekler dışında, ilk defa kamu hizmeti ve görevlerine atama yapılacak kadro ve görevlere atanacaklar içindir.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN