Mahir Ünal’dan 'Sosyal Medya Yasası Teklifi' açıklaması: İfade özgürlüğü kısıtlanmasın diye çalışma yaptık

Mahir Ünal’dan 'Sosyal Medya Yasası Teklifi' açıklaması: İfade özgürlüğü kısıtlanmasın diye çalışma yaptık

TBMM'ye sunulan basın, sosyal medya ve internet sitelerine yönelik düzenlemelerin bulunduğu Sosyal Medya Yasası Teklifi hakkında açıklama yapan AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, ifade özgürlüğünün kısıtlanmaması için bu çalışmayı yaptıklarını söyledi.

AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, AK Parti ve MHP tarafından TBMM'ye sunulan içeriğinde basın, sosyal medya ve internet sitelerine yönelik düzenlemelerin bulunduğu 'Sosyal Medya Yasası Teklifi' hakkında açıklama yaptı. "Düzenlemeyi okumamış, çıkıp 'vatandaşın sesini kısıyorsunuz' diyorlar." diyen Ünal, "İfade hakkı, eleştiri ve basın özgürlüğü kısıtlanmasın diye böyle bir çalışma yapıyoruz." dedi.

Ünal, "Biz, dezenformasyonu 'kamu barışa karşı suç'lar başlığı altında ele aldık. Biz eğer kişilere yönelik suç başlığı altında ele alsaydık o zaman ifade özgürlüğünün ihlali söz konusu gibi iddialar ortaya atılabilirdi." ifadelerini kullandı.

NTV’ye konuşan Ünal’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

AVRUPA'DA BENZER DÜZENLEMELER YAPILIYOR

'Dezenformasyonun ceza ile engellenemeyeceğini bütün dünya kabul ediliyor ama bunun suç olduğunu da kabul ediliyorlar.

Sosyal medya teklifi gibi özellikle Avrupa'da da benzer düzenlemeler yapılıyor. Bakın biz, dezenformasyonu 'kamu barışa karşı suç'lar başlığı altında ele aldık. Biz eğer kişilere yönelik suç başlığı altında ele alsaydık o zaman ifade özgürlüğünün ihlali söz konusu gibi iddialar ortaya atılabilirdi.

İfade hakkı, eleştiri ve basın özgürlüğü kısıtlanmasın diye böyle bir çalışma yapıyoruz.

KILIÇDAROĞLU'NUN İDDİALARINI GAZETİCİ TABİİ Kİ HABERLEŞTİRECEK

Anayasa'ya aykırı olabilmesi için öncelikle diğer yasalarda karşılık bulmaması gerekiyor ya da basın özgürlüğünü doğrudan kısıtlayıcı niteliğe sahip olması gerekiyor. Gelişmiş demokrasilerde bu tarz düzenlemeler yapılıyor. Almanya bu konuda daha sert tedbirler getirdi.

Kemal Kılıçdaroğlu'nun iddialarını tabii ki gazeteci haberleştirecek. Bu suç kapsamına girmiyor.

Dezenformasyon hepimizi tehdit eden bir durum. Dezenformasyon ya suç kararını da yargı verecek. Ama kalkıp daha ilgili düzenlemeyi okumamış, çıkıp 'vatandaşın sesini kısıyorsunuz' diyorlar."

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (20)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
20 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN