Milyonları ilgilendiren uygulamada genişlemeye gidildi: Yedi soruda yeni randevu sistemi

Milyonları ilgilendiren uygulamada genişlemeye gidildi: Yedi soruda yeni randevu sistemi

Geçtiğimiz ay uygulanmaya başlanan "Onaylı Randevu Sistemi", artık tetkik amaçlı görüntüleme işlemlerini de kapsayacak şekilde genişletildi. Bu yeni düzenleme ile hastalar, sadece muayene değil, tetkikler için de randevularını önceden onaylamak durumunda kalacaklar.

Sağlık Bakanlığı, hastanelerde başlattığı Onaylı Randevu Sistemi'nin kapsamını genişleterek tetkik amaçlı görüntüleme işlemlerini de bu sisteme dahil etti. Yeni düzenleme ile hastane kaynaklarının daha verimli kullanılması ve randevuların etkin bir şekilde yönetilmesi hedefleniyor. Peki, tetkiklerde onaylı randevu dönemi nasıl işleyecek?

İşte 7 soruda Tetkik Amaçlı Görüntüleme İşlemlerinde Onaylı Randevu Dönemi...

1. "TETKİK AMAÇLI GÖRÜNTÜLEME İŞLEMLERİNDE ONAYLI RANDEVU SİSTEMİ" NEDİR VE NE ZAMAN UYGULAMAYA GİRECEK?

Tetkik amaçlı görüntüleme işlemleri için hastane imkanlarının daha verimli kullanılmasını sağlayan bu yeni düzenleme, randevusuna gelemeyecek durumda olan hastaların erken bir zamanda randevularını iptal etmeleriyle boş kalan kapasitenin diğer hastalar için kullanılmasına olanak tanıyor. Bu kurallar, 24 Haziran Pazartesi günü itibarıyla alınacak randevular için geçerli olacak.

2. NEDEN BU SİSTEM GETİRİLDİ?

Ciddi bir kaynak israfına neden olan, hastaların farklı hastanelerde aynı şikayetle ilgili görüntüleme işlemi yaptırmak zorunda kalmasını önlemek amacıyla bu düzenleme hayata geçiriliyor. Yeni sistemle, bir hastanede yaptırılan tetkik amaçlı görüntüleme işlemi diğer hastanelerde görüntülenebilecek, böylece mükerrer tetkiklerin ve israfın önüne geçilecek.

3. ONAY SÜRECİ NASIL İŞLEYECEK?

Hastaneler tarafından sistem üzerinde randevuları oluşturulan kişilerin, randevu saatine uyacaklarına ilişkin onay vermeleri gerekiyor. Randevu tarihinden iki gün önce saat 20.00'ye kadar kişilerin randevusuna onay vermesi veya gelemeyeceğini bildirmesi gerekecek. Onay işlemi "www.mhrs.gov.tr" internet sitesi, mobil uygulama, onay linki içeren SMS ve "Alo 182 Çağrı Merkezi" aracılığıyla yapılabilecek.

4. ONAY VERİLEN RANDEVU İPTAL EDİLEBİLECEK Mİ?

NTV'de yer alan habere göre; onay verilen randevular randevu tarihinden iki gün önce saat 20.00'ye kadar "www.mhrs.gov.tr" internet sitesi, mobil uygulama, onay linki içeren SMS ve "Alo 182 Çağrı Merkezi" aracılığıyla iptal edilebilecek.

5. RANDEVUSUNU ONAYLAMAYAN KİŞİLERE İLİŞKİN SÜREÇ NASIL YÜRÜYECEK?

Son onay saatine kadar randevusunu onaylamayan kişilerin randevusu otomatik olarak iptal edilmiş sayılacak. Bu durum, hastane kapasitesinin daha verimli kullanılmasına yardımcı olacak.

6. ONAYLANAN RANDEVUYA GİDİLMEZSE NE OLACAK?

Randevusunu onayladığı halde gitmeyen kişiler, aynı işlem için ancak 15 gün sonra yeni bir randevu alabilecekler. Randevusunu onaylamayan ya da iptal etmeyen kişiler ise iki gün önce saat 20.00'de otomatik olarak iptal edilen randevuları nedeniyle hastanelerden tekrar randevu alabilecekler.

7. MUAF OLAN GRUPLAR VAR MI?

Muayene randevularında olduğu gibi tetkik amaçlı görüntüleme işlemi randevularında da 65 yaş üstü hastalar ve kanser hastaları onay işleminden muaf tutulacak. Bu gruptaki hastalar için hastanelerden her zaman randevu verilebilecek.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (3)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
3 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN