Nebati'den Kılıçdaroğlu'na 'net hata noksan' yanıtı: Sanki bir tek Türkiye'de var

Nebati'den Kılıçdaroğlu'na 'net hata noksan' yanıtı: Sanki bir tek Türkiye'de var

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun, net hata noksan verilerine ilişkin "Her türlü kara paranın ülkeye girmesine göz yumdular. Milyar dolarları yani uyuşturucu paralarını cari açık için kullandılar" açıklamasına cevaben "Net hata noksan suçlamalarıyla başladı, sanki bu ülke kara para aklıyor, uyuşturucu parasıymış gibi ifade eden cümleler kullandı. Sanki bir tek Türkiye'de net hata noksan varmış gibi bir suçlamada bulundu, gerçekten üzüldüm" dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, haber ajansları ve gazetelerin Ankara temsilcilerinin sorularını yanıtladı. 17 Şubat'ta gerçekleştirilecek İzmir İktisat Kongresi'ne ilişkin bilgi veren Nebati, etkinliğin 1923'teki ilk toplantısının gerçekleştirildiği binada yapılacağını söyledi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nın da bir İzmir İktisat Kongresi organize ettiğine dikkat çeken Nebati, "Rekabet güzel şey ama bir ülke ekonomisini yöneten merkezi hükümettir yani Ankara'dır. Bu bir ulusal program, rekabetten ziyade burada birlikte hareket edilebilirdi. Bunun artısı şu, oteller dolacak, İzmir'in tanıtımı yapılacak, İzmir konuşulacak böylesi bir ortamda. Biz İzmir’i desteklemiş olacağız ama tabii ki hedefimiz Türkiye ekonomisi" ifadelerini kullandı.

'EYT'NİN BÜTÇEYE MALİYETİ 255 MİLYAR LİRA'

Geçen yılın aralık ayına kadar EYT düzenlemesi için 2023 bütçesine yönelik çok sıkı tedbirler aldıklarını belirten Nebati, "Bana Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanı olarak 'Bu ödemeyi yapacaksın' dediklerinde benim hazır olmam gerekiyordu. 31 Aralık'ta biz EYT'nin bu yılki yükünü kasaya koyduk" dedi.

Nebati, Türkiye'nin 20 Aralık 2021'e kadar yaşanan döviz kuru ataklarını hak etmediğini, makroekonomik göstergelerin hiçbirisinin Türkiye'nin o duruma düşmesini gerektirecek bir altyapı sunmadığını anlattı.

Geçen yılın mayıs ayından itibaren EYT ile ilgili hazırlıklarını sürdürdüklerini anımsatan Nebati, "Emekli ve memurlara 1 puanlık iyileştirmenin maliyeti 19 milyar lira, 15 puana yakın bir maliyet eklendi 270 milyar lira. EYT düzenlemesi için 2023 bütçesine yönelik çok sıkı tedbirler aldık. EYT'nin bütçeye maliyetini de bu yıl için 255 milyar lira olarak hesapladık, kasada hazır duruyor. Buna KGF kefaletleri dahil değil" dedi.

'KILIÇDAROĞLU'NUN AÇIKLAMASINA GERÇEKTEN ÜZÜLDÜM'

Bakan Nebati, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Türkiye'nin net hata noksan verileriyle ilgili "Her türlü kara paranın ülkeye girmesine göz yumdular. ‘Nereden getirirsen getir kaynağı sormayacağım’ dediler. Milyar dolarları yani uyuşturucu paralarını cari açık için kullandılar. Uyuşturucu baronlarının parasına göz yumarsan sahipleri de Türkiye’ye gelir. Sonuç dünyanın her köşesinden uyuşturucu çetesi varsa paraları ile İstanbul’a gelip yerleşti" açıklamasına yönelik şunları söyledi:

"Net hata noksan suçlamalarıyla başladı, sanki bu ülke kara para aklıyor, uyuşturucu parasıymış gibi ifade eden cümleler kullandı. Türkiye Cumhuriyeti'nin muhalefet partisinin genel başkanının söylediği bu ifade kendi ülkesini itham eden çok ağır suçlamalardır. Sanki bir tek Türkiye'de net hata noksan varmış gibi bir suçlamada bulundu, gerçekten üzüldüm. Ülkesine azıcık saygı duyan, azıcık seven, milliyetçilik duygusunu yaşatan birisi o ifadeleri kullanmazdı. 2021 verilerine göre ABD'deki net hata noksan 137 milyar dolar, 2021'de GSYH'ye oranı binde 6, Almanya'da 60 milyar dolar net hata noksan, GSYH'ye oranı yüzde 1,4, İngiltere'de 25,5 milyar dolar yüzde 0,8, Türkiye'nin net hata noksanı 2002'de 1,4 milyar dolar binde 2, 2022'de bu rakam 21 milyar dolara çıkıyor, GSYH'ye oranı yüzde 1,5 civarında olacak. İngiltere'nin net hata noksanı da bu dönemde 25 milyar dolardan 69 milyar dolara, Almanya'nın 60 milyar dolardan 88 milyar dolara çıktı."

'TÜRKİYE'YE 'KARA PARA CENNETİ' DEMEK DOĞRU DEĞİL'

Bakan Nebati, Kılıçdaroğlu'nun bazı kamu ihaleleriyle "5'li çete" olarak tabir ettiği gruplara haksız kazanç sağlandığı iddiaların üzerine de "Nitelediği kişiler sadece Türkiye'de iş yapmıyorlar, yurt dışında da iş yapıyorlar, bazı illerde belediyelere de iş yapıyorlar. Bir iş adamı nerede ticaret varsa oraya para kazanmaya gider. İhaleler şeffaf, işlemler şeffaf, ödemeler bankalar üzerinden yapılıyor. Bu 90'lı yıllarda yeşil sermaye denilerek ötekileştirilen bir zihnin dışavurumudur. Bu tür ötekileştirmeleri yapmak ve Türkiye'yi kara para cenneti olarak nitelendirmek doğru değil. Bunlar ülkeye kasten zarar vermek için kullanılan cümlelerdir" değerlendirmesinde bulundu.

'50 YILLIK ALACAĞIMIZ VAR'

Nebati, yapılandırmaya ilişkin sorular üzerine, 40-50 yıldır tahsil edilemeyen kamu alacakları olduğunu, bunun da kamu üzerinde bir yük oluşturduğunu söyledi. Bu sebeple yapılandırmada 2 bin liranın altındaki alacakların temizlenmesi yönünde düzenlemeye gittiklerini anımsatan Nebati, sadece bu düzenlemenin 7,9 milyon kişiyi ilgilendirdiğini bildirdi.

'GIDA FİYATLARINI ARTIRACAK GEREKÇE YOK'

Nebati, gıda enflasyonunun azaltılmasına ilişkin bir soru üzerine de enflasyona karşı sabit ve dar gelirlilere yönelik ücret artışları yaptıklarını hatırlattı. Bakan Nebati, "Gıdada fiyatlarını artıracak bir gerekçe yok. Gübre, mazot fiyatları geçen yılın altında. Personel giderleri hariç herhangi bir yerde artış söz konusu değil. Gıda fiyatlarındaki artışın kontrol edilebileceğini öngörüyoruz" diye konuştu.

'MB REZERVLERİMİZ KUVVETLİ, OPERASYON ÇEKEMEZLER'

Türkiye'de seçimleri etkileyecek herhangi bir ekonomik operasyon riski görüp görmediklerinin sorulması üzerine de Nebati, "Türkiye'nin makroekonomik göstergeleri herhangi bir operasyona açık değil, yapılan operasyonların bir karşılığı olmaz. Biz ocak ayında borçlanmaya çıktık, 2 milyar 750 milyon dolar borçlandık. Borçlanmalarımızı devam ettiriyoruz. Merkez Bankası rezervlerimiz çok kuvvetli. Bizim makroekonomik göstergelerde bir sıkıntımız yok. Parasal olarak operasyon çekebilecekleri hiçbir alan yok" ifadelerini kullandı.

'ALTILI MASANIN EKONOMİSTLERİNE ÇAĞRI YAPIYORUM'

Nebati, muhalefetin yol haritasına baktığını ve enflasyonu nasıl önleyeceklerine ilişkin bir yol haritalarının olmadığını belirterek, şöyle konuştu:

"Altılı masaya da altılı masanın ekonomistlerine de açıkça çağrıda bulunuyorum. 'Enflasyonu düşüreceğiz' diyorlar, bunun için enstrümanlarınız nedir? Açıklasınlar, faiz artıracak mısınız, artırmayacak mısınız? Faiz artıracaksanız, ne kadarlık bir artırım düşünüyorsunuz? Manşet enflasyonla iletişimi nasıl olacak? Bunlarla işsizlik ve kapanan şirket sayısı ne kadar artacak? Dövizle ilgili de IMF'den borç almayı tasarlıyorsanız, ne kadar borç alacaksınız? Buna ne kadar faiz vereceksiniz? Bu ithalatı ihracatı ne kadar etkileyecek? Bunları hiç kullanmıyorlar."

KILIÇDAROĞLU NE DEMİŞTİ?

CHP lideri Kılıçdaroğlu, 31 Ekim'de sosyal medya hesabından yayınladığı videoda, "Her şey bu iktidarın ekonomiyi bitirmesi ile başladı. O kadar müsrifçe harcadılar ki iktidarda kalmak için çok kirli oyuna girdiler. Her türlü kara paranın ülkeye girmesine göz yumdular. ‘Nereden getirirsen getir kaynağı sormayacağım’ dediler. Milyar dolarları yani uyuşturucu paralarını cari açık için kullandılar. Uyuşturucu baronlarının parasına göz yumarsan sahipleri de Türkiye’ye gelir. Sonuç dünyanın her köşesinden uyuşturucu çetesi varsa paraları ile İstanbul’a gelip yerleşti. Kafelerde AVM'lerde birbirleriyle çatışmaya başladılar. İstanbul’u dünya suç örgütlerinin uyuşturucu baronlarının çatışma alanları döndüler. Arayış içerisinde olan çocuklarımız tepeden aşağıya yayılan bu pisliğin hedefi oldu. Sonuç kaynağı belirsiz kara para sokaklara uyuşturucu olarak indi" şeklinde konuşmuştu.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (5)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
5 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN