Öğrencilere 'kantin desteği' ödemesi başlıyor! Kontenjan sınırlı, ilk başvuranların hesabına yatırılıyor

Son yılların en derin ekonomik krizi yaşanırken kamu ve özel kurumlar, geçmiş sıkıntısı yaşayan vatandaşlara sosyal yardımda bulunuyor. Elektrik, doğal gaz, kira, gıda, kırtasiye yardımlarının ardından öğrencilerin okulda beslenme ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla kantin desteği ödemeleri başlıyor. İşte, kantin desteği başvuru formu...

Türkiye'de son 24 yılın en yüksek enflasyonu 2022 yılında yaşandı. Yanlış ekonomi politikaları nedeniyle hayat pahalılığı hat safhaya çıkarken, bakanlıklar ve belediyeler düşük gelirli hanelere maddi yardımda bulunuyor. 2023 yılında 'Türkiye Aile Destek Programı'nın kapsadığı kişi sayısı ve bütçesi artırıldı.

KANTİN DESTEĞİ ÖDEMELERİ YENİ YILDA BAŞLIYOR

Pandemi döneminde 'Ankara Tek Yürek' sosyal yardımlaşma kampanyasını başlatan ve ihtiyaç sahiplerine ödemeleri kolaylaştıran 'Başkent Kart' uygulamasını hayata geçiren Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB), 2023 yılından itibaren sosyal yardım alan ailelerin Başkent Kartlarına çocuklarının kantin masraflarının karşılanması amacıyla aylık kişi başı 330 TL tutarında destek yatırılacağını duyurdu.

İlk etapta pilot ilçelerde başlayacak olan desteğin ilerleyen süreçte 60 bin öğrenciye ulaşması hedefleniyor. ABB'nin sosyal yardım alan ailelerin çocuklarının kantin masrafları için yapacağı destek, Başkent Kartlara yüklenecek ve bakiyeler sadece kantin harcamalarında kullanılabilecek.

kantin-destegi-odemeleri-ne-zaman.jpg

ÖĞRENCİ BAŞINA 330 TL ÖDENECEK

Kantin desteği ile ilgili açıklamayı sosyal medya hesaplarından yapan ABB Başkanı Mansur Yavaş, "Yalnızca eğitimde değil yaşamda da fırsat eşitliği gerekiyor. Çocuklarımız için biz hep buradayız" ifadelerini kullandı.

Mansur Yavaş'ın videolu yaptığı açıklamada aktardıkları şöyle:

"Her gün haberlerde okula aç giden ve okulda aç kalan çocuklarımızı üzülerek takip ediyoruz. Bunlardan en etkili olanı ise okullarda açlıktan dolayı ağlayan çocukların olduğu haberdi. Bu haberler bizlerin sorumluluğunu daha da artırıyor.

Bu nedenle, sosyal yardım alan ailelerimizin çocukları için yılbaşından sonra ilk olarak pilot bölgelerde, ardından da tüm Ankara'da Başkent Kartla kantin alışverişi dönemini başlatıyoruz. Öğrenci başına aylık 330 lira destekte bulunarak evlatlarımızın beslenmeleri için kıymetli bir adım atmış olacağız...

SMA testi, çocuk tarama testi, kreşler, doğal gaz desteği, et desteği, kırtasiye desteği, öğrenci abonmanı, öğrenci su indirimi, ücretsiz internet, barınma merkezleri, sınav ücreti ödemeleri, teknoloji merkezleri… Bunların hepsi çocuklarımız için...

En büyük projemiz, nesillerce süren yoksulluğu çocuklarımız için makus bir gelecek olmaktan çıkarıp, onların gelişimlerini ve eğitimlerini tamamlayarak aydınlık bir geleceğe sahip olmalıdır."

KANTİN DESTEĞİ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin öğrenciler için başlattığı kantin desteği ödemeleri, sosyal yardım almaya hak kazanan ailelere veriliyor.

Öğrenci başına 330 TL kantin desteği almak için ABB'nin sosyalhizmetler.ankara.bel.tr internet sitesindeki sosyal yardım başvuru formunu doldurarak başvuru yapmak gerekiyor.

Başvurunun onaylanması halinde ABB yetkilileri başvuran aileyle iletişime geçerek ihtiyaç sahibi olduğunu teyit ederek Başkent Kart aracılığıyla sosyal yardım ödemelerini gerçekleştiriyor.

KANTİN DESTEĞİ BAŞVURU SAYFASI

ANKARA SOSYAL YARDIM BAŞVURU FORMU

TÜRKİYE AİLE DESTEK PROGRAMI BAŞVURU EKRANI

E-DEVLET SOSYAL YARDIM BAŞVURU SAYFASI

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN