AK Parti, 2023 asgari ücreti açıkladı! Bu rakamdan herkes memnun

AK Parti, 2023 asgari ücreti açıkladı! Bu rakamdan herkes memnun

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun bugün yapılacak üçüncü toplantısında 2023 asgari ücretin resmen açıklanması bekleniyor. Hükümetin seçim yatırımı olarak asgari ücrete cömert bir zam yapacağı ileri sürülürken, iktidar partisi temsilcisi komisyon toplantısı öncesi ilk kez rakam verdi. İşte, 2023 asgari ücrette son durum...

Türkiye'de özel sektörde çalışanların yüzde 37'si asgari ücretle geçiniyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'e göre, asgari ücretle çalışan sayısı ortalama 5 milyon 400 bin kişi.

2023 yılında geçerli olacak asgari ücreti belirlenmesi için son görüşmeler yapılıyor. Hükümet, işveren ve işçi temsilcilerinin yer aldığı Asgari Ücret Tespit Komisyonu, bugün (20 Aralık 2022 Salı günü) üçüncü toplantısını gerçekleştirecek.

2022 yılının sonuna yaklaşırken 2023 yılı asgari ücretin bugünkü toplantının ardından resmen ilan edilmesi öngörülüyor.

kac-kisi-asgari-ucretle-calisiyor.jpg

"BU RAKAMDAN HERKES MEMNUN"

Asgari ücretin belirlenmesine sayılı saatler kala açıklamada bulunan AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Ali Özkaya, şunları söyledi:

"Benim tahminim 7 bin 700 TL ile 7 bin 900 TL arasında bir ücret belirlenebilir. Ancak Cumhurbaşkanımız 8 bin TL psikolojik sınırını geçerek 8 bin 50 TL diyebilir. 8 bini TL'yi herkese soruyorum iyi rakam diyorlar.

İş veren haricinde bu rakamdan herkes memnun. Esas mesele enflasyonu durdurmamız ve gıda artışlarını kontrol etmemiz. En temel meselemiz bu."

ak-parti-afyonkarahisar-milletvekili-ali-ozkaya.jpg
AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Ali Özkaya

"ÇALIŞANLARIN ENFLASYON BASKISINDAN KURTULACAĞI BİR RAKAM ARZU EDİYORUM"

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, asgari ücretle ilgili son olarak şunları aktarmıştı:

"Yarın asgari ücret toplantısı var toplantıdan sonra uzlaşmaya varacağımızı daha önce dile getirdim. Ümit ediyorum hem işçilerimizin beklentilerini hem de işverenlerimizin ödeyebileceği bir sınırdaki bir beklentiyi gerçekleştirmiş oluruz.

Yanında eleman çalıştıran esnafa da sordum doğrudan doğruya çalışan çocuklara da sordum. Tabii çalışanların daha fazla beklentileri var. Esnafta ödeyebileceğimiz bir şey yapın iş yerimiz açık kalsın diyor.

Biz burada enflasyonist ortamda Türkiye'nin çalışanlarının rahat edebileceği rahat nefes alabileceği enflasyonun baskısından kurtulmayı hissettikleri bir rakam olmasını ümit ediyorum"

calisma-ve-sosyal-guvenlik-bakani-vedat-bilgin.jpg
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin

2023 ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLACAK?

Şu an 5 bin 500 TL olan asgari ücrete yüzde 30 zam yapılması durumunda 7 bin 150 TL'ye, yüzde 40 zamla 7 bin 700 TL'ye, yüzde 50 zamla ise 8 bin 250 TL'ye yükselecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 9 Ekim 2022 Pazar günü katıldığı Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) 5. Olağan Genel Kurulu ve 6. Gençlik Buluşması'nda yaptığı konuşmada, "Derdimiz aralık ayında yapılacak yeni değerlendirmelerle asgari ücreti en uygun rakama çıkarmak" ifadelerini kullanmıştı.

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, 1 Aralık 2022 Perşembe günü yaptığı açıklamada, "Bir rakam söylemem. Makul bir asgari ücretin belirlenmesine çalışılacaktır. Vatandaşımızın alım gücünü artıracak bir artış olacağını düşünüyorum. Alım gücünün artırılması en temel hedeflerimizden biridir. Kimseyi hayat pahalılığı altında ezdirmeyeceğiz. Türkiye'de asgari ücret ortalama ücret anlamına gelmiştir. Umuyorum iyi oldu denilecek bir artış olacaktır" demişti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, 13 Ekim 2022 Perşembe günü yaptığı açıklamada, asgari ücrette enflasyona dikkat çekerek, "Aralıkta enflasyonun tahribatını ortadan kaldıracak bir düzenleme yapacağız" demişti. Bakan Bilgin, 24 Kasım 2022 Perşembe günü Star TV'de katıldığı programda ise, asgari ücrette yüzde 50'lik bir artış olup olmayacağına ilişkin, "Hayali değil, gerçekçi bir rakam üzerinde durmamız lazım" diyerek, bu oranın altında bir zammın sinyalini vermişti.

AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu da 6 Kasım 2022 Cumartesi günü yaptığı açıklamada, "2023'ün başında bütün bu meselelerin ardı ardına neticelendiği, hayata geçtiği bir süreci yaşamış olacağız. Aralıkta asgari ücret, ocakta ise memur ve emekli maaşlarına yönelik düzenleme yapılacak" dedi.

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, 5 Aralık 2022 Pazartesi günü yaptığı açıklamada, "Beklentimiz enflasyon + yüzde 20 refah payı belirlenerek yani yüzde 40-50 arasında bir artış ile asgari ücretin rahatlatılması olacak" sözlerini kullanarak 2023 yılı asgari ücretin 8 bin 250 TL olması gerektiğini kaydetti.

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, asgari ücretin 7 bin TL'nin üstünde olması gerektiğini söylerken, CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun da asgari ücretin 10 bin TL'nin üzerinde olması gerektiğini dile getirmişti.

İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, 5 Aralık 2022 Pazartesi günü yaptığı açıklamada, İYİ Parti'nin yeni yılda geçerli olarak asgari ücret önerisini şu sözlerle duyurdu: "Biz asgari ücretin önümüzdeki ocak ayı itibarıyla yapılması muhtemel zam çerçevesinde en az 9 bin 200 TL olması gerektiğini, kendi önerimiz ise İYİ Parti olarak 9 bin 600 düzeyinde bir asgari ücretin vatandaşlarımıza verilmesi gerektiğine inanıyoruz."

HDP ise 2023 yılında asgari ücretin 12 bin 500 TL'ye yükseltilmesini önermişti.

Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, 7 Kasım 2022 Pazartesi günü CNN Türk'te katıldığı bir programda, "Geçen yıl ocak ayında asgari ücrete yüzde 50 zam yapıldı. Yüzde 30 da temmuz ayında yapıldı. Yüzde 80'in üzerinde zam yapılmış oldu. Asgari ücrete zam konuşulurken, minimum düzeyde en düşük yüzde 50 seviyesinde zam yapılır. Asgari ücretin 8 bin 250 TL bandında olacağını düşünüyorum ancak bunun üzerinde de bir rakam olabilir" dedi.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN