TÜRK-İŞ'ten asgari ücret resti: Siz bizimle dalga mı geçiyorsunuz? TÜİK'in rakamlarıyla masaya oturmam!

TÜRK-İŞ'ten asgari ücret resti: Siz bizimle dalga mı geçiyorsunuz? TÜİK'in rakamlarıyla masaya oturmam!

Asgari ücret görüşmelerinde son viraja girilirken, Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nda işçiyi temsil eden TÜRK-İŞ Genel Sekreteri Pevrul Kavlak, TÜİK'in enflasyon rakamlarıyla masaya oturmayacaklarını söyleyerek rest çekti. TÜİK verilerinin inandırıcı olmadığını kaydeden Kavlak, "O rakamlarla pazarlık yapmam. Temel tüketim ürünlerine, kiraya, ekmeğe, gıdaya, okul masraflarına, ulaşıma bakın. Bakın da görün gerçek enflasyonu. Siz bizimle dalga mı geçiyorsunuz? Bizimle alay mı ediyorsunuz?" dedi.

2023 asgari ücret için hükümet temsilcileriyle sendika temsilcileri arasındaki görüşmeler devam ediyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'e göre, 5 milyon 400 bin kişinin aldığı asgari ücretin yeni yılda ne kadar olacağını belirleyecek Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun üçüncü toplantısı 20 Aralık 2022 Salı günü gerçekleştirilecek.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nda işçiyi temsil eden Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu'nun (TÜRK-İŞ) Genel Sekreteri ve Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak, Bursa 1 No'lu Şube'nin 4. Olağan Genel Kurulu'na katıldı.

Genel kurula, sendika yöneticilerinin yanı sıra çok sayıda üye ve işçi katıldı. Burada toplanan kalabalığa seslenen Pevrul Kavlak, her zaman işçinin yanında olduklarını, olmaya da devam edeceklerini vurguladı.

pevrul-kavlak-1.jpg

"BÜTÜN KRİZLERİN BEDELİNİ BİZ ÖDÜYORUZ"

İşçi sınıfının bedel ödeyen kesim olduğunu dile getiren Kavlak, "İhracat rekorları kırarak, bütün zorluklara katlanarak, fedakarlığın en büyüğünü yaparak, hatta canımız pahasına ölümüne çalışarak, bu ekonomi için, daha da önemlisi, bu ülke için elimizden gelenin fazlasını yapıyoruz. Ancak değerli arkadaşlarım, biz ne yaparsak yapalım, bütün krizlerin, savaşların, darboğazların bedelini yine biz ödüyoruz" dedi.

pevrul-kavlak-2.jpg

"YÜZÜMÜZÜN AKIYLA ÇIKTIK"

Yapılan sözleşmelerle sendika üyelerinin refah seviyesini artırdıklarını belirten Kavlak, "Biz, nedeni olmadığımız bir sorunun, mağduru olmak istemiyoruz. Ama maalesef nedeni olmadığımız sorunların hep mağduru oluyoruz. Oysa biz, bütün bu krizlerin ardından imzaladığımız sözleşmelerde başarılı olduk.

Yüzümüzün akıyla çıktık. Özellikle de son yıllardaki grup toplu sözleşmeleriyle tarih yazdık. 2017'de yüzyılın sözleşmesini imzaladık. Sözleşmeye otururken ilk 6 aylık enflasyon yüzde 3,2 idi. Biz yüzde 38,28 talep ettik.

Pazarlık sonucu, ilk 6 ay için yüzde 24,63 aldık. Çıtayı öyle bir yere koyduk ki, öyle bir sözleşme yaptık ki, dosta düşmana parmak ısırttık. Bize saldırmayı alışkanlık haline getirenler bile sus pus oldular. Tek kelime edemediler" ifadelerini kullandı.

pevrul-kavlak-3.jpg

"SİZ BİZİMLE DALGA MI GEÇİYORSUNUZ?"

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilerin gerçeği yansıtmadığını söyleyen TÜRK-İŞ Genel Sekreteri Pevrul Kavlak, "TÜİK'ten, büyüme rakamlarından söz ettim. TÜİK başka rakamlar da açıklıyor, biliyorsunuz. Mesela, enflasyon rakamlarını açıklıyor ve işin ilginç yanı, enflasyonu öyle bir harcama paketi üzerinden açıklıyor ki; bu paketin bizimle, yani işçilerle hiçbir ilgisi yok.

Oysa biz diyoruz ki; emekçilerin zorunlu harcamalarına bakın. Temel tüketim ürünlerine, kiraya, ekmeğe, gıdaya, okul masraflarına, ulaşıma bakın. Bakın da görün gerçek enflasyonu. Bakın da görün hayat pahalılığını. Bakın da görün insanların sıkıntılarını. Bunları görün. Siz bizimle dalga mı geçiyorsunuz? Bizimle alay mı ediyorsunuz?

"TÜİK'İN RAKAMLARIYLA MASAYA OTURMAM"

Bu ülkede, iğneden ipliğe temel gıda maddelerinden enerjiye, her şeyin fiyatı üçe hatta dörde katlanmışken, ocak ayından bu güne, yani neredeyse son bir yılda, doğal gaza yüzde 264, elektriğe yüzde 184, benzine yüzde 312 zam gelmişken. Başta ekmek olmak üzere tüm gıda ürünlerinin fiyatları artmışken, siz hangi enflasyondan söz ediyorsunuz?

Sizin o rakamlarınıza hiç kimse inanmıyor. Biz hiç inanmıyoruz. Vallahi de inanmıyoruz, billahi de inanmıyoruz. Buradan ilan ediyorum. İşte 2023 sözleşmesi geliyor. Ben artık TÜİK rakamlarıyla masaya oturmam. O rakamlarla pazarlık yapmam" diye konuştu.

pevrul-kavlak-4.jpg

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN