Babacan'dan iktidara 'zincir market' tepkisi

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve MHP lideri Bahçeli'nin fahiş fiyatlar nedeniyle zincir marketlere gösterdiği tepki sonrası harekete geçildi, Ağrı'da 5 market mühürlendi. Adıyaman'da vatandaşlara seslenen DEVA Partisi lideri Ali Babacan, zincir marketler üzerinden iktidara yüklendi: Sütün fiyatını belirleyen hükûmet değil mi? Karkas etin fiyatını, buğday taban fiyatını hükûmet belirliyor. Sonra marketlere savaş açıyor. Enflasyonun sebebi kendileri. Suçlu arıyorlar. Milletimiz bunu yutmuyor.

Fahiş fiyatlar nedeniyle iktidarın sık sık hedef gösterdiği zincir marketlerle ilgili harekete geçildi. Zincir marketlerdeki fiyatlarla ilgili açıklamalarda bulunan MHP lideri Bahçeli'nin çıkışı gündem olmuştu. Bahçeli, zincir marketlerle ilgili yaptığı açıklamada 'sürekli zam yapan marketlerin FETÖ bağlantılarının' araştırılmasını istemişti. En büyük zincir marketlerden birinden yapılan açıklamada ise enflasyona dikkat çekilmiş ve kâr oranlarının sadece yüzde 4 olduğu kaydedilmişti.

Zincir marketleri stokçulukla suçlayarak '3 harfliler' ithamında bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan ise, "Zincir marketlerle ilgili kontrolleri sıkılaştıracağız" demişti.

Adıyaman’da Filistin Caddesi’nde esnafa seslenen DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, burada yaptığı konuşmada Kürt meselesine, gündemdeki zincir market tartışmasına ve altılı masanın çalışmalarına ilişkin mesajlar veren Babacan şu ifadeleri kullandı:

BAHÇELİ’YE: ‘ANKARA’DAN KONUŞMAK KOLAY’

“Sayın Erdoğan başlarda ‘Kürt sorunu vardır ve benim de sorunumdur’ diyordu. O zaman bizim de içinde olduğumuz hükûmette samimi bir gayret oldu. Döndü dolaştı, bir yanına Bahçeli’yi, bir yanına Perinçek’i aldı. ‘Kürt sorunu diye bir şey yok kardeşim’ diyor. Bir tarafında Bahçeli, bir tarafında Perinçek olunca zaten diyeceği başka bir laf yok. Sayın Bahçeli Adıyaman’a en son ne zaman geldi? Ankara’da otururken konuşmak kolay. Esiyor, gürlüyor oradan.”

‘ÇÖZÜM; HAK VE ÖZGÜRLÜKLERLE İLGİLİ SAPASAĞLAM TUTUMDAN GEÇİYOR’

“Kürt sorunu var, bunun çözümü de devletin temel hak ve özgürlüklerle ilgili sapasağlam bir tutumundan geçiyor. İnsan haklarının devlet tarafından aynen tanınmasından geçiyor. Çözümü; eşit vatandaşlık anlayışından geçiyor. Her vatandaşı eşit ve onurludur. Her vatandaş anasından doğduğu anda sahip olduğu hakları doyasıya yaşar. Devlet de bunu sadece tanır.”

‘FİYATI BELİRLEYEN HÜKÛMET, MARKETLERE SAVAŞ AÇIYOR’

“Marketlerle savaşıyorlar. Sütün fiyatını belirleyen hükûmetin kendisi değil mi? Karkas etin fiyatını, buğday taban fiyatını hükûmet belirliyor. Gıdayla ilgili bütün temel maddelerin fiyatını hükûmet belirliyor. Ondan sonra marketlere ‘Sen bunu niye pahalı satıyorsun?’ diye savaş açıyor. Niye? Çünkü enflasyonun sebebi kendileri. Başka suçlu arıyorlar kendileriler. Milletimiz bunu yutmuyor. Enflasyonun en önemli sebebi dolardaki artıştır.”

‘6 AYDA KRİZ İKLİMİNİ ÇÖZERİZ’

“Seçim olduğu akşam uyuyup sabah kalkacağız. Bir yudum su içip ‘İyi ki o kâbus bitti’ diyeceğiz. Ekonomiyle ilgili kurumları 1 ayda ayağa kaldırırız. Biz çözeriz. 6 ayda kriz iklimini çözeriz.

‘AT BİR İMZA DA ENFLASYONU DÜŞÜR’

“Ekonomiyle ilgili başarılardan bahsederken hep benim ekonomi yönetiminin başında olduğum dönemden bahsediyor. Kendisi 4 yıldır ülkeyi tek başına yönetirken elde ettiği fazla başarı yok. ‘Falanca tarihte paradan altı sıfır atmıştık, enflasyonu düşürmüştük’ diyor. Benim için ‘İmza atmasaydım yapamazdı’ diyor. Madem hikmet imzada, at bir imza; şu enflasyonu da döviz kurunu da düşür.”

‘İKİ BUĞDAY GEMİSİNE HERKES SEVİNDİ, BU NE BİÇİM İŞ?’

“Avrupa’nın en büyük tarım toprakları bizim. Ukrayna’dan iki buğday gemisi bu tarafa doğru salınınca herkes sevindi, ‘Oh, buğdaysız kalmayacağız’ dedi. Bu ne biçim iş? Bir de bunu başarı diye anlatıyorlar. Ayıp.”

‘CUMHURİYET TARİHİNİN EN YÜKSEK FAİZ ÖDEYEN İKTİDARI’

“Cumhuriyet tarihinin en yüksek faiz ödeyen iktidarı, bu iktidar. Daha önce bu kadar büyük faiz ödenmedi. 350 milyar tam buz gibi faiz. Yanına 320-330 milyar da kur farkını ekleyin. Etti size 650 milyar. Onunla sadece bu yıl 1 milyon tane konut yapılabilirdi. İhtiyacı olanlara peşinatsız bir şekilde verilebilirdi.”

‘FETÖ’YLE SONUNA KADAR MÜCADELE EDECEĞİZ’

“FETÖ çok tehlikeli bir örgüt. Kendilerini gizlemeyi iyi beceriyorlar. Onlarla mücadele edeceğiz. FETÖ veya benzeri terör örgütleriyle sonuna kadar mücadele edeceğiz.”

‘3-5 SENE TAŞERON FİRMADA ÇALIŞIP KADROYA ALINMAMAK ADALET DEĞİL’

“Eğer vatandaşımız 3 sene, 5 sene taşeron firmada çalışıyorsa, hâlâ kadroya alınmıyorsa adalet değil. Vekil imamlar, vekil öğretmenler var. Böyle bir şey olmaz. Bunları sadece biz değil, altılı masada da hallediyoruz. Bakışımız tamamen adalet bakışıdır. Vatandaşlarımız arasında ayrımcılık olmayacaktır.”

‘ADIYAMAN’DAKİ TÜTÜNCÜLÜĞÜN GELİŞMESİ GEREKİYOR’

“Adıyaman’daki tütünü yaşatmamız gerekiyor. Adıyaman’daki tütüncülüğün gelişmesi gerekiyor. Bu işin sigara boyutu var, vergi boyutu var. Apayrı boyutları var. Konuyu iyi biliyoruz. Çözümü tütün politikasından geçiyor.”

‘ALTILI MASANIN TEK BİR EKONOMİ POLİTİKASI OLACAK’

“Altılı masanın ve ortak cumhurbaşkanı adayının tek bir tarım politikası olacak. Tek bir ekonomi politikası olacak. Tek bir dış politikası olacak. Böylece vatandaşlarımızın karşısına çok net, temiz, uzlaşılmış bir çözümle çıkacağız.”

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (12)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
12 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN