Back To Top
Türkiye'de Kanlı ay tutulması nerelerden izlenecek ve kaç saat sürecek?

Türkiye'de Kanlı ay tutulması nerelerden izlenecek ve kaç saat sürecek?

 - Son Güncelleme: 27.07.2018 Cuma 22:59
Türkiye\'de Kanlı ay tutulması nerelerden izlenecek ve kaç saat sürecek?
- A +

Haberimizde 27 Temmuz cuma akşamı gerçekleşecek olan Kanlı ay tutulması Türkiye'den nerelerden izlenecek ve kaç saat sürecek? Kanlı Ay tutulması en iyi Türkiye'den gözlemlenebilecek. İşte tutulma ile ilgili tüm ayrıntılar...

27 Temmuz cuma günü yaşanacak olan tutulma tam 103 dakika sürecek. Türkiye'de Kanlı ay tutulması nerelerden izlenecek ve kaç saat sürecek? Milyonlarca kişi tarafından merakla beklenen ay tutulması hakkındaki detayları haberimizde bulabilirsiniz. 

Kanlı Ay tutulması denilen doğa olayı, Ay'ın dolunay evresindeyken Ay tutulmasının yaşanmasıyla gözlemlenebiliyor. Tam bir tutulma olacağından dolayı Ay, tamamıyla Dünya'nın gölgesinde kalacak. Ama Ay hiçbir zaman tamamen karanlık hale gelmiyor. Dünya'nın atmosferinden geçen Güneş ışınları Ay'ın yüzeyinde kızılımsı bir renk oluşturuyor ve Ay'ın hafif kırmızı renge büründüğü bu olay da "Kanlı Ay" olarak biliniyor.

18-07/27/aaaayysss-copy-1532720440-1532721409.jpg

KANLI AY TUTULMASI NE KADAR SÜRECEK?

Kanlı Ay tutulması 27 Temmuz akşamı geçekleşecek. Türkiye'de 20:15'te başlayarak gece 02:20'ye kadar süreceği doğa olayının en iyi ise 23:25 gibi gözlemleneceği belirtiliyor. Kanlı Ay Tutulması ile birlik kızıl bir görünüme bürünecek olan Ay, Türkiye’den en net şekilde izlenebilecek. Tutulma  5 saat 40 dakika sürecek.

18-07/27/aaaayysss-copy-1532721437.jpg

Söz konusu kanlı Ay tutulması Türkiye’den baştan sona kadar izlenebilecek. Her hangi bir ekipmana ihtiyaç olmadan tutulmayı baştan sona izlemek mümkün olacak. Tutulmanın ilk başladığı saatlerde Ay, Güneydoğu görülecek ilerleyen saatlerde ise Doğu yönünde görülmeye başlayacak.

18-07/25/kanli-ay-tutulmasi-nedir-1532512342.jpg

AYNI GECE MARS AY'I TAKİP EDECEK

Kızıl gezegen olarak bilinen Mars, 27 Temmuz günü son 15 yılı boyunca Dünya’ya olduğu en yakın konumda olacak. Kanlı Ay tutulması sırasında Ay’ın sağ tarafında parlak bir yıldız gibi belirecek olan Mars, Ay tutulması süresinde Ay’ı takip edecek.

Yükleniyor...
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN