Veyis Ateş'in Sezgin Baran Korkmaz'dan 10 milyon euro istediği ses kaydı yayınlandı

Veyis Ateş'in Sezgin Baran Korkmaz'dan 10 milyon euro istediği ses kaydı yayınlandı

TİP Milletvekili Ahmet Şık, Habertürk TV sunucusu Veyis Ateş'in, kara para aklama suçlamasından tutuklanan Sezgin Baran Korkmaz'dan 10 milyon euro istediği konuşmanın ses kaydını yayınladı.

Organize suç örgütü lideri olmakla suçlanan ve Türkiye'de hakkında yakalama kararı çıkarılan Sedat Peker'in 6 Haziran'da yayımladığı videoda dile getirdiği iddialardan biri, Habertürk TV sunucusu Veyis Ateş'in, SBK Holding'in sahibi Sezgin Baran Korkmaz için Ankara'da arabuluculuk yaptığıydı.

Bu iddialarla ilgili olarak Habertürk yazarları Fatih Altaylı ve Sevilay Yılman, Sezgin Baran Korkmaz'ın kendileriyle ayrı ayrı temas kurarak, Sedat Peker'in iddialarını teyit ettiğini, bir kaset dinlettiğini ve Veyis Ateş'in Korkmaz lehine durumu çevirmek için kendisinden 10 milyon euro istediğini ileri sürdüğünü yazmıştı.

CANLI YAYINDA REDDETTİ

Hakkındaki iddialarla ilgili olarak Halk TV'de İsmail Saymaz'ın sorularını yanıtlayan Veyis Ateş, Sezgin Baran Korkmaz adına aracılık yapmak için "bir lobi, klik adına 10 milyon euro istediği" iddialarını yalanladı.

İsmail Saymaz'ın 'Ben bu konuşmayı dinledim.... Sen bu görüşmeyi yapmışsın. Bunu nasıl açıklıyorsun?' sorusu üzerine Ateş, "10 milyon euro istemiş miyim, böyle bir kayıt var mı, ben kendi ellerimle götüreyim. Benim 7 aydan beri çıkmayan sesim, çıkmayan konuşmam, neresi önü, neresi arkası bilmediğim bir konuşma. Ben 10 milyon euro istemedim, böyle bir konuşma yapmadım" diye yanıt verdi.

KORKMAZ İDDİASINI YİNELEDİ

Canlı yayına bağlanan Sezgin Baran Korkmaz ise bu iddiasını yineledi. Korkmaz ise Veyis Ateş'in kendisini aradığını belirterek, "Benim hukukçu bir arkadaşım üzerinden defalarca ulaşmaya çalışmış. Ben de Veyis Bey ile konuştuğumda kendisi bana bu konuda yardımcı olabileceğini söyledi. Ailemin, çocuklarımın ne kadar güç durumda olduğunu anlattım. O da beni çok iyi anladığını ve yardım etmek istediğini söyledi" diye konuştu.

Korkmaz, Veyis Ateş için, "Daha sonra beni aradı. Bana bu işi halledebileceğini, benimle uğraşan bir lobinin bana bunu yaptığını, kendisinin aracı olduğunu, bu nasıl olacak dediğimde istedikleri meblağı vermemiz gerektiğini, meblağnın ne olduğunu söylediğimde 10 milyon euro olduğunu açık açık söylemiştir" dedi.

SES KAYDI YAYINLANDI

Türkiye İşçi Partisi (TİP) İstanbul Milletvekili Ahmet Şık ise Veyis Ateş ile Sezgin Baran Korkmaz arasında geçtiği öne sürülen 12 dakikalık konuşmanın, İsmail Saymaz'ın bugünkü yazısında bahsettiği kısmına ait ses kaydını yayınladı.

Şık, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Veyis Ateş ile Sezgin Baran Korkmaz arasında geçen 12 dakikalık konuşmanın, İsmail Saymaz’ın bugünkü yazısında bahsettiği kısmına ait ses kaydı budur” diyerek görüşmenin ses kaydına ait YouTube linkini paylaştı.

İSMAİL SAYMAZ NE YAZMIŞTI?

Gazeteci İsmail Saymaz, Sözcü gazetesindeki köşesinde ilgili kısmı şöyle vermişti:

"Korkmaz, 7 Ocak'ta yapıldığını söylediği 9 dakika 26 saniyelik kaydın 2 dakikalık kısmını dinletti. Ateş araba içerisinde konuşuyor. Yol ve araç sesi konuşma seslerine karışıyor.

Ateş, şöyle diyor: 'Şu an can yanın yaralı, kızgınsın, öfkelisin, dünyaya ateşe verirsin. Bu tarafın hassasiyet duyduğu şeyi sana iletmek istiyorum.'

Ateş, kimi lobi ve kliklerden söz ediyor. Kendini hakem olarak tanıtıyor. Korkmaz, 'Masaya sen otur benim yerime?' diye öneriyor. Ateş 'Nasıl istersen' diyor ve şöyle devam ediyor:

'Senle ilgili beklenti ve istedikleri ses çıkarmadan bir süre beklemen. ‘Samimiyetini göstersin, gerekeni yaparız (diyorlar).' Korkmaz, 'Samimiyetimizi nasıl göstereceğim abi?' diye soruyor. Ateş, 'Söz ettiğim meblağı istiyorlar' diyor. Korkmaz, '10 milyon Euro'yu verdiğim zaman…' diye konuşuyor. Hızlı konuştuğu için 'Milyon' ifadesini yutuyor."

VEYİS ATEŞ: MONTAJ

Sezgin Baran Korkmaz'dan 10 milyon euro istediği iddia edilen Veyis Ateş, yayımlanan ses kaydının montaj olduğunu söyledi.

Ateş, "Sosyal medyada bana ait olduğu iddia edilen bir ses kaydı yayınlanmıştır. Sezgin Baran Korkmaz ve örgütünce, yasa dışı yollarla kaydedilen ve farklı telefon konuşmalarımdan kaydedilerek oluşturulan bu ses kaydının, montajlanma yöntemiyle oluşturulduğu açıktır" dedi.

SEZGİN BARAN KORKMAZ AVUSTURYA'DA TUTUKLANDI

Öte yandan hakkında kara para aklama soruşturması yürütülen, Sezgin Baran Korkmaz ABD'nin talebi üzerine Avusturya'da yakalanarak tutuklandı.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (16)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
16 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN