Zehra Zulal Atalay Laçin, sahte diploma skandalını anlattı: İnternetten bakıp yaptım

Zehra Zulal Atalay Laçin, sahte diploma skandalını anlattı: İnternetten bakıp yaptım

Aksaray Üniversitesi'nde sahte diplomayla doçentlik yaptığı ortaya çıkınca tutuklanan Zehra Zulal Atalay Laçin hakkında hazırlanan iddianamede 'Kamu kurum ve kuruluşlarının zararına sebebiyet vermek suretiyle nitelikli dolandırıcılık' suçundan 4 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası talep edildi. Laçin, iddianamede yer alan ifadesinde sahte diplomayı internetten bakarak kendisinin yaptığını söyledi.

Aksaray Üniversitesi İktisadi ve İdari Birimler Fakültesi'nde 28 Eylül 2021 tarihinde sahte doçentlik belgesiyle göreve başlayan Zehra Zulal Atalay Laçin'in belge sahteciliği ortaya çıkınca rektörlük, atamasını iptal edip kendisi hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. Ardından Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınan Laçin, 27 Ekim günü çıkarıldığı mahkemece tutuklanmıştı. Laçin hakkında hazırlanan iddianame tamamlandı ve 'Kamu kurum ve kuruluşlarının zararına sebebiyet vermek suretiyle nitelikli dolandırıcılık' suçundan 4 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası istenen iddianame, Aksaray 1'inci Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi.

10 YILA KADAR HAPİS İSTEMİ

İddianamede Laçin'in ifadeleri de yer aldı. ODTÜ'den mezun olduğunu gösteren diplomayı kendisinin hazırladığını belirten Laçin, ''İlk ifadem doğru değildir. 1996 yılında Eskişehir'den mezun oldum. Daha sonra yüksek lisans yapmak üzere Manchester Üniversitesine gittim. 2000 yılında Türkiye'ye geri döndüm. Her ne kadar, '2003-2004 yıllarında doktora çalışmalarına başladım' şeklinde beyan vermiş isem de benim herhangi bir doktora çalışmam olmadı. Bu nedenle 'ODTÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü'ne bağlı Uluslararası İlişkiler bölümünden doktoramı tamamladım' şeklindeki beyanım doğru değildir. 'Uluslararası Güvenlik ve Silahsız Yapılanma' başlığı altında yapılmış herhangi bir doktora tezim de bulunmamaktadır. Doktora yapmadım. ODTÜ Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun olduğumu gösteren 1 Haziran 1996 tarihli diplomayı kendi imkanlarımla yaptım'' diye konuştu.

SAHTE DİPLOMAYI İNTERNETTEN BAKIP YAPMIŞ

Diploma örneğine internetten ulaştığını belirten Laçin, şu ifadeleri kullandı:

''Ben bilgisayarı çok iyi kullanırım. Google üzerinden arattırdığımızda birçok diploma örneği var. Buradaki imzaları da oralardan temin ettim ve kendim attım. Yine üniversiteler arası kurul tarafından verilen 'Uluslararası İlişkiler Bilim Alanında Üniversite Doçenti unvan ve yetkisi verilmiştir' şeklindeki doçentlik belgesini de aynı şekilde internet üzerinden bulduğum örneklerle kendim yaptım. Aksaray Üniversitesi’ne atanmamdan itibaren yaklaşık 25-30 günlük bir süre çalıştım. Bu sürede 18 bin 600 gibi bir maaş ödemesi yapıldı. Zararın tamamını karşıladım. İlk ifademde olayın paniğiyle gerçekleri saklama yoluna gittim. Olaydan dolayı çok pişmanım. Benim 3 yaşında bir oğlum var. Bakıma muhtaçtır. Vermiş olduğum beyanların pişmanlık kapsamında değerlendirilmesini istiyorum."

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (2)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
2 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN