Hafta sonu sokağa çıkma yasağı ne zaman başlıyor ne zaman bitiyor? İşte dışarı çıkma saatleri

Hafta sonu sokağa çıkma yasağı ne zaman başlıyor ne zaman bitiyor? İşte dışarı çıkma saatleri

Koronavirüs salgını sebebiyle hafta sonu sokağa çıkma yasağı kararı alınmıştı. İçişleri Bakanlığı yayınladığı genelgede 65 yaş ve üstü, 20 yaş altı vatandaşların sokağa çıkma saatlerini paylaştı. Alınan kararlar, her hafta devam edecek.

Hafta sonu sokağa çıkma yasağından bazı mesleklerle çalışanlar muaf tutulacak. Salgında vaka sayılarının artışını engellemek için alınan karar doğrultusunda 65 yaş ve üzeri ile 20 yaş altı vatandaşların sokağa çıkma saatleri belirlendi. Bunların dışında şehirlerarası seyahatlerde izin belgesi olanlar, bu uygulamadan muaf olacak. 

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI NE ZAMAN BAŞLIYOR VE NE ZAMAN BİTİYOR?

Bu doğrultuda, alışveriş merkezi, market, berber, kuaför ve güzellik merkezleri, 20 Kasım 2020 Cuma saat 20.00 itibarıyla kapanacak, 21 Kasım Cumartesi itibarıyla da 10.00-20.00 saatlerinde açık olacak.

Lokanta, restoran, kafe, kafeterya, pastane gibi yeme ­içme yerleri 10.00-20.00 saatleri arasında yalnızca paket servis ya da ‘gel­-al’ hizmetini verebilecek. Lokanta, restoran ya da online yemek sipariş firmaları tarafından saat 20.00'den sonra yalnızca online veya telefonla sipariş üzerine paket servis hizmeti verecek.

İçişleri Bakanlığı tarafından valiliklere gönderilen genelgeye göre, dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadeleye yönelik yeni tedbirler 20 Kasım Cuma saat 20.00 itibarıyla geçerli olacak.

Çocuklarını kreş veya bakıcıya bırakmak durumunda kalan ebeveynlerin çocuklar için getirilen kısıtlama saatlerinde veli ve vasilerin nezaretinde yolculuk yapılabilecek.

65 YAŞ ÜSTÜ SOKAĞA NE ZAMAN ÇIKACAK?

Tüm Türkiye’de 65 yaş ve üzeri vatandaşlar gün içinde 10.00-13.00 saatleri arasında sokağa çıkabilecek.

20 YAŞ ALTI SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI SAATLERİ 

1 Ocak 2001 ve sonrasında doğan 20 yaş altı vatandaşlar da gün içinde 13.00-16.00 saatleri arasında sokağa çıkabilecek. Bu saatler hâricinde paylaşılan yaş gruplarındaki vatandaşların sokağa çıkmaları yasaklanacak.

65 YAŞ VE ÜSTÜ ŞEHİRLERARASI SEYAHAT EDEBİLECEK Mİ?

65 yaş ve üzeri vatandaşlar, 20 Mayıs 2020 tarih ve 8206 sayılı Genelge kapsamında ancak Seyahat İzin Belgesi almaları şartıyla şehirlerarası seyahat edebilecektir. Her türlü şehirlerarası toplu ulaşım aracına (otobüs, uçak, vapur, tren vb.) ilişkin bilet satış döneminde Seyahat İzin Belgesinin alınmış olması koşulu aranacaktır.

65 yaş ve üzerindeki sağlık çalışanları (diş hekimi, doktor, eczacı vb.), seçimle göreve gelenler (muhtar, belediye başkanı vb.), akademisyen, avukat, serbest muhasebeci-mali müşavir, veteriner gibi meslek gruplarının mensupları iş yerleri ile ilişkilerini gösteren çalışma/SGK kaydı vb. belgeyi ibraz ederse dışarı çıkabilecek.

hafta-sonu-sokaga-cikma-yasagi-ne-zaman-basliyor-ne-zaman-bitiyor.jpg

20 YAŞ ALTI GENÇ VE ÇOCUKLAR ŞEHİRLERARASI YOLCULUK YAPACAK MI?

20 yaş altı gençler ve çocuklar, yanlarında veli/vasisinin olması koşuluyla herhangi bir belge aranmadan şehir içi ve şehirlerarası yolculuk yapabilecek.

Kariyer Mesleklerin Giriş Sınavları, KPSS, IELTS, TOEFL gibi Türkiye genelinde gerçekleştirilen sınavlara girecek kişiler, kısıtlamadan muaf olacak.

Hastanelerde (özel hastaneler de dâhil olmak üzere) bulunan yeme-içme mekânları (kafe, kantinler vb.) Genelge kapsamında yeme-içme yerleri için getirilen kısıtlamalara doğrudan tabi değildir. Hastanelerde olan yeme-içme yerlerinin çalışma usul ve esasları hastane yönetimlerinin vereceği karar kapsamında belirleniyor.

Lokanta ve restoranlara yönelik getirilen kısıtlamalara oteller ve konaklama tesislerindeki lokanta ya da restoranlar müşterilerine yönelik yemek hizmeti verebilecek. Diğer lokanta ya da restoranlara yönelik getirilen kısıtlamalara tabi değildir. Fakat oteller ve konaklama tesislerindeki lokanta ya da restoranlar dışarıya paket servisi yoluyla satış yapamayacak.

Havaalanları içerisindeki restoran ve lokantalar Genelgede getirilen kısıtlamalardan kısıtlamalara tabi değildir.

Tekel büfeleri, marketler için getirilen çalışma saati kısıtlamalarına (saat 10:00-20:00 arası çalışabilme) tabidir.

Pastaneler ile börek, simit, poğaça vb. ürünleri üreten ve satan iş yerleri sabah saat 08:00-10:00 saatleri arasında gel-al şeklinde satış yapabilirler.

İçişleri Bakanlığı tarafından Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nde alınan kararlar kapsamında koronavirüs tedbirlerinin uygulanması adına valiliklere gönderilen genelgede, salgının toplum sağlığı ve kamu düzeni bakımından yarattığı riski yönetme, fiziki mesafeyi koruma, sosyal izolasyonu temin ve hastalığın yayılım hızını kontrol altında tutmak için Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulunun önerileri ve Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatları kapsamında birçok tedbirin uygulamaya alındığı hatırlatıldı.

Koronavirüsün yayılımı ve bulaşmasında son zamanlarda tüm ülkelerde artış yaşandığına, özellikle Avrupa kıtasında salgının seyrinde ciddi artış görülmesi sebebiyle yeni tedbirlerin alındığına dikkati çekilen genelgede, Türkiye'de de kontrollü sosyal hayat döneminin temel prensipleri olan maske, temizlik ve mesafe kurallarının yanında pandeminin seyri ve olası riskler göz önünde alınarak hayatın her alanına yönelik uyulması gereken önlemler ve kuralların belirlendiği aktarıldı.

hafta-sonu-sokaga-cikma-yasagi-ne-zaman-basliyor-ne-zaman-bitiyor-001.jpg

ÜRETİM, İMALAT VE TEDARİK ZİNCİRLERİ UYGULAMADAN MUAF

İş yerleri ile ilişkilerini gösteren SGK kaydı, çalışma gibi belgeleri gösterenler de bu uygulamadan muaf tutulacak. Yeni bir karar alınıncaya dek hafta sonları saat 10.00- ­20.00 hâricinde sokağa çıkma yasağı uygulanacak.

İmalat, üretim ve tedarik zincirleri bu kısıtlamadan muaf olacak. Bu kapsamda ilk uygulama olarak 21 Kasım Cumartesi günü saat 20.00 itibarıyla 22 Kasım Pazar günü saat 10.00'a dek, 22 Kasım Pazar günü saat 20.00 itibarıyla 23 Kasım Pazartesi günü saat 05.00’e dek sokağa çıkma kısıtlamasının uygulanacağı vurgulandı.

Bu tarihlerin ardından sonraki hafta sonlarında da uygulama, yeni bir karar alınıncaya dek, paylaşıldığı gibi devam edecek.

SİGARA İÇME YASAĞI UYGULAMASI GENİŞLETİLEBİLECEK 

Genelgeye göre, 11 Kasım 2020’de genelgede paylaşılan ‘vatandaşların yoğun olarak olduğu/olabileceği cadde sokaklar, ihtiyaç duyulan meydanlar ve toplu taşıma durakları gibi bölümlerde/bölgelerde sigara içme yasağı’ getirilmesi uygulaması İl ve İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurullarınca genişletilebilecek.

İl Umumi Hıfzıssıhha Kurullarınca, yerel yönetimlerce şehir içi toplu ulaşım araçlarındaki yoğunluğu düşürecek, seferlerdeki seyrekleşmeyi sağlayacak biçimde başta sefer sayılarının artırılması olmak üzere her türlü tedbirin alınmasının sağlanacağı vurgulandı.

DÜĞÜN VE NİKAH TÖRENLERİ NASIL YAPILACAK?

2 Eylül 2020 tarihinde yayımlanan genelgedeki düğünler ve nikâh merasimleriyle alakalı getirilen esaslar kapsamında, nikâh törenleri/merasimleri, mesafe, maske, temizlik kurallarına uyulması, asgari seviyede katılım ve her nikâh töreni arasına en az 20 dakika zaman koşuluyla yapılacak.

Düğünlerin maske, oturma düzeni, temizlik ve mesafe kuralları ile nikâh merasimi şeklinde en fazla bir saat zaman içinde yapılacak.

Ayrıca 30 Temmuz 2020 tarihi itibarıyla yayımlanan genelge kapsamında toplu taziye yapılmamasına ilişkin hükümler eksiksiz uygulanacak.

ÖZEL ARAÇLARLA ŞEHİR DIŞINA ÇIKMAK İSTEYENLER NASIL İZİN ALACAK?

Hafta sonları sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu zamanlarda vatandaşların özel araçlarıyla şehir içi veya şehirlerarası seyahate çıkmamalarının esas olduğu aktarılan genelgeye göre, İçişleri Bakanlığına ait ‘Alo 199’ ve ‘e-Başvuru’ sistemleri üzerinden veya valilik/kaymakamlıklara doğrudan başvuru yoluyla Seyahat İzin Kurullarından izin almak şartıyla özel araçlarıyla seyahat edebilecekler ise şöyle:

"Doktor raporu ile sevk olan ya da daha öncesinden alınmış doktor randevusu/kontrolü olan, tedavi olduğu hastaneden taburcu olup asıl ikametine dönmek isteyen, kendisi veya eşinin, hayatını kaybeden birinci derece yakınının veya kardeşinin cenazesine katılmak için ya da cenaze nakil işlemine refakat edecek olan (en fazla 4 kişi), bulunduğu kente son 5 gün içinde gelmiş olmakla birlikte kalacak yeri olmayıp ikamet ettikleri yerleşim yerlerine dönmek isteyen (5 gün içerisinde geldiğini yolculuk bileti, seyahatini gösteren başkaca belge, geldiği araç plakası, bilgi ile ibraz edenler), askerlik hizmetini bitirerek yerleşim yerlerine dönmek isteyenler, özel ya da kamudan günlü sözleşmeye davet yazısı olan, ceza infaz kurumlarından salıverilen."

Alınan kararlara uymayanlar ile ilgili adli ve idari işlem yapılacak Genelgede, kaymakamlar ve valiler başta olmak üzere tüm kamu görevlilerinin pandemiyle mücadelede alınan tedbirlere uyulması ile ilgili toplumsal duyarlılığı artırıcı faaliyetlere ağırlık vermeleri ve bugüne dek olduğu gibi bundan sonra da fedakarlık yapılmayı sürdürülmesinin, bu dönemin üstesinden gelinmesi ve sağlıklı günlere yeniden kavuşulması açısından hayatî önem taşıdığı paylaşıldı.

Öte yandan Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun ilgili maddeleri kapsamında İl ve İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararlarının ivedilikle alınması, uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi ve mağduriyete sebep olunmaması, alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun ilgili maddeleri gereğince idari işlem yapılması ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu'nun 195'inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılması istendi.

KİMLER YASAKTAN MUAF OLACAK? 

Açık olacak iş yeri, işletme ve kurumlar

Sokağa çıkma kısıtlamasının günlük hayata etkisini en az düzeyde tutmak amacıyla açık olacak iş yeri, işletme ve kurumlar şöyle:

"Tıbbi cihaz, ilaç, nakliyesi ve satışına ilişkin faaliyetleri yürüten iş yerleri, tıbbi maske ve dezenfektan üretimi, eczaneler, kamu ve özel sağlık kurum ve kuruluşları, veteriner klinikleri ve hayvan hastaneleri, zorunlu kamu hizmetlerinin sürdürülmesi için gerekli kamu kurum ve kuruluşları ile işletmeler (Limanlar, havalimanları, gümrükler, sınır kapıları, huzurevleri, kara yolları, rehabilitasyon merkezleri, yaşlı bakım evleri, AFAD birimleri, ­ acil çağrı merkezleri, afetle ilgili çalışma sürdüren kurum/kuruluşlar, Göç İdaresi, Vefa Sosyal Destek Birimleri, PTT vb), elektrik, doğal gaz, petrol sektöründe stratejik olarak faaliyet gösteren büyük tesis ve işletmeler (rafineri ve petrokimya tesisleri ile termik ve doğal gaz çevrim santralleri gibi), oteller ve konaklama yerleri, yurt içi ve dışı taşımacılık (ihracat/ithalat/transit geçişler dâhil) ve lojistiğini yapan firmalar, sağlık hizmetlerinin kapasitesini artırmaya yönelik acil inşaat, donanım vb. faaliyetleri yürüten işletme/firmalar

hayvan çiftlikleri ve hayvan bakım merkezleri, hayvan barınakları, gazete, radyo ve televizyon kuruluşları, üretim ve imalat tesisleri, gazete basım matbaaları ve gazete dağıtıcıları, valilikler/kaymakamlıklar tarafından yerleşim merkezleri için her 50 bin nüfusa bir ve il sınırları içinden geçen şehirlerarası kara yolu ve varsa otoyol üzerinde her 50 kilometre için bir olmak üzere belirlenecek sayıda akaryakıt istasyonu ve lastik tamircisi (Bu madde kapsamında açık olacak akaryakıt istasyonları ile lastik tamircileri kura yöntemiyle belirlenecek), sebze, meyve toptancı halleri."

İstisna kapsamında olan kişiler

İçişleri Bakanlığı genelgesine göre, açık olacak iş yeri, işletme ve kurumlarda" yönetici, görevli veya çalışanlar, kamu düzeni ve güvenliğinin sağlanmasında görevli olanlar (özel güvenlik görevlileri dahil) ile acil çağrı merkezleri, Vefa Sosyal Destek birimleri, Kızılay, AFAD’da ve afet kapsamında faaliyet yürütenler, görev alanlar kısıtlamadan istisna tutulacak.

O¨SYM tarafından ilan edilen ve diğer merkezi sınavlara katılacağını belgeleyenler (bu kişilerin yanlarında bulunan es¸, kardeş, anne veya babadan bir refakatçi) ile sınav görevlileri, cenaze defin işlemlerinde görevli olanlar (din görevlileri, hastane ve belediye görevlileri) ile birinci derece yakınlarının cenazelerine katılacak olanlar kısıtlamalardan muaf olacak.

İstisna kapsamında olacak diğer kişiler ise şöyle:

"Elektrik, su, doğalgaz, telekomünikasyon gibi kesintiye uğramaması gereken iletim ve altyapı sistemlerinin sürdürülmesi ve arızalarının giderilmesinde görevli olanlar, ürün ve/veya malzemelerin nakliyesinde ya da lojistiğinde (kargo dahil), yurt içi ve yurt dışı taşımacılık, depolama ve ilgili faaliyetler kapsamında görevli olanlar, yaşlı bakımevi, huzurevi, rehabilitasyon merkezleri, çocuk evleri gibi sosyal koruma/bakım merkezleri çalışanları, üretim ve imalat tesislerinde çalışanlar, küçükbaş ve büyükbaş hayvanları otlatanlar, arıcılık faaliyetini yürütenler, servis hizmeti vermek üzere dışarıda olduklarını belgelemek şartı ile teknik servis çalışanları, iş yerlerinin kapalı olduğu saatlerde/günlerde sürekli olarak iş yerlerini bekleyenler belediyelerin toplu taşıma, temizlik, katı atık, su ve kanalizasyon, ilaçlama, itfaiye ve mezarlık hizmetlerini yürütmek üzere hafta sonu çalışacak personel, zorunlu sağlık randevusu olanlar (Kızılaya yapılacak kan ve plazma bağışları dahil), Yurt, pansiyon, şantiye gibi toplu yerlerde kalanların gereksinim duyacağı temel ihtiyaçların karşılanmasında görevli olanlar, iş sağlığı ve güvenliği nedeniyle is¸ yerlerinden ayrılmaları riskli olan çalışanlar (iş yeri hekimi gibi), veteriner hekimler, otizm, ağır mental retardasyon, down sendromu gibi 'özel gereksinimi' olanlar ile bunların veli/vasi veya refakatçileri.

30 Nisan 2020 tarihli genelge kapsamında oluşturulan hayvan besleme grubu üyeleri ile sokak hayvanlarını besleyecek olanlar, bitkisel ve hayvansal ürünlerin üretimi, sulaması, işlenmesi, ilaçlaması, hasadı, pazarlanması ve nakliyesinde çalışanlar, ikametinin önü ile sınırlı olmak kaydıyla evcil hayvanlarının zorunlu ihtiyacını karşılamak üzere dışarı çıkanlar, sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan saatler içerisinde evlere paket servis hizmetinde görevli olanlar, mahkeme kararı çerçevesinde çocukları ile şahsi münasebet tesis edecekler (mahkeme kararını ibraz etmeleri şartıyla), seyircisiz oynanabilecek spor müsabakalarındaki sporcu, yönetici ve diğer görevliler, şehirlerarası toplu ulaşım araçlarında (uçak, otobüs, tren, gemi gibi) görevli olanlar ile bu toplu ulaşım araçlarıyla seyahat edeceğini bilet, rezervasyon kodu ibraz ederek belgeleyenler, şehir içi toplu ulaşım araçlarının (metrobüs, metro, otobüs, dolmuş, taksi gibi) sürücü ve görevlileri."

THY: Sokağa çıkma kısıtlamasının olacağı saatlerde yolcular uçuş belgeleri ile havalimanına gelebilecekler 
THY'den yapılan açıklamada, "Hafta sonları, sokağa çıkmanın kısıtlandığı saatlerde uçuşu olan misafirlerimiz uçuş belgeleri ile havalimanı ulaşımlarını gerçekleştirebilirler." denildi.

Türk Hava Yolları (THY), hafta sonları sokağa çıkma kısıtlamasının olacağı saatlerde yolcuların uçuş belgeleri ile havalimanına gelebileceklerini bildirdi.

THY Basın Müşaviri Yahya Üstün, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemleri kapsamında hafta sonları 10.00-20.00 saatleri dışında uygulanacak sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle hava yolcularının seyahat durumlarına ilişkin Twitter'dan açıklama yaptı.

Üstün, THY olarak güvenli seyahat standartları ile yolcuları ağırlamaya devam edeceklerini belirterek, "Hafta sonları, sokağa çıkmanın kısıtlandığı saatlerde uçuşu olan misafirlerimiz uçuş belgeleri ile havalimanı ulaşımlarını gerçekleştirebilirler." ifadelerini kullandı.

Pegasus: Sokağa çıkma kısıtlamasından uçuşu olan yolcular muaf tutulacak 

Pegasus Hava Yolları, hafta sonları 10.00-20.00 saatleri dışında uygulanacak sokağa çıkma kısıtlamasından, uçuşu olan yolcuların muaf tutulacağını bildirdi.

Pagasus Hava Yollarına ait Twitter hesabından, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemleri kapsamında hafta sonları 10.00-20.00 saatleri dışında uygulanacak sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle yolcuların seyahat durumuna ilişkin açıklama yapıldı.

Açıklamada, "20 Kasım 2020 tarihinden itibaren hafta sonları saat 10.00 ile 20.00 dışında uygulanacak olan sokağa çıkma kısıtlamasından, uçuşu olan misafirlerimiz muaftır. Misafirlerimiz mobil uçuş kartı, bilet görüntüsü gibi uçuşu olduğuna dair bir belge ibraz ederek seyahate katılabilirler." denildi.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN