Adnan Tanrıverdi kimdir, kaç yaşında, nereli? SADAT'ın kurucusunun biyografisi

Adnan Tanrıverdi kimdir, kaç yaşında, nereli? SADAT'ın kurucusunun biyografisi

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker'in SADAT aracılığıyla Suriye iç savaşında El Nusra'ya silah gönderildiği iddialarının ardından gözler SADAT kurucusu Adnan Tanrıverdi'ye çevrildi. Kurumdan yapılan açıklamada, iddialar reddedildi. İşte, Adnan Tanrıverdi'nin hayat hikayesi...

Adnan Tanrıverdi, 14 Eylül 2020 tarihinde Sunday Telegraph'a verdiği demeçte ise Türkiye'nin SADAT gibi belki yüzlerce şirkete ihtiyacı olduğunu dile getirmişti. SADAT, model olarak, ABD'nin paralı ordusu olarak bilinen Black Water'a benzer şekilde kuruldu. Türkiye'nin ilk özel ordu olarak biliniyor.

SADAT, 2021'in ilk günlerinde resmi sitesinden 'suikast tekniği' ve 'gayri nizami harp' hizmetleri verdiğini duyurmuş, Adnan Tanrıverdi, şirketin kurulduğu dönemde, SADAT'ı, AK Parti hükümetinde yer alan yetkililerin isteği üzerine kurduklarını açıklamıştı.

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker, SADAT'ın kendisi üzerinden Suriye'deki El Nusra'ya silah gönderildiğini öne sürdü. Peker'in iddiaları ile ilgili şirketten "Şirketimizin Peker tarafından terörist gruplara teslim edilen silahlarla hiçbir ilişkisi yok" açıklaması yapıldı.

1622371695616-sadat-001.jpg

ADNAN TANRIVERDİ KİMDİR?

8 Kasım 1944 tarihinde Konya'nın Akşehir ilçesinde doğdu. 2021 yılı itibarıyla 77 yaşındadır.

İlkokul, ortaokul ve liseyi memlketinde okudu. Lise eğitiminin ardından 1962-1963 yıllarında bir ilkokulda vekil öğretmenlik yaptı. 1963-1964 yıllarında İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Zooloji bölümünde öğrenim gördü.

1964 yılında Kara Harp Okulu'na girdi. 30 Ağustos 1966 yılında Topçu Subayı olarak pekiyi derece ile Kara Harp Okulunu bitirdi. 1967 yılında Topçu ve Füze Okulu Subay Temel Kursu'nu ikincilikle bitirdi. Mart 1967 tarihinde Teğmenliğe yükseltildi. Aynı yıl Füsun Hanım ile evlendi.

Sırasıyla; 23. Piyade Tugayı, 8. Topçu Taburunda (İstanbul), 10. Piyade Tümeni Topçu Alayında (Tatvan), 58. Topçu Er Eğitim Tugayı Karargah Bölüğü ve 1. Topçu Taburunda Batarya Komutanlıkları (Burdur) görevlerinde bulundu. 30 Ağustos 1970'de Üsteğmen, 30 Ağustos 1973'de Yüzbaşı rütbesine yükseltildi. Topçu Ve Füze Okulu Kurslar Alayı Yedek Subay taburunda Yedek Subay Bölük Komutanlığı yaptı.

ADNAN TANRIVERDİ'NİN TSK KARİYERİ

1976-1978 yıllarında Kara Harp Akademisi'nde öğrenim görerek 1978 yılında Kurmay Subay statüsünü kazandı. 1980 yılında Silahlı Kuvvetler Akademisini bitirdi. Kurmay Sb. olarak; 2. Piyade Tümen Komutanlığında (Adapazarı) İstihbarat Şube Müdürlüğü ve Kurmay Başkan Vekilliği; Kara Harp Akademisi Öğretim Üyeliği; Genelkurmay Özel Harp Daire Başkanlığı Lojistik ve Harekat Şube Müdürlükleri, Kurmay Başkan Vekilliği görevlerinde bulundu.

30 Ağustos 1980 tarihinde terfi ettirilerek Binbaşılığa, 30 Ağustos 1984 tarihinde Yarbaylığa, 30 Ağustos 1987 tarihinde Albaylığa yükseltildi.

Akademi öncesi Özel Tekamül Kursları, Fransızca Temel Kursu ve Gayri nizami Harp Kursu gördü.

1986-1988 yıllarında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Sivil savunma Teşkilat Başkanlığı, 1988-1990 yıllarında Askeri Yüksek İdare Mahkemesi 1. ve 2. Dairelerinde Subay Üyelik ve 1. Daire Başkan Vekilliği görevlerinde bulundu.

1990 yılında 8. Kolordu Topçu Alay Komutanlığı (Malazgirt) görevine atandı. Bu görevde iken 30 Ağustos 1992 tarihinde Tuğgeneralliğe yükseltildi.

1992-1995 yılları arasında üç yıl 2. Zırhlı Tugay Komutanlığı (Kartal), 1995-1996 yıllarında da Kara Kuvvetleri Sağlık Daire Başkanlığı görevlerinde bulunduktan sonra 30 Ağustos 1996 yılında kadrosuzluktan emekliye sevk edildi.

icerik.jpg

ASKERLİKTEN EMEKLİ OLDUKTAN SONRAKİ HAYATI

Emekliye ayrıldıktan sonra, 1997-1998 yılları arasında Üsküdar FM Radyosunun Genel Koordinatörlük görevini yürüttü. 30 Mayıs 2004 tarihinde İhlas Marmara Evleri Camii Yaptırma ve Yardım Derneği Yönetim Kurulunda yer aldı. 28 Kasım 2004-22 Kasım 2009 tarihleri arasında Adaleti Savunanlar Derneği'nin (ASDER) Genel Başkanlığı görevini üstlendi.

ASDER Onursal Başkanı olarak, Müslüman Ülke Silahlı Kuvvetleri'nin organizasyonu ve stratejik kullanımına danışmanlık, son kullanıcıdan eğitici seviyesi kadar özel konularda eğitim ve harp, silah ve araçlarının temini, bakım ve onarımı hizmetlerinde görev yapmak üzere 28 Şubat 2012 tarihinde Uluslararası Savunma Danışmanlık İnşaat Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi'ni (SADAT) şirketini, 24 Mayıs 2013 tarihinde İslam ülkelerinin bir irade etrafında birleşmesinin teknik esaslarını inceleme ve İslam birliği temelinin atılması için uygun koşulları oluşturma hizmetleri için Adaleti Savunanlar Stratejik Araştırmalar Merkezi Derneği'ni (ASSAM), 19 Ocak 2013 tarihinde emekli askeri personelin kondisyonlarını muhafaza etme ve geliştirme hizmetlerinin yürütülmesi için Yunus Uluslararası Doğa Sporları Derneği ve Deniz Sporları Kulübü'nü (YUSDER) kurdu.

2016-2020 yıllaırı arasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başdanışmanlığını yaptı.

Adnan Tanrıverdi evli ve iki çocuk babasıdır.

İyi seviyede Fransızca konuşabilmektedir.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN