Nedenini öğrenince şarj olan telefonunuzu elinize dahi almayacaksınız! Uzmanı, video çekerek anlattı

Çok güçlü alıcı ve yayıcı özelliğe sahip bir baz istasyonu gibi çalışan cep telefonları, fişe takılı oldukları zaman ciddi bir elektrik akımı yayıyor. Fişe takılı telefonla konuşulmaması uyarısı yapan işin uzmanı, çektiği videoyla bunun nedenini anlattı. Peki, telefon şarja takılıyken konuşulur mu? Şarjda telefonla oynarsak ne olur? Telefonu şarj ederken nelere dikkat edilmeli? İşte detaylar...

Akıllı cep telefonları, hayatın birçok alanında işimizi kolaylaştırıyor. İşlerimizin büyük bir kısmını cep telefonlarımızla halledebiliyoruz.

Dünyanın herhangi bir yerinden biriyle telefon aracılığıyla iletişim kurabiliyoruz. Faydaları kadar zararları da olan bu teknolojik ürünlerin kullanımında dikkat edilmesi gereken önemli hususlar var.

TELEFONU ŞARJ OLURKEN TELEFONLA KONUŞMAK TEHLİKELİ Mİ?

Zamandan tasarruf etmek için büyük avantajlara sahip olan cep telefonlarının kullanımına dikkat edilmediği takdirde ciddi zararlara neden olabilir. Fişe takılı bir telefonla konuşulmaması gerektiğini uzmanlar her fırsatta dile getiriyor.

Cep telefonunun fişe takılıyken size çok yakın bir mesafede bile olmamalı. Telefon fişte takılıyken bulunduğu ortama elektrik sinyalleri yayıyor. Havadaki bu elektrik akımı bizi doğrudan etkileyebilecek güçte.

TELEFONU ŞARJ OLURKEN KULLANMAK ZARARLI MI?

Çok güçlü alıcı ve yayıcı özelliklere sahip baz istasyonları gibi çalışabilen cep telefonları, bu sayede dünyanın öbür ucundaki biriyle doğrudan konuşma olanağı sağlıyor.

Cep telefonlarıyla kapalı alanda bile konuşulması tavsiye edilmez, ya da kapalı alandayken kapı ve pencerelerin açık olması gerektiği tavsiye edilir. Ve hatta cep telefonlarının kapalı alanlarda en az 1,5-2 metre uzaklıkta tutulması önerilir.

Cep telefonlarıyla uzun süre konuşmak, yaydıkları güçlü elektrik sinyalleri nedeniyle duyu kaybına neden olabiliyor. Cep telefonuyla konuşulduğu zaman yüze yaklaştırılmamalı.

TELEFON ŞARJ OLURKEN YANINDA UYUMANIN ZARARLARI NELER?

Cep telefonları, elektromanyetik özellikleri nedeniyle, ABD'de yayımlanan Elektromanyetik Dalga Yayım Dergisi'ne göre kısırlık ve deri hastalıklarına neden olabiliyor.

Cep telefonlarıyla, fişten çıkarıldıktan sonra da kablolu kulaklık ile konuşma yapmak tavsiye edilenler arasında. Bu videoda da fişe takılı bir cep telefonunun yaydığı elektrik, fişte takılıyken cep telefonuyla neden konuşulmaması gerektiğini açıkça gösteriyor.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN