O ilimizdekilerin kabusu olacak! Dişleri çelik gibi, ısırdığı yeri paramparça ediyor

Kızıldeniz'den Akdeniz'e yerleşen ve balık popülasyonuna zarar veren balon ve aslan balıkları, yaz sezonu başında kıyılarda görülmeye başladı. Paylaşılan görüntüler, bu yıl sahillerde denize gireceklerde tedirginliğe yol açtı. İşte detaylar...

Antalya'da bir balıkçı istilacı bir tür olarak bilinen ve tehlikeli bir tür olan balon balığını yakaladı. İstilacı bir tür olarak bilinen ve zehirli olduğu için tehlikeli olan balon balığı gördüğü hemen her şeyi yemesi ile meşhur. Balıkçının içecek kutusu yaklaştırdığı balık, metal kutuyu bile yedi.

BALON BALIĞI ZEHİRLİ Mİ?

Araştırma yapmak için sahilin farklı noktalarından dalış yapan Ankara Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi'nden Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, geniş çaplı inceleme yaptı.

Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, Akdeniz'in suyunun ısındığını ve sıcaklığın 12-13 metre derinliğe kadar ilerlediğini söyledi. Balon, aslan balığı, denizkestanesi gibi tehlikeli türlerin ise sıcak suları sevdiği için kıyıdan çekilerek derinlere ilerlediğini belirten Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, "Bu sezon denize girerken endişeli olanlar hiç düşünmesinler. Bu güne kadar balon balığı kimseye saldırmadı. Okyanuslarda da var bu balıklardan oralarda da kimselere saldırmadılar. Ben her gün dalış yapıyorum, balon balıklarını da görüntüledim. Bana da saldırmadılar. Derileriyle temas edince kimse zehirlenmez. Bu balıkların eti zehirli, yendiği zaman zararlı" dedi.

BALON BALIĞI NEREDE YAŞAR?

Balon balıklarının henüz sularda bir avcısı olmadığı için 5-6 kilogramlara kadar büyüyebildiğini anlatan Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, "Bu balıklar başlarda sular soğuk olduğu için ısınan kıyılarda sık görüldü. Ancak şimdi ısınan alan genişledi ve balıklar da derinlere kadar inebildi. Kıyılarda trakonya balığı var. Kumluk alanlarda gizlenen ve dikenleri olan zehirli bir balık. Yine aslan balığı kayalık bölgelerde görülüyor. Denizkestaneleri, aslan ve trakonya balıklarının zarar vermesinin önüne geçmek için yine de vatandaşımız ve tatilcilerimizin deniz terliği ya da deniz ayakkabısı giymesinde fayda var" diye konuştu.

BALON BALIĞININ ZARARLARI NELER?

Balon balıklarıyla ilgili her gün sorularla muhatap olduğunu belirten sahildeki işletmecilerden Ali Akın, "Sosyal medyada görüldüğü gibi sahile kadar yaklaştı balon balıkları. Tatilciler de denize girmekten çekinip güneşleniyor. Balon balığının zarar vermediğini anlatmaya çalışıyoruz. Günde 8-10 kişi gelip soruyor. Kimsenin zarar görmeyeceğini anlatıyoruz. Herkes denize giriyor" dedi.

Gürcistan'dan tatil için Antalya'ya gelen Anna Nassaride de yüzerken balon balığı gördüğünü ancak korkmadığını belirterek, "Bir anda yanıma gelirse elbette korkarım ama yüzüyorum. Korkmuyorum" dedi.

BALON BALIĞI ISIRIR MI?

Almanya'dan tatile gelen Hasan Yeşil de balon balığının görüntülerini internette izlediğini ve Akdeniz'de hiç karşılaşmadığını ifade etti. Moskova'dan tatile gelen Azerbaycan vatandaşı Nurlana Mageramova ise "Balon balığı görüntülerini ben de izledim. Görürsem korkarım zaten o yüzden terlikle giriyorum" derken, bir başka tatilci Telman Gurbanov, "Balon balıklarını görsem çok korkmam. Denize terlikle girerim" dedi.

İlgili Haberler