Ölüm tehdidiyle yaşayan aile, astığı pankartla mahalleliyi hayrete düşürdü! Seslerini kimse duymuyor

1999 yılında hasar alan ve sonrasında bina sakinleri tarafından tahta parçalarıyla güçlendirilmeye çalışılan bir daire sahibi duruma isyan ederek binaya şaşırtan bir pankart hazırlayarak binaya astı. İşte, o ilginç pankartta yazanlar...

İstanbul'un Bakırköy ilçesinde, 17 Ağustos 1999 Gölcük Depremi'nde hasar alan binanın son hali büyük tehlike oluşturuyor. Binanın bodrum katında bir çok yerde betonlar ve demirler dökülmeye başladı. Binanın taşıyıcı kolon ve duvarlarında da çatlaklar bulunuyor.

kentsel-donusume-alinmayan-evin-drami-3.jpg

Binanın bodrum katında zeminde çökmeler yaşanınca bina sakinleri bodrum katta ahşap parçalarıyla kendi çabalarıyla güçlendirmeye çalışmaya çalışılsa da kısmi çökmeler engellenemedi.

Binanın dış balkon bölümlerinde oluşan çökmeler sonrasında da bazı daire sakinleri balkon altlarına demirler yaparak balkonlarının çökmesini engelledi. Binada oturan bir kısım daire sahipleri binanın kentsel dönüşüme girmesini isterken bazıları da buna karşı çıkınca bina bu haliyle kaldı.

kentsel-donusume-alinmayan-evin-drami-2.jpg

Kentsel dönüşümü isteyen bina sakinleri geçtiğimiz yıldan bu yana hem İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne hem de Bakırköy Belediyesi'ne defalarca başvursalar da bir sonuç alamadılar. Son alarak bina da yaşayan Dursun Yücel duruma isyan ederek ederek binanın dış duvarına binanın hasarlı olduğunu ve tehlike saçtığını belirten pankartı astı.

kentsel-donusume-alinmayan-evin-drami-6.jpg

"İNSANLAR TEHLİKENİN FARKINA VARSIN DİYE PANKART ASTIM"

Bina da çökme riski olduğunu belirten Dursun Yücel, şunları söyledi:

"Bina 1999 depreminde hasar gördü. Bizde depremden sonra binada güçlendirmeler yaptık. İçerde ve dışarda bu güçlendirmeler mevcut. Bunlar ahşap. Beton ve demirler özelliğini kaybetmiş. Tavan yukardan çökmeye başladı. Ahşap güçlendirmeleri ben koydum.

Çünkü binada oturanlar var. Çökme olmasın diye yaptım. Binada en yaşlı benim. Binanın dörtte üçü kiracı. Bina sahibine ait 4-5 daire var. Bende elimden geldiği kadarıyla bina için bir şeyler yapmaya çalışıyorum. Binanın tahliye olmasını istedim ama kimseden ses seda çıkmadı.

kentsel-donusume-alinmayan-evin-drami-8.jpg

Binada oturanların bodruma inip binanın halini görmesini istedim inmediler. Yazıyı asmak zorunda kaldım. Bakırköy Belediyesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, kaymakamlık ve emniyetten yetkililer gelip baksınlar. Bir yıl önce İstanbul Büyükşehir Belediyesi hasırlı binaları tespit eden ekip oluşturmuş.

kentsel-donusume-alinmayan-evin-drami-7.jpg

Binayı gören bu ekip, düzenleyecekleri raporun en geç bir ay sonra elimize ulaşacağını söyledi. Kış mevsimi de geçti ama 1 yıldır böyle bir rapor gelmedi. Sorduk ama bu şekilde bir vurdum duymazlık var. Çözüm olarak binanın dışına pankart asmak zorunda kaldım."

kentsel-donusume-alinmayan-evin-drami-9.jpg

İlgili Haberler