Kemik bulamadık ama isimlerini yaşatacağız! 100 yıllık türbelerin içi boş çıktı

Kemik bulamadık ama isimlerini yaşatacağız! 100 yıllık türbelerin içi boş çıktı

Çorum'da yaşanan olayda yol yapım çalışması sırasında kaldırılmak istenen 100 yıllık 2 türbenin içi boş çıktı.

Çorum’da vatandaşların dilek dileyip, dua ettiği yaklaşık 100 yıllık `Safar Dede´ türbesi, yol yapım çalışması nedeniyle kaldırılmak istendi. Müftülükten alınan izinle imam eşliğinde yapılan kazıda, türbedeki mezarın içinin boş olduğu ortaya çıktı.  Çorum'da geçen sene asırlık ‘Garip Dede’ türbesindeki mezarın içinin de boş çıkmıştı. 

Yavruturna Mahallesi'nde bulunan 100 yıllık 'Garip Dede' türbesi, Çorum Müftülüğü'nden alınan onayın ardından belediye ekiplerince kazı yapılarak, kaldırıldı. Kazıda, kalıntıya rastlanmayan türbedeki mezarın boş olduğu anlaşıldı.

turbe.jpg

'GARİP DEDE'DEN SONRA 'SEFER DEDE' DE BOŞ ÇIKTI

Belediye ekipleri yol yapım çalışmaları kapsamında; kaldırılan ve içi boş çıkan ‘Garip Dede’ türbesinin yakındaki ‘Safar Dede’ türbesi için de inceleme başlattı. Belediye ekiplerince ‘Safar Dede’ türbesinde yapılan kazıda türbedeki mezarın boş olduğu ortaya çıktı. Yapılan kazı çalışmasında, mum yakılıp duaların yapıldığı türbede de herhangi bir kemik kalıntısına rastlanılmaması, şaşkınlık yarattı.

Aralarında 50 metre mesafedeki türbelerin boş çıkmasıyla, kazı yapılan alan dolduruldu.

MEZARLARDA KEMİKLERE RASLANMADI

Yavruturna Mahallesi Muhtarı Metin Kaşar, mezar içi boş çıkan türbelerde hiçbir bulguya ulaşılamadığını söyleyerek, “İtinalı bir şekilde kazı yapıldı. Her iki türbede de kemik kalıntıları bulunamadı. Daha önce yol yapım çalışması nedeniyle Garip Dede olarak bilinen türbeyi kaldırmıştık ve içi boş çıkmıştı. Bugün de Safar Dede olarak bilinen türbeyi kaldırdık onun içi de boş çıktı. Belediye ekipleri, imam ve diğer yetkililerle birlikte kazı çalışmalarını takip ettik. Ekipler 3 metre aşağıya inerek kemik kalıntıları aradı ve hiçbir ize rastlanmadı.

turbeevliya.jpg

'TÜRBELERİN İÇİ BOŞ ÇIKTI AMA İSİMLERİNİ YAŞATACAĞIZ'

Türbelerdeki isimleri yaşatacaklarını kaydeden Kaşar, “Tabi ‘kemik bulunamadı’ diye adını yaşatmayacak değiliz. Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın ve Hasan Tuluk hocamızla beraber hemen yanındaki alana bir şehir çeşmesi ve dedelerimizin isimlerini yazarak adlarını yaşatacağız. Hatta bu sokağın adı da Garip Dede Sokağı olacak diye konuştu.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN