Kimler koronavirüs aşısı olabilir, yan etkileri neler? Sağlık Bakanlığı aşı kurallarını açıkladı

Kimler koronavirüs aşısı olabilir, yan etkileri neler? Sağlık Bakanlığı aşı kurallarını açıkladı

Corona virüsü aşısının yan etkisi var mı, merak konusu oldu. Sağlık çalışanlarının ardından vatandaşların da kovid-19 aşısı olma işlemleri başlıyor. Aşı sırası gelen vatandaşlar, e-Nabız'dan randevu bilgilerini öğrenebilir. Sağlık Bakanlığı, ciddi alerjik reaksiyon halinde ikinci doz yapılmayacağını açıkladı. İşte, koronavirüs aşısı kuraları...

Koronavirüs aşısının yan etkileri neler, merak ediliyor. Sağlık Bakanlığı, covid-19 aşısının uygulanması ve sonrası oluşabilecek istenmeyen etkilerin takibine ilişkin kuralları açıkladı. Buna göre, yüksek alerjik reaksiyon olması durumunda ikinci doz uygulanmayacak. Hamileliğin ilk 3 ayında aşı yapılmaması önerildi, emziren annelerse aşı olabilecek.

KİMLER KORONAVİRÜS AŞISI OLABİLİR?

1) İstenmeyen etki takibi için (daha çok sağ el kullanıldığından dolayı) aşı tercihen sol koldan yapılacak.

2) Kuduz ve tetanos aşısı gibi temas sonrası uygulanması gereken aşılarla zaman aralığı bırakılmaksızın uygulanabilecek.

3) İnaktif kovid-19 aşılaması ile canlı aşılar arasında öncesinde ve sonrasında en az 4 hafta süre bırakılacak.

4) Aşı, kişiye oturur durumdayken uygulanacak. Aşı sonrası kişi 15 dakika süreyle sağlık tesisinde bekleyecek.

5) Koronavirüs aşısı ikinci bir talimata kadar hastalığı geçiren ya da aşı uygulamasından 10 gün önce doğrulanmış bir covid-19 vakası ile teması olan kişilere uygulanmayacak.

HAMİLELER COVID-19 AŞISI OLABİLİR Mİ?

6) Gebelikte inaktif pandemik corona virüsü-19 aşısının uygulamasına ilişkin veri bulunmuyor. Kovid-19 hastalığını ağır geçirme riski yüksek olan gebelere kendi istekleri halinde aşı uygulanabilecek. Ancak hamileliğin ilk üç ayında uygulanmaması tercih edilecek.

7) Emzirme döneminde CoronaVac aşısının uygulanmasına ilişkin veri bulunmuyor. Hastalığı ağır geçirme riski yüksek olan emzirenlere, kendi istekleri halinde uygulanabilecek.

ALERJİSİ OLANLAR CORONA VİRÜSÜ AŞISI YAPTIRABİLİR Mİ?

8) Kontrolsüz epilepsi gibi enfeksiyonla ya da aşıyla alevlenebilen nörolojik hastalık tanısı bulunanlara, takip eden klinisyen tarafından yapılacak değerlendirmeye bağlı olarak aşılama kararı verilecek.

9) Kanama bozukluğu olan hastalarda intramüsküler enjeksiyon kanamaya neden olabilir.

10) Pandemik aşısının ilk dozu sonrasında anafilaksi (hayatı tehdit eden alerjik bir reaksiyon) öyküsü varlığında ikinci doz uygulanmayacak.

11) Aşı, 38 derece ve üzerinde ateşi olanlarda, henüz kesin tanı konulmamış akut hastalığı olanlarda ve epilepsi (sara) gibi kronik hastalıkların akut atakları sırasında ertelenecek.

12) Aşı gün ışığına ve donmaya karşı duyarlı. O nedenle +2 ve +8 derecede saklanacak. Aşı dolabı özelliği bulunmayan no-frost dolaplarda ise dolap iç cidarına temas etmeyecek ve üfleme kanallarının önünde olmayacak şekilde tercihen ikinci rafta ve rafın kapağa yakın tarafında saklanması gerekecek. Dolap içinde tercihen donma göstergesi bulunacak.

13) Aşı uygulandıktan sonra kişi 'Aşıla' mobil uygulaması üzerinden kaydedilecek ve bir sonraki randevu tarihi konusunda bilgilendirilecek.

KORONAVİRÜS AŞISININ YAN ETKİLERİ NELER?

14) İki aşı uygulaması arasında oda havalandırılacak. Gün sonu stok kontrolü yapılacak ve oda dezenfekte edilecek.

15) Aşı uygulaması sonrasındaki ilk bir hafta içinde günlük yaşamı etkileyecek ölçüde yorgunluk, baş ağrısı, ciddi lokal reaksiyon, 38 derece ve üzerinde ateş, ishal, kusma, aşı sonrasında özellikle ilk bir saatte sık olmak üzere, ilk 12 saatte akut alerjik reaksiyon, anafilaksi, özellikle ilk iki ayda sık olmak üzere, 6 aya kadar nörolojik istenmeyen etkiler (tat kaybı, koku kaybı, nöropati, yüz felci) gibi yan etkiler hemen bildirilecek.

Sağlık Bakanlığı, daha önce de covid-19 aşısının uygulanacağı öncelikli gruplar listesi ile koronavirüs aşısının yan etkilerine karşı yapılması gerekenlere ilişkin bilgi paylaşmıştı.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN