30.03.2020  09:57

Koronavirüsün bugüne kadar bilinmeyen yeni bir belirtisi tespit edildi

İlk olarak Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve dünya genelinde 33 bin kişinin ölümüne neden olan koronavirüsün (corona virus) bugüne kadar bilinmeyen yeni bir belirtisi keşfedildi. ABD'deki yapılan araştırmaya göre 30 hastadan 1'inde, göz akının iltihaplanması olan ve pembe göz olarak da bilinen konjoktivite rastlandı.

+
-

İlk olarak Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tüm dünyayı etkisi altına altı. Dünya genelinde 33 bini aşkın kişi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti.

Amerikan Oftalmoloji Akademisi ise yapmış olduğu araştırmalar sonucunda yayılmaya ve can almaya devam eden koronavirüsün, şimdiye kadar açıklanmayan bir belirtisinin daha keşfedildiğini duyurdu.

HER 30 HASTADAN 1'İNDE VAR

Akademi, pembe göz olarak tarif edilen konjoktivitin de semptomlar arasında dikkate alınması gerektiğini belirtti. Araştırmaya göre, ABD'de koronavirüs teşhisi konuşan her 30 hastadan 1'inde konjonktivit görüldüğü ifade edildi.

ABD'li doktorlar, Çin'deki birçok hastaneden toplanan sağlık verilerinin yer aldığı başka çalışmalara da dikkat çekerek, bu araştırmada bin 99 koronavirüs hastasının 19'unda konjonktivit tespit edildiğini belirtti.

DİĞER BELİRTİLER DE VARSA DİKKAT

Konjoktivit, göz akını örten şeffaf dokunun ve göz kapaklarının içinin iltihaplanması olarak tarif ediliyor. Uzmanlar konjonktiviti olan kişilerin aynı zamanda ateş ve solunum zorluğu yaşamaları halinde, koronavirüs şüphesi nedeniyle sağlık kurumlarına başvurmaları konusunda uyardı.

DİĞER HABERLER
Bu kez Herekol darbesi!
Takı töreni ve tebrikleşme yasak
Hiçbir can güvenliği yok
Bagaja izin yok
Asıl 'itiraf' bu
Bitlis'te 3 terörist etkisiz hale getirildi
Adana'da silahlı kavgada 2 kişi yaralandı