Ayasofya’ya verilen zararı şikayet etti bir dayak yemediği kaldı! Ecdat yadigarı kime emanet?

Ayasofya’ya verilen zararı şikayet etti bir dayak yemediği kaldı! Ecdat yadigarı kime emanet?

Ayasofya Camisi'nin tarihi İmparatorluk Kapısı'na zarar verildi. Sanat Tarihi Derneği, kapının zarar görmesi nedeniyle Ayasofya'nın sorumlu müdüründen olayla ilgili şikayette bulunulmasını istedi. Derneğe, kamera kayıtlarının olmadığı ve olayın büyütülmemesi gerektiği cevabı verildi. Dernek, olayla ilgili soruşturma açılmasını talep ediyor.

SALİHA SULTAN

Bizans döneminin miraslarından Ayasofya Camisi'nin İmparatorluk Kapısı'na zarar verildi. Sanat Tarihi Derneği, Twitter hesabından paylaşım yaparak gelen bir şikayet üzerine "Ayasofya Camisinin, tarihi “İmparatorluk Kapısının” bu halde olduğunu tespit ettim ve fotoğrafladım. Nöbetçi güvenlik müdürünün bilgim yok demesi üzerine ismini Talip Bey olduğunu söyleyen ve Ayasofya’nın Sorumlu Müdürü olduğunu belirten şahsın kan donduran konuşmasına şahit oldum maalesef" dedi.

Birinci dereceden tarihi eser olan Ayasofya’ya zarar vermenin kanunen suç olduğunu belirtip, tutanak tutularak kameralardan suçlunun teslim olmasını talep ettiklerini belirten Sanat Tarihi Derneği, kamera kaydının olmadığına dair yanıt aldı.

basliksiz-3as.jpg

"SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIZ"

Dernek açıklamasına şöyle devam etti:

"Fakat komik bir şekilde kamera kayıtlarının olmadığını ve zaten büyütülecek bir şey olmadığını kendilerinin orayı tamir edeceklerini söyledi. Hatta bu şekilde olmaz suçlunun bulunması İçin Savcılığa başvuracağımızı söyleyince ise kötü niyetli olduğumuzu ve olay çıkarmak istediğimizi söyledi. Böyle bir şahsın dünyanın en önemli mimari eserlerinden Ayasofya Camisi'nden sorumlu olmasını asla kabul etmiyoruz ve de etmeyeceğiz. Hem tarihi kapıya zarar verenlerin tespit edilmesi için hem de bu şahsın bir an önce bu görevden uzaklaştırması için ayrı ayrı şikayetçi olacağız. Lütfen bu olaya sessiz kalmayı. Gereğinin yapılmasını ve bir an önce soruşturma açılmasını talep ediyoruz."

İBB: ŞİKAYETÇİ OLACAĞIZ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat, Ayasofya Camisi’nin ‘İmparatorluk Kapısı’nın tahrip edilmesine tepki gösterdi. Polat, “Bu tahribatı yapan kişi veya kişiler kamera kayıtları ile tespit edilmeli. 1. Derece tarihi yapı Ayasofya’ya kasten zarar vermeleri nedeniyle konu savcılığa taşınmalı” dedi.

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat; Ayasofya Camisi’nin ‘İmparatorluk Kapısı’nın tahrip edilmesine tepki gösterdi. Polat, Sanat Tarihi Derneği’nin konuya ilişkin sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımı alıntılayarak şöyle dedi:

“Ayasofya’nın tarihi kapısının özel bir çaba ile tahrip edilmesi çok acı. Bu tahribatı yapan kişi veya kişiler kamera kayıtları ile tespit edilmeli. 1. Derece tarihi yapı Ayasofya’ya kasten zarar vermeleri nedeniyle konu 2863 sayılı Kanun 65. maddesi uyarınca savcılığa taşınmalı. Bu işlem tarihi yapıya kasten zarar verme ve tahrip etme suçudur. Kanunda karşılığı ‘iki yıldan beş yıla kadar hapis ve beş bin güne kadar adli para cezası’dır.”

mahir-polat.jpg

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat

GEÇEN SENE DE BÖYLEYMİŞ

Ayasofya'daki tarihi dokuya verilen zarar geçen senede sosyal medyada paylaşılmış. Fotoğraflarda tarihi kapının şimdiki haline göre daha az zarar gördüğü görülüyor.

e2ax4ysxoae5ub9.jpg

İMPARATOR KAPISININ ÖNEMİ

İç narteks bölümünden ana mekâna geçişi sağlayan ve 6. yüzyıla tarihlenen kapı, Ayasofya'nın en büyük kapısıdır. 7 metre boyundaki İmparator kapısı, bronz çerçeveli olup, meşe ağacından yapılmıştır. Kanatlarının üzeri tunç levhalarla kaplı olan kapı, yalnız İmparator ve mahiyeti tarafından kullanılırdı. Doğu Roma kaynaklarında, kapının, Nuh'un Gemisi'nin tahtalarından yapılmış olabileceğinin yanı sıra, Yahudilerin kutsal levhalarının saklandığı sandığın tahtası da olabileceği bilgisi geçmektedir. Bu kapı sadece Bizans İmparatorları tarafından kullanılıyordu.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (7)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
7 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN