Tahrip olan ecdat yadigarıyla ilgili Vakıflar'dan açıklama

Tarihi Ayasofya Camii’nin İmparatorluk Kapısı’na zarar verildiği ortaya çıkmıştı. Tepki çeken olaya ilişkin şikayetin ardından inceleme başlatıldı. Vakıflar Genel Müdürlüğü bugün yaptığı açıklamada, kapıdaki aşınma ve tahribatın, ufak dokunma sonucu oluştuğunu belirtti. Öte yandan kapının konservasyonunun tamamlandığı ve ihyasının sağlandığı bildirildi.

Bizans döneminin miraslarından Ayasofya Camisi'nin İmparatorluk Kapısı'na zarar verildiği ortaya çıkmıştı. Sanat Tarihi Derneği, Twitter hesabından paylaşım yaparak gelen bir şikayet üzerine "Ayasofya Camisinin, tarihi imparatorluk kapısının bu halde olduğunu tespit ettim ve fotoğrafladım. Nöbetçi güvenlik müdürünün bilgim yok demesi üzerine ismini Talip Bey olduğunu söyleyen ve Ayasofya’nın Sorumlu Müdürü olduğunu belirten şahsın kan donduran konuşmasına şahit oldum maalesef" demişti. Sosyal medyadaki tepkilerin ardından Vakıflar Genel Müdürlüğü olayla ilgili soruşturma başlatmıştı.

VAKIFLAR'DAN AÇIKLAMA

Kültür ve Turizm Bakanlığı Vakıflar Genel Müdürlüğü, tarihi kapının büyük ölçüde zarar görmesine ilişkin bugün yaptığı açıklamada, Ayasofya Camii'nin imparator kapısındaki aşınma ve tahribatın, ahşabın olağan sürecinden yıpranması ve ufak dokunma sonucu oluştuğunu belirtti. Açıklamada "Ayasofya Kebir Camii İmparator Kapısı konservasyonu bugün itibarı ile tamamlanmış ve ihyası sağlanmıştır" denildi.

GEÇEN SENE DE HASARLIYMIŞ

Tarihi kapının geçen sene sosyal medyada paylaşılan fotoğraflarında kapının daha az hasarlı olduğu görülüyor. Kapı zarar görmesine rağmen olayla ilgili hiçbir çalışma yapılmamıştı.

e2ax4ysxoae5ub9.jpg

"TARİHİ KAPININ KONSERVASYONU TAMAMLANDI VE İHYASI SAĞLANDI"

Kültür ve Turizm Bakanlığı Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından Ayasofya Camii'nin imparator kapısının tahribatına ilişkin paylaşım ve haberler üzerine açıklama yapıldı. Ayasofya Camii'nin 10 Temmuz 2020 tarihinde Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle ibadete açıldığı hatırlatılarak, "İbadete açıldığı günden bu yana aynı zamanda bir Külliye olan Ayasofya Kebir Camii’nin birçok restorasyon çalışması ve ihyası Bakanlığımız ve Genel Müdürlüğümüz nezdinde tamamlanmıştır ve gerekli yerlerde devamlılığı sağlanmaktadır. Türbeleri, Sibyan Mektebi, Muvakkıthaneleri ile bir Külliye olan Ayasofya Kebir Camii'nin çalışmaları, restorasyonu, ihyası titizlikle sürdürülmektedir. Son olarak Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından açılışı yapılan Ayasofya Fatih Medresesi de buna örnektir" denildi.

Ayasofya Kebir Camii imparator kapısında bulunan ahşap madalyon üzerindeki aşınma ve tahribatın, ahşabın olağan sürecinden yıpranması ve ufak bir dokunma sonucu oluştuğu kaydedilerek, "Ayasofya Kebir Camii imparator kapısı konservasyonu bugün itibarı ile tamamlanmış ve ihyası sağlanmıştır. Konunun incelenmesine yönelik savcılık soruşturmasının yanı sıra bir idari bir teknik olmak üzere 2 müfettiş de ivedilikle görevlendirilmiştir" denildi.

Ayasofya Kebir Camii ve Külliyesi'nin 154 güvenlik kamerası, 68 güvenlik görevlisi ve turizm polisleri ile en üst seviyede titizlikle korunduğuna dikkat çekilen açıklamada şunlar kaydedildi:

"Oluşan tahribatta bir güvenlik zafiyeti söz konusu değildir. Ancak takdir edersiniz ki müze statüsünde iken 18-19 bin bandında olan ziyaretçi sayısı camiye dönüştürülmesi ile 40-45 binleri bulmaktadır. Dünya mirası, UNESCO eseri ayrıca Fatih Sultan Mehmet Han'ın vakfiyesi ile bizlere emaneti, mimarlık tarihinin en büyük ve önemli yapılarından olan Ayasofya, 1484 yıldır nasıl ayakta kaldı ise geleceğe de aynı ihtişamı ile bir mabet olarak taşınacaktır."

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (2)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
2 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN