15 Ağustos 2020 Cumartesi
BIST 100
1083.83
%-1,49
DOLAR
7,3631
%0,22
EURO
8,7169
%0,41
ALTIN
460.112
%-0,2
21°/28°
İSTANBUL
Güneşli
22.07.2020  02:19
Ne yani internet denetimsiz mi kalsın?
56
+
-
Nihayet, AK Parti tam adı “5651 Sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun Teklifi”ni Meclis’e sundu.

Kanunun gerekçesini açıklamak üzere Meclis’te basın toplantısı düzenleyen AK Parti Grup başkanvekili Özlem Zengin “Günlük yaşantımızda bir suç işlendiğinde suçun faillerine ulaşılıyor ve bir ceza yaptırımı uygulanıyorsa, aynı ilke sosyal medya için de geçerli. Sosyal medya yeni bir hayat alanıysa burada da insanların yapmış olduğu eylemlerin sorumluluklarını hukuken almaları gerekiyor” dedi.

İleri sürülen gerekçeler arasında son dönemde Twitter’da siyasetçi eşlerine yönelik hakaretler de var. 

Bu gerekçeleri okuyunca bir an için insan internetin Türkiye’de gürül gürül akan bir su olduğunu düşünüyor. 

Ne yani bu boş boş akan suya bir çeşme takılmasın mı? Hakaret etmek serbest mi olsun?

Düzenlemeyi savunanlar Almanya ve Fransa’daki benzer düzenlemelerden örnekleri veriyorlar, ‘Almanlar yapınca sansür olmuyor da Türkiye yapınca mı sansür oluyor’ diye soruyorlar.

Tam bunları okurken Twitter ekranına bir başka tweet düştü:

“Kaç gündür kendimi bilmez şekilde yatıyorum. Dizanteri olmuşum. Bugün gözünü az araladım ilk telefon terörle mücadeleden. Savcılık tvitlerime soruşturma açmış. Çok hastayım iyileşince gelsem diyorum, olmaz diyor. Gerçekten kötüyüm diyorum, o zaman yakalama kararı çıkarayım diyor.”

Tweeti atan Emel Armutçu, tanınmış, tecrübeli bir gazeteci. 26 yıl çalıştığı Hürriyet’te çok önemli haberlere imza atmış, yöneticilik ve köşe yazarlığı yapmış bir isim.

Bir saat sonra yeni bir tweet attı:

“Geldiler, gidiyoruz”

Dört saat sonra da başka bir tweet: 

“İfade verdim döndüm. 5 yıl önceki tvitlerim karşımdaydı. İlgilenen tüm dostlara teşekkürler.”

Neredeyse her gün böyle birileri hepimizin gözü önünde sosyal medya mesajları yüzünden evine gelen polisler tarafından gözaltına alınıyor.

Sadece gazeteciler, siyasetçiler, sesleri çok çıkanlar değil. 

Ajanslar her gün sosyal medyadan attığı mesajlar yüzünden gözaltına alınan, tutuklanan insanların haberlerini geçiyor.

Sadece dün Denizli’de bir kişi sosyal medya üzerinden Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği gerekçesiyle tutuklandı. 

Ondan önceki gün Samsun’da 17 yaşındaki bir kişi yine sosyal medyadan Cumhurbaşkanı’na hakaretten gözaltına alınmış, pişman olduğunu söyleyince adli kontrolle serbest bırakılmıştı. 

Küçük bir taramayla bu hafta içinde Muğla’da, İzmir’de, Zonguldak’ta benzer gözaltılar yaşandığını görüyorsunuz.

Bunların içinde 80’ine dayamış emekliler de var, lise çağlarında gençler de. 

Artık sosyal medya paylaşımlarını ne zaman yaptığınızın da bir önemi kalmadı. 

Beş yıl önceki tweetleriniz, Facebook paylaşımlarınız için her an kapınıza polis dayanabilir.

Nitekim faha geçen hafta eski Başbakan Binali Yıldırım’ın eşine dört yıl önce attığı hukuki olarak içinde hakaret ifadesi geçmeyen ama çirkin, ayıp bir tweet yüzünden İyi Partili bir isim, özür dilemesine rağmen evinden, kollarına girilerek, basına teşhir edilerek gözaltına alınıp, tutuklandı.

Van’da bir vatandaş 2014 yılına ait yedi sosyal medya paylaşımı için Cumhurbaşkanı’na hakaretten birkaç ay önce 12 yıl 3 ay hapis cezası aldı.

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na en eskisi sekiz, en yenisi üç senelik tweetler için 9 yıl 8 ay hapis cezası verildi.

Üstelik 2017 yılındaki bu tweetlerden birinde Erdoğan’ın “Koskoca ABD'yi Ankara'daki bir büyükelçi yönetiyorsa yazıklar olsun” açıklamasının üzerine açık ki Fethullah Gülen’i kastederek yazdığı “Koskoca Türkiye’yi ilkokul mezunu şizofren bir meczuba yönettirdin ama!” tweeti bile cumhurbaşkanına hakaret olarak sayılmıştı. 

Yine Kaftancıoğlu, bundan yedi yıl önce Öcalan’a övmeyen siyasetçnin kalmadığı çözüm süreci günlerinde, Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü’nün “yargısız infaz, lanetliyorum, gerçekten üzüntü duydum” dediği, İçişleri Bakanlığı’nın özel izni ile cenazeleri Diyarbakır’dan büyük bir mitingle kaldırılan, iktidara yakın gazetelerin çözüm süresine yönelik provokasyon diyerek kınadıkları Sakine Cansız ve iki kadının Paris’te öldürülmesi üzerine yazdığı “İnsanlık kadınlarla kaybeder. Ve insanlık yine kaybetti” mesajı için de terör örgütü propagandasından ceza aldı. 

Artık neyin hakaret, neyin eleştiri olduğunun ucunun kaçtığı bir noktadayız.  “İstanbul’da sel oldu, beyefendi tatilde’ diyecek son kişi sensin”  diye tweet attığınız için yada Facebook’unuza “Benzini boş verin dünyanın en pahalı cumhurbaşkanı bizde” yazdığınız için tutuklanabilirsiniz. Yazdığınız bir tweet “bir kalkışmanın ülke menfaati için doğru olduğu intibaaını uyandırdığı” için ilk mahkeme önüne çıkana kadar bir kaç ay hapis yatabilirsiniz.

Sosyal medya paylaşımlarınız yüzünden kapınıza polis gelmesi için sadece Cumhurbaşkanı’na, devlete ya da devlet büyüklerine laf etmiş olmanıza da gerek yok.

Mesela ekonomiyle ilgili attığınız bir tweet bankacılık kanununa aykırı bulunabilir, manipülasyonla suçlanıp kendinizi karakolda bulabilirsiniz. 

Denetimsiz bulunan mevcut şartlarda BTK, Sağlık Bakanlığı, Sermaye Piyasası Kurulu, Milli Piyango, Spor Toto, Türkiye Jokey Kulübü, Diyanet İşleri Başkanlığı, RTÜK ve Diyanet'in bile internette  erişim engelleme yetkisi var. 

Korona ile ilgili paylaştığınız eleştirel bir mesaj, resmen açıklanmadan ilinizdeki vaka sayılarını vermeniz, “rakamlarla oynuyorlar” diye mesaj yazmanız “asılsız ve provokatif” paylaşıma sokulup kapınıza polis dayanabilir.

Nitekim son olarak 21 Mayıs günü İçişleri Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre 65 günlük pandemi sürecinde “asılsız ve provokatif” olduğu iddia edilen koronavirüs paylaşımları yüzünden 10.111 sosyal medya hesabı incelendi, 1105 kişi hakkında dava açıldı, 510 kişi de gözaltına alındı.

Yine kriz anlarında, Türkiye’nin yurt dışı operasyonları sırasında sosyal medya hesaplarında ana akım görüşlerin dışında görüşler yazanlar da sabah kapılarında polisi buldular. 

Barış Pınarı harekatı ile ilgili sosyal medyadan “kara propaganda” yaptıkları iddiasıyla 636 kişi gözaltına alındı, 86 kişi tutuklandı.

Yine Zeytin Dalı operasyonu sırasında sosyal medya paylaşımları yüzünden 845 kişi gözaltına alındı, yine bunların bir kısmı tutuklandı.

Türkiye, sosyal medyadan adam kaldırmaya dönen bu gözaltı sayısıyla dünyada zirvelere oynadığı gibi, Twitter’a en çok mahkeme kararı gönderen, en çok tweet kaldırma ve bilgi talebinde bulunan ülkeler sıralamasında da zirvede. 

Ama bu kötü şöhreti yüzünden bu talepleri en az karşılanan ülkeler arasında. Türkiye sadece Ocak- Hazrian 2019 tarihleri arasında 8993 hesap için 6.073 talepte bulunmuş, bu taleplerin sadece yüzde 5’i karşılanmış, aynı dönemde 696 hesap için, 350 bilgi talebinin karşılanma sayısı ise 0. 

EngelliWeb 2019 raporuna göre Türkiye'de 2019 sonu itibarı ile 408.494 web sitesi, 130.000 URL adresi, 7.000 Twitter hesabı, 40.000 tweet, 10.000 YouTube videosu ve 6.200 Facebook içeriği erişime engelli.

Bunların arasında yakın zamana dünyada eşi benzeri olmayan bir biçimde 2.5 yıl boyunca Wikipedia, 2007-2010 arası Youtube,  2014-2016 arası zaman Twitter, Paypal, Booking, Wikileaks gibi siteler de var.

Daha yeni RTÜK’ün Netflix’teki bir dizinin senaryosuna müdahale ettiği de ortaya çıktı. 

İşte Türkiye’de internetin “denetimsiz” denen hali bu. 

İddia edildiği gibi, Türkiye’de internet hakaretin serbest olduğu, herkesin her istediğini yapabildiği gürül gürül akan bir su değil. Normal hayatta suç olanlar, zaten uzun süredir internette de suç. 

Şimdi yeni ek kısıtlamalarla tadil edilmeye çalışılan 5651 Sayılı yasa da zaten 2007 yılından beri yürürlükte.

Bu düzenlemeye gerekçe yapılan Cumhurbaşkanı’nın kızına, eski Başbakan’ın eşine sosyal medyadan hakaret edenler de zaten ertesi gün tutuklandı. 

Bu faydalı teknolojinin zorunlu ve istenmeyen bir sonucu olan hakaretler ve üslup sorunuyla mücadele için, kullanıcının evinin kapısına ertesi sabah polis göndermekten daha ağır hangi yaptırım düşünülüyor acaba?

Bu kanun değişikliği, hakareti ve üslupsuzluğu bitirmeyecek, sadece iktidara kontrol edilemeyen bir medyaya dönen sosyal medya çeşmesinden zaten cılız ve tedirgin akan suyu kontrol etme, kısma hatta tümden kesme yetkisini verecek.

Yasayla bir milyondan fazla abonesi olan sosyal medya platformlarına Türkiye’de ofis açma zorunluluğu getiriliyor. 

Ofis açmazlarsa bir kaç ay içinde önce 10, sonra 40 milyon TL idari para cezasına çarptırılacaklar, yine açmamakta ısrar ederlerse mahkeme kararıyla internet trafiklerinin bant genişlikleri %50 ile 95 aralığında kısılabilecek. 

Yine bu şirketlerden Türkiye’yle ilgili verilerini Türkiye’de barındırmaları da isteniyor. Yani hepimizin bilgileri bir devlet kurumunun veya bir mahkemenin kol mesafesinde olacak. 

24 saat içinde mahkemenin erişim engeli verdiği içerikleri kaldırmayan, hesapları kapatmayan platformlar hakkında tazminat davaları açılabilecek. 

Peki Türkiye’nin bu ağır ifade hürriyeti ve hukuk şartlarında sosyal medya şirketleri Türkiye’de ofis açar mı? Açarsa Türkiye devletinden ve mahkemelerinden gelen talepleri kendi kriterlerine göre değerlendirip reddetme lüksüne sahip olabilirler mi?

Bir mahkeme kararıyla Twitter’ın, Facebook’un, Netflix’in ofislerinde arama yapılması, buradaki çalışanların  kendisini, Cumhurbaşkanı’na hakaret, terör propagandası, suçluyu koruma, müstehcen yayın yapmak, yayınladıkları bir belgesel, dizi ya da filmle Türkiye Cumhuriyeti devletini aşağılamak gibi suçlamalarla karşı karşıya bulması hiç yabana atılmayacak bir ihtimal değil mi? 

Yani özetle; sosyal medya paylaşımları yüzünden bu kadar çok insan hapisteyken,  her gün yeni insanlar bu yüzden gözaltına alınırken, bu kadar çok site, hesap kapalıyken, daha Wikipedia bile bir kaç ay önce açılmışken, Türkiye’de internet denetimsizmiş gibi konuşmak da bizdeki düzenlemeyi Almanya ve Fransa ile kıyaslamak da epey ayıp oluyor. 

O ülkelerden bir örnek alınacaksa listenin başında internet düzenlemeleri değil, ifade hürriyeti ve hukuk standartları gelir.

Bu tasarıya gözü kapalı “evet” diyecek milletvekilleri, yarın bu yetkilerle Twitter, Youtube ya da Netflix kapatılırsa ya da bant genişlikleri düşürülürse, yani bir dizi, bir video izlemek  imkansız hale gelirse çocuklarına ne diyeceklerini de herhalde şimdiden düşünmüşlerdir. 

(Yazıdaki bazı bilgilerin kaynağı olarak:  https://twitter.com/cyberrights/status/1285489802675183617)

YORUMLAR (56)
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Orhun
22.07.2020 23:16
Hiç bir sosyal medya kurumu bunlarin sözünü dinlemez,ne şube acarlar nede buro,bunlar kendi calip kendileri oynar göreceksiniz
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU
22.07.2020 20:37
Sosyal medya şirketleri kuruldukları ülkenin politik kaygılarından farklı hareket edebilirlermi?bütün dünyaya özgürlük satan bu şarlatan şirketleri,trilyon dolar bütçeleriyle Fransız devrimini yapan adamlar görse ne der?
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
hamza akyol
22.07.2020 20:22
(8) Fakat, şurası var ki, sansür girişimleri, sansürün aşılması çabalarını artıracak, bu da iktidarın bilgisi dışına çıkan daha fazla şey anlamına gelecektir. Şu an, yasaklayamasa da, pekçok şeyi bilirken, yasakladığı dönemde, pekçok şey, iktidarın bilgisinin dışında gelişecektir.
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
hamza akyol
22.07.2020 20:15
(7) belki istediklerinin bir bölümüne erişip, bazı sosyal medya şirketlerini, istemediklerini yasaklamaları konusunda ikna edebilirler. Belki de, tam tersi de olabilir. sosyal medya şirketleri öylesine bir duruş gösterebilirler ki, tam tersine, iktidar için "keşke yapmasaydık" noktasına da gidebilir. Zaman gösterecek.
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
hamza akyol
22.07.2020 20:12
(6) yani, torbadan baskı çıkması bekleniyordu, kendilerinden bekleneni yaptılar.
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
hamza akyol
22.07.2020 20:11
(5) iktidarın, sosyal medya şirketlerini türkiyede büro açmaya zorlayarak, sansür sistemini kurmaya çalışacakları da çoook önceleri zaten çeşitli kişiler tarafından dile getirildi.
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
hamza akyol
22.07.2020 20:10
(4) "sosyal medya düzenlemesi" dedikleri şeyin aslının: "sadece biz küfredelim. biz hakaret edelim. biz iftira atalım. biz ahlaksızlık yapalım. biz yalan söyleyelim. bize karşı hiçkimse, doğru da olsa hiçbirşey yazmasın" olduğunu çeşitli defalar yazdım.
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
hamza akyol
22.07.2020 20:08
(3) yani, küfür, yalan, iftira, hakaret gibi sosyal medyanın istenmeyen olaylarının aslında iktidarın istediği olduğunu bu nedenle, iktidarın, sosyal medyadaki ahlaksızlığı bitirmek gibi bir çabasının olmasının mümkün olmadığını yazmıştım.
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
hamza akyol
22.07.2020 20:07
(2) o dönem, birileri, tc kimlik no ile sosyal medya hesabı açılmasını, iktidarın görüşü gibi ileri sürmüştü de, öyle bir uygulamayı yapmalarının da iktidar için kendi bindiği dalı kesmek olduğunu, çünkü o zaman trollerin sahte hesaplardan birden fazla yerden yalan ve iftira atmasının mümkün olamayacağını, bu nedenle iktidarın, sosyal medya hesaplarına tc no ile oluşturma gibi bir uygulamayı istemeyeceğini yazmıştım.
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
hamza akyol
22.07.2020 20:05
(1) "sosyal medyaya düzenleme" dediklerinde, sosyal medyaya düzenleme yapamayacaklarını, çünkü düzenleme yaparlarsa sosyal medya üzerinden kimseye hakaret edip korkutamayacaklarını, yalan haberlerini yayamayacaklarını, insanları itibarsızlaştıramayacaklarını, öyle olunca da kendi iktidarları için olmazsa olmaz ahlaksızlığı bitirmelerinin mümkün olmadığını yazmıştım.
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Gülümsemek için
22.07.2020 19:39
Bir zamanlar Rusya'nın Sibirya bölgesinden bir Çukçe sanat akademisine girip yazar olmak için başvurmuş. Akademi jürisinin karşısına çıkmış ve sormaya başlamışlar. "Puşkin kimdir?" diye sormuşlar, Çukçe bilememiş. "Dostoyevski, Tolstoy kimdir, eserlerini okudun mu" diye sormuşlar, Çukçe "hayır" demiş. Sonunda jüri "Sen ne okudun bugüne kadar?" diye sorunca Çukçe sinirlenmiş ve söylenmiş : "Çukçe okumak istemiyor, yazmak istiyor."
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU
22.07.2020 19:06
5651 deyince insanın aklına Türk Telekom özelleştirmesi geliyor.Bilindiği üzere,Lübnanlılar hem Türk Telekomun hem de Saudi Telekomun işletmesini almıştı.Hem Suudi hem de Türk telekom benzer bir şekilde yönetilmiş.Neyse 2017'de Suudiler Suudi Telekomu alan Haririyi 20 gün falan Suudi Arabistan'da alıkoyup oluşturduğu zararları tahsil edince serbest bırakmışlar. Sosyal medya düzenleme kurulu kurulur oraya bürokratlar atanır, katmerli maaşlar verilir,partili eş dostların çocuklarına orada işler ayarlanır bir de kpss ve mülakatla ilana çıkılır.İran gibi Kuzey Kore gibi olur sonra turist bekleriz
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU
22.07.2020 17:39
Komşular gürültü yapabilir diye çenelerini bantlamıyor, müzik çalmalarını yasaklamıyor, hoparlörler satışlarını engellemiyoruz. Bunun için zaten yasalar var. Yasalar herkese eşit ve adil uygulansa sorun ortadan kalkacak. “Beğenilen bizimkiler canının istediğini yazsın söylesin beğenilmeyen ötekilere hayatı zindan ederiz. Ben zaten istediğime istediğim gibi sıfatlar yakıştırmalar yapıyorum ve sorumsuzum” ne cumhuriyeti, nasıl adalet oluyor, yargı bağımsız ve tarafsız diyebilir misiniz? Yasak kime yasak?
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Karar okuru
22.07.2020 17:18
Gayri müslüm vatandaş senin ırkçı dediğin 1930-40 ların CHP si mi seçimlerde idi oy verdiğinde. Anlatılmaya çalışılan da tam bu geçmişin kuyruk acısı hepimizde var ama aklınla ve içinde bulunduğun durum ve çağ ile değilde kuyruk acısı ile hareket edersen dimyata pirince giderken evdeki bulgur gider böyle. Yarın bu liberal tayfa İnönü’cü de olur, Evren’ci de savruluşlarına bakılırsa! Söylenen onun bunun söylediği ile değil akıl ile hareket etmeli ama o da bizlerde çok yok.
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Karar okuru
22.07.2020 17:06
Memleket ne yaşadığının farkında olmadan yaşayanlar ile dolu. Hakaret ve küfürü en ahlaksızca kullanan kanunu hazırlayan tarafta. Komşusunu katletme hesabı yapana ses yok, kadınlara en ahlaksız hakaret yapana ses yok ama muhalife her türlü önlem. Buradan da yeni önlemleri savunanlarında trol olduğunu anlıyoruz ama esas sorun bugün sureti haktan görünüp, dün kapıyı Truva atına açan gibiler. Uyarılara “niyet okumayın” diyorlardı. Üstelik açık niyet gösterirken bile. Bu liberal tayfanın yıllar içinde yazıları takip edilirse nasıl sert savrulmalar ile zıt yönlere dağıldıkları görülebilir.
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Okur
22.07.2020 16:43
Canım kardeşim. Her sefanın bir cefası da vardır mutlaka. İnternet var, sosyal medya var diye her ağzına geleni yazmıyacaksın. Yazacaksan da başına geleceklere katlanacaksın. Özgürlük başkasının özgürlük alanını ihlal ettiğin yerde son bulur çünkü. Bir apartmanda oturuyorsan istediğin saatte halı çırpamazsın, yüksek sesle gürültü yapamazsın, eğer yaparsan komşuların seni şikayet eder, tahliye ettirir. İnternett te böyle, kuralsız olamaz. Kuralları çiğnersen bıdı bıdı edip şikayet etmeye hakkın yok . Bu genel bir yazı muhatap belli bir kişi değil yani.
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU
22.07.2020 16:36
+ oluşturacak başka yaratıklar da var mıdır acaba diye sormadan edemiyor vatandaş. -Hiç kusura bakmasınlar. Arada bir diplomalarına baksalar iyi olur sanki-)
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU
22.07.2020 16:36
Tabi canııım işimize gelenleri tutup gelmeyenleri yasaklayalım gitsin. Zaten biz hiç kışkırtmadık milleti. Bahane de hazır. Olmasa bile buluruz bir iki adet. Sosyal medyaya ayar vermezsek mazallah vatandaşın gözü açılır, yaptıklarımıza itiraz eder. Olur mu öyle şey, biz ki her şeyi bilir, işimize gelen her kararı derhal alır, baktık olmadı değiştirir, koltuklarda rahat ferah oturmanın bir yolunu buluruz. Elimizi tutan mı var? Zaten memleket yaz boz tahtası. (Fakat oralarda kurullarda deneyimli siyasetçiler, hukukçular var. Onlara bakınca doğada insanlardan gayrı bu kadar düş kırıklığı...
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Muhtefi.
22.07.2020 15:50
Sn.GayriMuslim..Yasaklar HOSUMA GITMEZ.Kimseyede ama.kimseye *Mollaya,Papaza,Felsefeciye,ideolojiye vb * .:).izin vermem.iradem dahilinde.Hur,Bagimsiz.dusunce siarimdir.Bilgeler,Bilim,Hikmet,Ahlak onderim.!.Mesela..Evvela Oglumla Konuşuruz,tartisiriz,guleriz.cekirdek toplum gibi.!. Tabularimiz,Kutsallarimiz YOKTUR.*Yobazin anladigi manada*..Degerlendiririz.sorgulariz,inceleriz.araştıririz.Ergen çocuğun kafasinda sablon oluşmasın.diye,Ic politikalar üstü durusumuz var.,Karinca,kararinca..Dinimiz,Imanimiz Hz Peygamberin Ahlak,Sevgi,Muhabbet Kin,nefret,hased vb Seytanimiz.!.ama Disiplin şart.!..
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Karar okuru
22.07.2020 14:27
Hakaret küfür özgürlüğü kimsenin şerefini artırmaz yapılmasını savunmak yapmaktir
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU
22.07.2020 14:23
Geçmişte biri şunu yaptı, öteki başkasını düşüncesiyle geçmiş kavgası ve kiniyle gelecekten ümidi kesmek mi lazım? Bugün kim ne yapıyor ne yapmak istiyor, elinden gelen ne bakıp ona göre bir karar vermek lazım. Memnun değilim diyerek oturup bekleyecek miyiz? Herkesin bir oyu var, kimilerinin daha çok değil. Yeni siyasi partiler de var. Demokraside hukuk devletinde bir atılım yapmak isteyen, ekonomide gelişme kaydedecek tecrübesi ve bilgisiyle toplumun her kesimini kapsayıcı diliyle DEVA Partisi var.
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Muhtefi.
22.07.2020 14:16
Burasi Türkiye Cumhuriyeti..Kendi orf,adetlerimiz var..Baskasina Ozgurluk gelen,bize HAKARETTIR..Mesela:Baska alemde Bayrağını mayo yapip gezebilir ,,veya Atip,tutabilir (hakaretler)..Bize UYMAZ...Dunyada UMURUMDA degil..yvsklra engel olamazsin onlar bulur yine yolunu..Kimseyi ayirt etmeden.!.ve Kimse,kimseye hicbir şekilde Hakaret edemez.yayinlayamaz.!.Yasa Sert,,Net,Affedilmez olup..*Anasindan emdigini burnundan getirilmeli.*..Zerre taviz,merhamet gostermeden..!.Elzemdir bu..Medeni yaşam,Insani yasam.Modern yasam budur.!...tepismek,kokutmak,iteklemek,hoykurmek Daglarda,yabanlarda olur.
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Karar okuru
22.07.2020 14:11
Teşbihte hata olmasin Sn ogur....inci kefeli gibi Akintiya inat yol aliyorsun.........tanri Seni ....KORUSUN......
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU
22.07.2020 13:46
"İyi Partili bir isim özür dilemesine rağmen tutuklandı" Haa özür dilediyse tamam ya. Öyle özür dileyince oluyor mu? Muhaliflerin düştüğü bu durum artık acınası olmaya başladı. Yazık... Bir hanımefendiye hem de durduk yerde iğrenç bir şekilde saldırın. Sonra "ama içinde hakaret yok ama özür diledi" olsun. Gerçekten yazık, yazık, yazık. Muhalif olun elbette sayın Oğur ama insanlıktan çıkmayın lütfen. Sevgiler.
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Kim zorluyor?
22.07.2020 13:42
kimse sosyal media yi kullanin diye kimseyi zorlamiyor. Hosuna gitmezse kullanmazsin olur biter.
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Gayrimuslum Vatandas
22.07.2020 13:34
Muhtefi yasaklardan yana tavir koymussun. 21. yuzyilda bir insan nasil olur da dusunce ve ifade ozgurlugunu vatandaslarina cok gorur. Bu gidisle sen de sanal ortamda yazacak bir site bulamayacaksin. Eskiden yaptigin gibi gun boyu evinin terasinda oturup cay icersin o zaman.
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
yavuz
22.07.2020 12:58
Sayın yazar dört dörtlük tespitler ve sorular.10 numara yazı olmuş.Aşağıdaki bazı beyni kıtlara bakmayın.Düzenlemeyi işlerine geldiği gibi yorumluyorlar.İnternet üzerinde denetim ve suç mahiyeti ilkesiyle baktığımızda birkaç yıldır bayağı bir yol almışız.Ağır yaptırımlar ve hukuki süreç işliyor.Ceza da var,caydırıcılıkda.Ama iktidar kendine gelen eleştirilere daha da tahammül göstermeyecek duruma düşmüş demek ki.Yoksa uygulanan yasaların yeniymiş gibi savunulması şark kurnazlığı.
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU
22.07.2020 12:29
Sizi riyakarlar sizi, neden yayınlamadınız yorumumu.Zorunuza mı gitti.Artistlik yapıyorsunuz ya kısıtlanıyoruz, özgür değiliz falan filan diye.Ne oldu !!!
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU
22.07.2020 12:24
ne kadar tek taraflı bir yazı. milyonlarca vatandaşın verilerini usulsuz kaydet, sat, milyarlar kazan, vergi verme, ofis açmaya bile tenezzül etme... bu mudur istediğin? Buradakileri hiç olmaz ise seçimden seçime değiştirme imkanım var, öteki beni adamdan da saymıyor.
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
OkurM
22.07.2020 12:10
Bu teklifi akp vekilleri hararetle savunuyor. Bu teklifle türkiyenn gittiği yerden şikayet etmeye kendilerinin de ihtiyacı olacak. Bu günleri, gül, babacan, davudoglu, sener, mumcu vs bissürü önde gelen bile tahmin edemiyordu. Bugün sikayet ettikleri ortamin taş taşıyıcıları. Türkler ve genel ortadogu halklarina fazla özgürlüğe gerek yok. Şımartmaya değmez ler. Ülkede anlaştıkları birine, bu halka yetecek özgürlüğü ayarlarlar. Yüz yıldır böyle değil mi?
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Savrulun,Yerli ve Milli Geliyorrrr ! (mtl)
22.07.2020 12:05
Zatı muhteremlerden biri biraz önce TV. de konuştu. Basına yeni milli kriterler getireceklerinden bahsetti. Biz bir şeyin yerine yenisini getirirsek eskisini şıp diye unuttururuz. Biz de zaten unutmaya hazır uyku halindeyiz. Emin olun hiç zorlanmazsınız. Bir şeyin yerli ve milli kriterleri getirilecekse son derece mahiriz. Bu bizim milli özelliğimizdir. Kopenak Kriterleri yerine şıp diye Ankara kriterleri getirmiştik ki başkanlık sistemi bünyemize tencere kapak misali nasıl culk diye oturmuştu.
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Ali
22.07.2020 12:04
Insan doydumu kibri artar artik ben ben ben der Istedigim herseyi yaparim ederim Hic kimse de karimaz Bana der Ama Yaradan o kadar buyuktur ki asla hicbir seyi unutmaz. Bugun ki cakal cukalllar nemrudun firavunun eline su bile dokemezler eee ne oldu? Bunlar hic mi ibret almiyorlar? Yakindir yerin dibini boylama mumin gorunumlu seytanlar Allah atesinizi har har eykesin ey hak hukuk tanimazlar
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Muhtefi.
22.07.2020 11:22
ıyi guzelde..Sampiyon..IKI SATIR ozellikle burada.!.Kabede,Camide,Okulda,hatta heryerde konuşulacak Iki satir gecmedi YASAKLI oldu..Size gelince şapur ,şupur.Bölgenizin ozel ayricaligimi var.Toplumun Ustunde !..Peki Coluk,cocuk,Genc,yasli herkesin oldugu,ipini koparanin Tozuttugu,Dingonun Ahırımi Sanal ortam ..?..pes dogrusu.!.
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
"Gayri ihtiyari vatandas"a cevap
22.07.2020 11:07
Arkadas, baska secenegim olmadigi icin o donemde Erdogan'a oy verdim. Bir insana guvenmek ayip degildir. Guveni bosa cikarmaktir ayip olan. Bu ulkede gayrimuslum vatandaslari vatandastan bile saymayan, mallarimiza, mulklerimize el koyan Irkci CHPye mi oy verecektik? Baska secenegimiz yoktu. Isin kotusu bugun hic secenegimiz kalmadi. Gelecek secimde kimseye vermem oyumu. Demokrasiye, insan haklarina saygili bir hukuk devleti kurmak isteyen bir siyasi parti yok bu ulkede.
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Karar Okuru
22.07.2020 10:43
Bu ulkede yasamayi iskence haline getirdiler. Herkes karamsar ve mutsuz. Her anne baba cocuklarinin yarinindan kaygili.
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Karar Okuru
22.07.2020 10:41
Yasakci Akp bilmelidir ki su akar yolunu bulur. Yasaklar yalnizca sahibine takoz olur.
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Karar okuru
22.07.2020 09:52
Bu internet kurumları yasaya uyar sansürü de uygulamaya koyarlar. Hiç öyle hız kesintisi filanda olmaz. Bu kurumlar kazandıkları paraya bakarlar. Bağnaz ülkelerde böyledir. İmkanı olan gider, olamayan ara ara dışarıda nefeslenir, bir kısmı derdine yanar. Siz bu anlayışa destek vermiş yazılarınızı da bir daha okuyun, milletvekillerinin gözü kapalı kabul oyu vermesi de sizlerin geçmiş destekleriniz gibi pek akla danışmadan yapılacak. Siz çocuklarınıza ne diyeceğinizi düşünüp de mi hareket etmiştiniz. Kendinize de sorun o soruyu! Şimdi yazdıklarınız o soruyu gerekli kılıyor zira.
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU
22.07.2020 09:33
Sayın 08.09 Esma Tekin ve sayın 08.44 sabır Üç ihtimal var. Ya yazıyı okumadınız bile, ya okudunuz ama çeşitli anlayış sıkıntılarınız var, ya da trolsünüz. Umarım birinci veya üçüncü şık doğrudur.
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU
22.07.2020 09:29
Bu çözüm olmaz ki. Geçici bir eposta hesabıyla Twitter hesabı açarsın, VPN veya Tor'la Twitter'a bağlanırsın...
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Gayri ihtiyari vatandaş
22.07.2020 09:26
Gayri müslüm vatandaş gibiler sayesinde buralardayız “benim sevmediğimi sevmeyen bin yaşasın” derseniz İran’daki gibi yağmurdan kaçarken doluya tutulursunuz. Kendi düşenin ağlamasına aldıran olmuyor. Önüne ardına bakmadan her lafın peşine düşmenin sonu böyle olur. Gidişe bakılırsa nefes daha da daralacak din değiştirip, kervana katılmak bile isteyebilirsiniz.
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Karar okuru
22.07.2020 09:17
Bu hale gelişimize sebeb ne acaba! Bu kemalistler yok mu, hep onların işi? Aldanıp, toplumu aldatmak önemli değil!
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
sabır
22.07.2020 08:44
Yani ne diyorsun sen arkadaş küfrü hakareti onaylıyor musun. Mesela sana da küfredilse tepkin ne olur.Başı bozuk mu kalsın bu alanlar.Sizin demokratlığınız bu mu?Yada muhalefet için her şey mübah mı?
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Esma Tekin
22.07.2020 08:09
Kıymetli yazar, Bu hususa tek bir taraftan bakmışsınız. Eşine şiddet uygulamış birinin sırf eşine yardım ettiğim için bir yıl Tivitırdan hakaretine maruz kaldım. Benim hakkımı kim savunacak? Hırsızın hiç mi kabahati yok!
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Gayrimuslum Vatandas
22.07.2020 07:38
Dipsiz, karanlik bir kuyunun icine dustuk. AK Parti'nin kazandigi ilk 2 secimde oyumu verdim bunlara. Demek ki bende de bir dangalaklik var. Insanlar layik oldugu sekilde yonetilir demis adamin biri.
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU
22.07.2020 06:25
Cumhurbaşkanının gençlerle yaptığı youtube yayınına gelen dislike yağmurunun intikamını da böylece almış olacaklar. her söze sayın cumhurbaşkanının liderliğinde diye başlayanlar için onun videosuna dislike atmak büyük günah.
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU
22.07.2020 05:33
Baskı ve dayatma önce baskıcı ve dayatmacıyı bitirir.
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Başa gelen bela
22.07.2020 05:27
Ülkenin yönetimine kazık çaktıklarını zanneden zavallılar ve yanaşmaları için son yaklaştı görünüyor. Artık yasaklarla götürmeye devam edeceklerini zannediyorlar. Ama kim kaldı ki siz kalacaksınız. Elbette gidiyorsunuz. Arkanızdan kimse sizi hayırla anmayacak. Memleketin başına gelmiş en kötü şeydiniz. Öyle anılacaksınız sonsuza kadar. Memleket de yerinde saymaya devam edecek. Böyle çapsız kifayetsiz muhterisler sebebiyle. FETÖ defoldu şimdi hamisini de yollayacak millet. Az kaldı.
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Yasakçılara kırmızı kart
22.07.2020 05:22
Yasakçı AKPye kırmızı kart gösterme zamanı geldi de çoktan geçti. Millet uyandı artık. Baskın seçim hazırlıkları tüm gaz devam ediyor. Ellerinde kalacak elbette. Yerel seçimlerde olduğu gibi. Mutlaka bir şey olmuştur demeye yeltenemeyecekler bu sefer. Milletten tam cevaplarını alınca.
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Gerici gidiciler
22.07.2020 05:01
İnternete, özgürlüğe, ifade hürriyetine, serbest iradeye karşı bir parti Akp. Bunu biliyoruz. Ömürleri de kısa. Bunu da biliyoruz. Büyük şehirleri kaybeden Akp yakında Türkiye’yi de kaybedecek. Bu da kendi ifadeleri. Bunu da biliyoruz. O yüzden enseyi karartmaya gerek yok. Halkımız özgürlüklere baskı kurmaya çalışanların cevabını çok güzel verir. Şamarından nasibini almayan olmadı. Geldikleri gibi gidecekler. Gidişleri utanç içinde olacak. Kendilerine yazık ettiler.
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Yüzkarası
22.07.2020 04:56
Evet gözü kapalı oy verecekler. Artık bunlardan bir şey olmayacağını biliyoruz. Tarihe kara bir leke olarak geçecekler. Akp de tarihe Türkiye’nin yüz karası bir partisi olarak geçecek. Yasakçı, baskıcı, sansürcü, söyletmeyin vuruncu bir parti olarak. Nereden nereye. Partide hala duranlara yazık ve çok ayıp diyorum. Yüzlere bir bakın partideki. Kuruculardan kim kaldı diye. Artık savunucusu Perinçek. Başka bir söylemeye gerek var mı?
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
SON DAKİKA HABERLERİ
 • Başıma silah dayasalar Cumhur İttifakı içinde yer almam
  02:25
 • Kalın ve O'Brien 'Doğu Akdeniz'i görüştü
  02:14
 • Tanpınar ile Oğuz Atay arasında 'Gömleği Yalnız'
  02:00
 • Anıtlar Kurulu artık sözde bir kurul
  01:37
 • İkinci dalgaya karşı yerel önlem şart
  01:16
 • Hiç olmazsa bu 6 maddeyi yapalım
  00:12
 • Bu nasıl bürokrat!
  00:06
 • Tüm zamanların rekorunu kırdı
  00:06
 • KHK ile atılan işçi işe iade davası açabilir
  00:06
 • Aklı selim davranın!
  00:06
 • Bayern Münih, Barcelona'yı ezdi geçti
  23:58
 • Birçok ilde 65 yaş üstüne kısıtlama
  23:51
 • Bakan Koca, 15 ilin sağlık müdürü ile görüştü
  23:15
 • İzmir ulaşımında 'aktarma ücretleri' değişti
  22:37
 • Düpedüz hadsizliktir
  22:27
YUKARI