Paşinyan Albay Asatryan'ın öldüğünü doğruladı

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, sosyal medya hesabından orduda albay olarak görev yapan Vahagn Asatryan'ın Azerbaycan tarafından öldürüldüğünü doğruladı.

Paşinyan Albay Asatryan'ın öldüğünü doğruladı

Dağlık Karabağ'da Ermenistan'ın Azerbaycan'daki sivilleri katletmesiyle başlayan çatışmalar tüm hızıyla sürüyor. Azerbaycan, ağır darbe vurduğu Ermenistan ordusunu, çok sayıda yerleşim biriminden temizlemiş ve Dağlık Karabağ'daki Ermeni birliklerinin araç, mühimmat ve yakıtını bitme noktasına getirmişti. Moskova'da yapılan görüşmede esirlerin ve cenazelerin değişimi için ateşkes kararı alınmıştı. Ancak Erivan tarafının sivil alanlara saldırıları devam etmişti. Toprak bütünlüğünü korumak için savaşan Azerbaycan güçleri, Ermenistan ordusuna bir darbe daha vurdu.

"ULUSAL KAHRAMAN" ÜNVANI VERİLECEK

Resmi Facebook hesabından açıklama yapan Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Ermenistan ordusunda Albay olarak görev yapan Vahagn Asatryan'ın öldürüldüğünü doğruladı. Paşinyan ayrıca, Vahagn Asatryan'a ülkenin en yüksek nişanı olan "Ermenistan Ulusal Kahramanı" unvanının verileceğini belirtti.

2-kopya.jpg

PAŞİNYAN: BİRLİKLERİMİZ BİRAZ GERİ ÇEKİLDİ

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, halka sesleniş konuşmasındaki video mesajında diğer meselelerin dışında 27 Eylül’de başlayan ve 18 gün süren Dağlık Karabağ çatışmalarına değinmişti.

Çatışmalar esnasında Karabağ kuvvetlerinin ‘biraz geri çekildiklerini’, fakat ‘Karabağ Savunma Ordusunun’ durumu kontrol ettiğini ifade eden Paşinyan, şöyle konuşmuştu:

 

“18 gün süren çatışmalar sırasında kahraman birliklerimiz kuzey ve güney yönlerinde biraz geri çekildi. Cephe arkasında sabotaj gruplarını kullanarak panik yaratmaya çalışan düşman taktik değiştirdi. Savunma ordusu durumu kontrol altında tutarak, düşmana insan gücü ve teçhizat olarak ağır kayıplar yaşatıyor.”

Tüm bunları halkın karşısında dürüst olmak istediği için açıkladığını söyleyen Paşinyan, “Azerbaycan ise aksine ölen binlerce kişiyi ve bir milyar doların üzerindeki askeri teçhizat kayıplarını saklıyor” demişti.

NE OLMUŞTU?

Azerbaycan ile Ermenistan arasında on yıllardır süren Dağlık Karabağ sorunu, şiddetlenen çatışmalarla 27 Eylül’de bir defa daha başlamıştı.

İki ülkenin da kayıplar verdiği ve sivillerin de yaşamını yitirdiği çatışmalar, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Azerbaycan ve Ermenistan Dışişleri Bakanlarını Rusya Dışişleri Bakanı arabuluculuğunda istişarelerde bulunmak için önceki cuma Moskova’ya davet etmesi ve 10 saatten fazla devam eden müzakerelerin sonrasında insani ateşkes anlaşmasının imzalanması ile 10 Ekim 00.00 itibarıyla sona erdi.

Fakat ateşkesin devreye girmesinin hemen sonrasında taraflar birbirlerini ateşkesi bozmakla suçladı. Karşılıklı ithamlar halen sürüyor.

Erivan ile Bakü, hukuken Azerbaycan’ın fiilense Ermeni kuvvetlerinin kontrolünde olan Dağlık Karabağ bölgesi sebebiyle on yıllardır anlaşmazlık içinde.

DAĞLIK KARABAĞ SORUNU NEDİR?

Dağlık Karabağ, hukuken Azerbaycan sınırları içerisinde yer alıyor ancak fiilen Ermenistan işgali altında bulunuyor.

Ermenistan, Dağlık Karabağ'ın yanı sıra Laçın, Hocavend, Kelbecer, Ağdere, Ağdam, Cebrayıl, Fuzuli, Gubadlı ve Zengilan gibi Azerbaycan bölgelerini de işgal altında tutuyor.

İşgal sonucu doğduğu toprakları terk etmek zorunda kalan 1 milyona yakın kişi yaşamlarını ülkenin diğer bölgelerinde sürdürüyor.

Tarafların 4-5 Mayıs 1994'te Bişkek'te, Bağımsız Devletler Topluluğu Parlamentolararası Meclisi, Kırgızistan Cumhuriyeti'nin Parlamentosu, Rusya'nın Federal Meclisi ve Dışişleri Bakanlığının inisiyatifiyle imzaladığı "Bişkek Protokolü" diye bilinen ateşkes anlaşması da kağıt üzerinde kaldı.

Kademeli çözümden yana olan Azerbaycan tarafı, sürecin başlaması için Ermeni askerlerinin işgal altındaki bölgelerden çekilme şartını öne sürüyor.

Azerbaycan, Dağlık Karabağ'a yüksek statülü özerklik vadederken, Ermenistan bu bölgenin Azerbaycan'dan ayrılarak bağımsız olmasını istiyor.

Bişkek Protokolü'nün imzalanmasından bugüne kadar geçen 25 yılda yaşanan çatışmalarda, taraflarca net rakamlar verilmese de sayıları binlerle ifade edilen asker hayatını kaybetti.

İlgili Haberler
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN