47 çalışmayı analiz ettiler: Diş fırçalamayanda Alzheimer riski yüzde 21 fazla

47 çalışmayı analiz ettiler: Diş fırçalamayanda Alzheimer riski yüzde 21 fazla

Doğu Finlandiya Üniversitesi’nden araştırmacıların ağız ve diş sağlığının bozulması halinde oluşabilecek problemler üzerine yaptığı yeni bir araştırmaya göre, diş sağlığı iyi olmayan kişilerin yaşamlarının ilerleyen dönemlerinde Alzheimer hastalığına yakalanma oranı yüzde 21, demans gelişme olasılığı yüzde 23 daha fazla.

The Journal of the American Geriatrics Society’de yayımlanan yeni bir araştırmaya göre, diş sağlığı iyi olmayan ve dişlerini kaybeden kişilerin yaşamlarının ilerleyen dönemlerinde Alzheimer hastalığına yakalanma olasılığı yüzde 21 daha fazla. Dünyanın çeşitli yerlerindeki 47 çalışmayı analiz eden ve ağız sağlığı iyi olmayan kişilerde demans gelişme olasılığının da yüzde 23 daha yüksek olduğu sonucuna varan Doğu Finlandiya Üniversitesi’nden araştırmacılar, çalışmada diş kaybının hem demans hem de bilişsel bozulma riskini önemli ölçüde artırdığını saptarken düzenli diş fırçalamayla diş hekimi ziyaretlerinin önemini vurguladılar.

DOKULARDAKİ İLTİHAP KAYBA NEDEN OLUYOR

Periyodontitin, dişi destekleyen dokuların iltihabı olduğunu ve ciddi vakalarda diş kaybına yol açtığını belirten Medicana Kadıköy Hastanesi Diş Hekimi Dr. Can Gökkurt, şu bilgileri aktardı: “Bu, dünyadaki yetişkin nüfusunun yaklaşık yüzde 10 ila 15’ini etkilediğini ve incelemenin bulgularının, periyodontal (periodontitis, diş kaybı, derin periodontal cepler veya alveolar kemik kaybı ile kendini gösterir) ve bilişsel sağlık arasındaki ilişkide birden fazla mekanizmanın bulunduğunu gösterebileceğini ve oral problemler ile ilgili şikayetlerin oluşmasını beklemeden senede en az iki ağız ve diş muayenesi olunması oluşabilecek çeşitli problemlerin henüz başlangıç aşamasındayken tespit edilmesini sağlar.”

Aynı hastaneden Nöroloji Uzmanı Uzm. Dr. Oğuzhan Onultan ise “Klinik açıdan bulgularımız, risk altındaki bireylerde erken teşhisin net yollarını ve bilişsel bozulmayı önlemek için en etkili önlemleri belirtmekte mevcut kanıtlar henüz yeterli olmasa da demansı önleme bağlamında periyodontal sağlığın izlenmesinin ve yönetiminin önemini vurgulamaktadır. Alzheimer hastalığın tedavisi bulunmamakla birlikte, erken teşhis, hastaların semptomlarını yönetmek için yardım ve desteğe erişmelerini ve geleceklerini planlamalarını sağlayacaktır” ifadelerini kullandı.

DEMANS EN YAYGIN İLK BELİRTİ

Alzheimer Derneği’ne göre, hafıza sorunları demansın yaygın erken ve en sık karşılaşılan belirtisidir ancak demans, insanların davranma, düşünme, algılama, konuşma, hissetme biçimlerini de etkileyebilir. En sık 65 yaş üstü kişilerde görülen Alzheimer hastalığı ve diğer demans türlerine yakalanma riski yaşla birlikte artıyor. Hastalığın, 65 yaşın üzerindeki her 14 kişiden birini ve 80 yaşın üzerindeki her 6 kişiden birini etkilediği tahmin ediliyor. - DHA

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN