Bu belirtileri hafife alanlar çok pişman oluyor! Kendiliğinden geçmesini beklemeyin: Uzman isim tek tek uyardı…

Bu belirtileri hafife alanlar çok pişman oluyor! Kendiliğinden geçmesini beklemeyin: Uzman isim tek tek uyardı…

Hastalıkların habercisi olan belirtiler bazı kişiler tarafından göz ardı edilebiliyor. Hal böyle olunca kişiler hastalıklarının oldukça geç farkına varabiliyor ve daha büyük tehlikelerle karşı karşıya kalabiliyor. Eğer ki vücudunuzda bu belirtiler varsa kesinlikle hafife almayın. Uzman isim konuya ilişkin tek tek uyarılarda bulundu.

Kulak Burun Boğaz (KBB) Hastalıkları ve Baş-Boyun Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Ahmet Eyibilen, ateş, baş ağrısı, yorgunluk hissi, kuru öksürük, boğaz ağrısı gibi grip belirtilerini hissedenlerin en yakın zamanda bir hekime başvurmaları gerektiğini söyledi.

yeni-proje-46-001.jpg

GRİBİ HAFİFE ALMAYIN

Büyük Anadolu Hastaneleri KBB Hastalıkları ve Baş-Boyun Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Ahmet Eyibilen, özellikle de son zamanlarda acil servisleri ve polikliniklerin oldukça yoğun olduğunu ve bunun influenza yani halk arasındaki adıyla “grip” hastalığımdan dolayı olduğunu ifade etti. Uzman isim, "Halk arasında yaygın adıyla grip hastalığı olarak bilinen influenza, akut üst solunum enfeksiyonu olup antibiyotiklerin fayda etmediği tek bir mikrop grubuna aittir. Grip, öksürük ve hapşırma sonucu, içerisinde hastalığa neden olan canlı virüsleri taşıyan damlacıkların çevreye saçılması ile yayılır. Hastalığın belirtileri birden başlamakta ve uzun sürebilmektedir. Özellikle akciğerde komplikasyonlar oluşabilmektedir. Hastada, ateş, baş ağrısı, yorgunluk hissi, kuru öksürük, boğaz ağrısı, burun akıntısı ve gibi yakınmalar baş göstermektedir” dedi.

yeni-proje-47.jpg

ANTİBİYOTİKLERİN FAYDASI YOK

Antibiyotik kullanımına ilişkin bilgi veren Eyibilen, şunları söyledi:

“Grip tedavisinde antibiyotiklerin başlangıçta hiçbir faydası olmadığını bilmemiz gerekir. Verilen ilaçlar hastalığın daha konforlu geçirebilmesini yöneliktir. En iyi tedavi de öncelikle istirahat, sağlıklı beslenme ve bulguların iyileşmesine yönelik ilaç tedavisidir. Gribe yönelik antiviral ilaç başlanması kararı doktor tarafından verilmelidir. Grip her hastada aynı şiddetle görünmeyebilir. Bu nedenle hastalığın ağır orta ve hafif derecede değerlendirilmesi gerekir ve ona göre tedavi yöntemi izlenmelidir. Kendinizde grip belirtileri varsa en yakın zamanda bir hekime başvurabilirsiniz.”

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN