Hipertansiyon eşler arasında ‘bulaşıcı’

Hipertansiyon eşler arasında ‘bulaşıcı’

Çin, ABD, Hindistan ve İngiltere’de yaşayan orta yaş ve üstü evli çiftleri inceleyen araştırmacılar, eşlerden birinde hipertansiyon olmasının, diğerinde de görülme ihtimalini artırdığını tespit etti. Sonuçlar, nüfus yoğunluğu yüksek ülkelerdeki tüm hipertansiyon vakalarının yaklaşık yarısının evli çiftlerden oluştuğunu ortaya koydu.

Eşlerden birinde hipertansiyon olması, diğerinde de görülme ihtimalini artırıyor.Bir araştırma, orta yaş ve üstü çiftlerden birinde hipertansiyon olmasının diğerinde de hastalığın görülme ihtimalini artırdığını ortaya koydu. Michigan, Emory ve Columbia Üniversitelerinden araştırmacılar, Çin, ABD, Hindistan ve İngiltere’de yaşayan orta yaş ve üstü evli çiftlerden 2015 ile 2019 yılları arasında toplanan verileri inceledi. Araştırmada, İngiltere’den 1086, ABD’den 3 bin 989, Çin’den 6 bin 514 ve Hindistan’dan 22 bin 389 çift, 3 ayrı kan basıncı ölçümüne tabi tutulurken, her bireyin büyük ve küçük tansiyonlarının ortalaması tespit edildi.

Halk arasında büyük tansiyon olarak bilinen sistolik kan basıncı 140 ve üzeri, küçük tansiyon olarak bilinen diastolik kan basıncı 90 ve üzeri olan katılımcıların, yüksek tansiyon (hipertansiyon) sahibi olduğu kabul edilen araştırmada, çiftlerden kaçının karı-koca ‘uyumlu hipertansiyona’ sahip olduğuna odaklanıldı. Araştırmada, İngiltere’deki çiftlerin yüzde 47,1’inin, ABD’de yüzde 37,9’unun, Çin’de yüzde 20,8’inin ve Hindistan’da yüzde 19,8’inin karı-koca birlikte hipertansiyon sahibi olduğu tespit edildi. Sonuçlar, nüfus yoğunluğu yüksek ülkelerdeki tüm hipertansiyon vakalarının yaklaşık yarısının evli çiftlerden oluştuğunu ortaya koydu.

Araştırmanın yazarlarından Dr. Peiyi Lu, yüksek tansiyonun ABD ve İngiltere’de, Çin ve Hindistan’a göre daha yaygın olduğunu söyledi. Peiyi, çiftlerin durumu arasındaki ilişkinin Çin ve Hindistan’da, ABD ve İngiltere’ye göre daha güçlü olduğunu belirterek, “Bunun bir nedeni kültürel olabilir. Çin ve Hindistan’da aile olarak bir arada kalmanın önemine dair güçlü bir inanç var, dolayısıyla çiftler birbirlerinin sağlığını daha fazla etkileyebilir” ifadesini kullandı. Araştırmacılar, sonuçların, çiftlerin hastalığı birlikte yönetebilmeleri için birlikte yüksek tansiyon taraması yapmak, birlikte egzersiz yapmak, sağlıklı yemek pişirmek ve yemek gibi konuları planlamak için ‘umut verici bir fırsat’ sunduğunu yazdı.

Çalışmada yer almayan Doç. Dr. Bibhu Mohanty, sonuçların eşlerin sağlık durumu veya davranışlarının birbirini yansıttığını gösteren ilk durum olmadığını söyleyerek, şunları kaydetti:

“Sigara içmeye benzer şekilde, eşler birlikte egzersiz yaptığında veya biri zaten spor salonunda olduğunda, diğer eşin egzersiz rutinlerine devam etmesi veya bunları karı kocayla başlatması olasılığı çok daha yüksek oluyor.”

ÇİFT YA DA BULANIK GÖRMEYE DİKKAT!

Farklı günlerde en az iki kez yapılan ölçümlerde 18 yaşını geçmiş erişkin bir bireyde büyük tansiyonun 140 mm Hg (civa basıncı) ve üzerinde ya da küçük tansiyonun 90 mm Hg ve üzerinde olmasına yüksek tansiyon diğer adıyla hipertansiyon olarak tanımlanıyor. Uzmanlar, kan basıncı için normal değerlerin büyük tansiyonda 120 mm Hg’nın, küçük tansiyonda ise 80 mm Hg’nın altında olması gerektiğini vurguluyor. Hipertansiyon kendini çift veya bulanık görme, halsizlik, yorgunluk, isteksizlik, baş ağrısı, baş dönmesi, kalp ağrısı, kulak çınlaması, nefes darlığı, burun kanaması, sık idrara çıkma gibi belirtilerle ele veriyor.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN