Kanser tarihe mi karışıyor? Türk doktordan umutlandıran açıklama

Kanser tarihe mi karışıyor? Türk doktordan umutlandıran açıklama

ABD’deki Jackson Laboratuvarı Enstitüsü’nün baş araştırmacısı olan Prof. Dr. Derya Unutmaz, katıldığı canlı yayında kanser üzerine gerçekleştirdikleri araştırmalar hakkında konuştu. Prof. Unutmaz'ın kanser tedavisi için söyledikleri ise büyük heyecan yarattı. Unutmaz, "5-10 yıla kadar tedavisi olmayan kanser türü kalmayacak diye düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Derya Unutmaz, geçtiğimiz akşam KRT ekranlarında Semra Topçu'nun programına katıldı. Haftanın Panoraması programında konuşan Unutmaz, kanser tedavileri üzerinde yürüttükleri çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

ABD’deki Jackson Laboratuvarı Enstitüsü’nün baş araştırmacısı olan Prof. Dr. Derya Unutmaz, kanseri tedavi etmek amacıyla T hücreleri üzerinde yaptıkları çalışma il ilgili olarak konuştu. İnsanlardan aldıkları T hücrelerini eğittiklerini söyleyen Unutmaz, “T hücreleri, vücudun ordusunun bağışıklık sisteminin generalleri, askerleri, keskin nişancıları, özel harekat timleri gibi de düşünebilirsiniz. Bunların görevi, vücuda giren virüsle enfekte olmuş hücreleri, bakterileri yok etmek. Biz ve birçok laboratuvar bunun üzerinde çalışıyor, bu özelliği kullanarak acaba kanser hücrelerini de tanıtıp öldürtebilir miyiz, yok etmelerini sağlayabilir miyiz? Tabii kanser hücresinin şöyle bir sorunu var; kanser hücresiyle normal hücre arasında çok küçük farklılıklar var ve bunu bağışıklık sistemine gösterip tanıtmanız lazım, çünkü bağışıklık sistemi kendi hücrelerimize saldırmıyor. İşte bizim yöntemimiz; insanlardan aldığımız T hücrelerini laboratuvar düzeyinde eğitip donatıyoruz, içlerine sentetik biyoloji ile bir molekül koyuyoruz ve bu molekül sayesinde kanser hücrelerini tanıyor, üzerine yapışıyorlar, ‘ölüm öpücüğü’ dediğimiz bir mekanizmayla kanser hücresini yok ediyorlar, yanındaki diğer hücrelere dokunmuyorlar. Sosyal medyada buna ‘hayat öpücüğü’ de demişler. Bu ‘ölüm öpücüğü’, gerçekten de insana hayat veriyor" ifadelerini kullandı.

“GERİ GELMEYE TEŞEBBÜS EDERSE ONLAR DA YOK EDİLİYORLAR”

Kanser hücresinin olası ihtimalde geri gelme ihtimali üzerine de konuşan Unutmaz, "Bu kanser tedavisinin iki temel özelliği var. Birincisi, sadece kanser hücresini bulup yok ediyor. İkincisi ve daha önemlisi de bu T hücreleri, vücudun ordusunun bir parçası olduğu için aylarca, yıllarca devriye geziyorlar vücudumuzda. Aynen aşılar sonrasında olduğu gibi, kanser hücresi geri gelmeye teşebbüs ederse onlar da bulunup yok ediliyorlar. Yani kemoterapiden önemli farkı bu olmuş oluyor. Çünkü kanser, kemoterapiye karşı direnç kazanıp geri gelebiliyor" ifadelerini kullanarak bulunup yok edilebileneceğini açıkladı.

“5-10 YILA KADAR TEDAVİSİ OLMAYACAK KANSER TÜRÜ KALMAYACAK”

Tarih vererek konuşan Unutmaz, 5-10 yıla kadar tedavisi mümkün olmayan kanser türünün kalmayacağına ihtimal vererek, "İkinci bir sorun daha var. Kanser, bir hastalık değil, birçok hastalık topluluğu. Katı doku kanserleri var. Örneğin meme kanseri, akciğer kanseri, bunlar bir dokunun içindeler. Doku sayesinde sanki bir kale gibi kendilerine bir mekanizma oluşturuyorlar ve bunun içine hücrelerin girmesi oldukça zor oluyor. Bu sorunu çözmek için de üç boyutlu basım teknolojisiyle Amerika’da İbrahim Özbolat arkadaşımızla yine yaptık, modelliyoruz. Yani meme kanserinin dokusunu, etrafını, damarlarını, hepsini laboratuvarımızda oluşturabiliyoruz ve bu T hücreleri bu kalenin içine nasıl girebilir diye araştırıyoruz, ki bunu da başardık. Bu da çok önemli bir nokta, çünkü dokularda sıkıntılı bir durum oluyor. Her kanser tipi için ayrı ayrı eğitip donatmak lazım. Benim umudum; bu teknoloji çok hızlı gelişecek. Belki 5-10 yıla kadar tedavisi olmayan kanser türü kalmayacak diye düşünüyorum" şeklinde konuştu. Unutmaz, bu açıklaması ile milyonlarca kişiye umut oldu.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN