Kolesterol Seviyesini Düşürüyor, Damarlardaki Yağı Baştan Aşağı Temizliyor! Mutlaka Günde Bir Tane Yiyin Bırakamayacaksınız

Kolesterol Seviyesini Düşürüyor, Damarlardaki Yağı Baştan Aşağı Temizliyor! Mutlaka Günde Bir Tane Yiyin Bırakamayacaksınız

Günümüzde en çok şikayet edilen rahatsızlıkların başında gelen kolesterol, birçok hastalığı gün yüzüne çıkartıyor. Damarlı tıkayan bu hastalık vücudumuzun hep yıpranmasına hem de diğer hastalıklara davetiye çıkartıyor. Bu nedenden dolayı beslenme şeklimiz çok önemlidir. Peki kolesterole hangi besinler iyi gelir? Doğada yer alan bu meyve kolesterol oranınızı büyük oranda düşüyor ve damarlarınızı baştan aşağı temizliyor.

Damar tıkanıklığı yani kolesterol artık çevremizde mutlaka birinde gördüğümüz bir rahatsızlık haline geldi. Bu hastalık hem vücudu yıpratıyor hem de diğer hastalıklara davetiye çıkartıyor. Ancak bu meyve kolesterol seviyelerini düşürüyor ve damarları baştan aşağı temizliyor. İşte avokadonun özellikleri ve faydaları...

GÜNDE MUTLAKA BİR TANE YİYİN

Uzmanlar tarafından yapılan son araştırmalarda 6 ay boyunca düzenli olarak günde bir avokado yiyen kişilerin vücutlarında sağlıksız kolesterol düzeylerin düştüğü görüldü. Yapılan çalışmanın öncelikli amacı avokadonun vücuda faydası, vücut kitle indeksini ve bölgesel yağlanma oranlarını düşürme özelliğine sahip olup olmadığını ölçmekti.

a1-57.jpg

İKİ GRUP OLUŞTURULDU

Obez katılımcılarının olduğu araştırmada iki grup oluşturuldu. Bir gruba günde bir avokado yemesi istenildi, diğer gruba ise normal yeme şekillerine devam edilmesi istenildi.

a2-38.jpg

Araştırma sonucunda düzenli olarak avokado tüketenlerin göbek yağı, karaciğer yağı ve bel çevresi üzerinde bir etkisi olmadığı fark edildi. Ancak düşük LDL kolesterol seviyelerindeki farklılıklar, araştırmacıların önemli veriler elde etmesini sağladı.

VÜCUTTA İKİ KOLETROL TİPİ VARDIR

Uzmanlar vücudun iki tür kolesterol ürettiğini ve bunların yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL) ve düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) olduğunu belirtti. HDL, "iyi" kolesterol olarak bilinir ve kanınızdaki atardamarlarınızda birikebilecek "kötü" LDL kolesterolden kurtulmanıza yardımcı olabilir.

a4-11.jpg

YAĞ BAKIMINDA İÇERİĞİ ÇOK ZENGİNDİR

Öte yandan avokadonun içeriğinde 29 gram yağ oranı vardır. Diğer meyvelere göre oldukça yüksek bir orandır ve popüler olarak zengin bir tekli doymamış yağ kaynağı olarak bilinir. Özellikle tekli doymamış yağlar, LDL kolesterol seviyesini düşürür. Bu da kardiyovasküler hastalık riskinizi azaltır.

a5-8.jpg

Yapılan başka bir araştırmada daha fazla avokado tüketmenin diğer yağ içeren gıdalarla değiştirildiğinde, daha düşük kardiyovasküler ve koroner kalp hastalığı riski ile ilişkili olduğunu buldu.

AVOKADONUN DİĞER ÖZELLİKLERİ

KANSERLE SAVAŞIR

Dünya da yapılan birçok araştırmalar neticesinde, avokadonun kansere engel olduğunu gösteriyor. Ayrıca kemoterapinin etkilerini azalttığını gösteren çalışmalar da bulunmaktadır. Prostat kanserinin büyümesini engellediğini göstermiştir. Avokadoda bulunan oleik asit meme kanserinin önlenmesinde etkilidir.

KİLO KONTROLÜNÜ SAĞLAR

Avokado içeriğindeki besin değerleri sebebiyle çok iyi bir besin kaynağı olmakla birlikte gerek yemeklere gerek salatalara, ya da kendi başına olacak şekilde bir çok şekilde tüketime müsaittir. İçerisindeki.

a6-7.jpg

DEPRESYON RİSKİNİ AZALTIR

Aşırı homosistein, kendinizi iyi hissetmenizi ve serotonin, dopamin, norepinefrin hormonlarının üretimini engelleyebilir, aynı zamanda uyku ve iştaha da olumlu etkileri bulunmaktadır.

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN