Meme implantı hastalığı nedir, neden olur? Göğüs estetiği hakkında bilinmesi gerekenler

Meme implantı hastalığı nedir, neden olur? Göğüs estetiği hakkında bilinmesi gerekenler

Estetik ameliyatlar içerisinde kadınların en çok tercih ettiği meme silikonu, kanseri tetiklebiliyor. Sigara içen herkesin akciğer kanseri olmadığı fakat akciğer kanseri olanların önemli bir kısmının sigara içicisi olması gibi meme implantlarının da kansere zemin hazırladığı belirtiliyor. İşte, meme imlantı hastalığı hakkında bilgiler...

Hollanda'da plastik cerrahlar göğüs estetiği operasyonundan önce hastalarını meme implantı hastalığı ile ilgili yasal olarak uyarıyor.

Her hastalıkta olduğu gibi bunda da genetik şarjörü dolduruyor, çevresel faktörler tetiği çekiyor. Silikonlar tetiği çeken çevresel faktör. Bu nedenle her kadın bu hastalığı yaşamıyor. Sigara içen herkesin akciğer kanseri olmadığı gibi. Fakat Sigaranın akciğer kanseri riskini arttırdığından bugün şüphemiz var mı?

'Bu hastalık şüphe uyandırmaz şekilde var' diyen doktorlar var. Ama birçok estetik cerrah ya 'kanıt yok' diye kıvırıyor ya da hasta olan kadınların aslında psikolojisi bozuk deyip kadınlara deli muamelesi yapıyor.

İmplant hastalığına yakalanan her kadında çok farklı semptomlar ortaya çıkıyor. Açıklanamayan her türlü ufak ya da büyük semptom implant nedeniyle olabilir.

memebasi01.jpg

MEME İMPLANTI HASTALIĞI NEDİR?

Silikon implant hastalığının teşhisi halen hastaların kendileri tarafından konuluyor. Bu hastalığa sahip olduğunu söyleyen kadınların belirttiği ve genellikle bağışıklık sistemiyle bağlantılı olan semptomlar oldukça geniş bir yelpazede.

Yorgunluk, göğüs ağrısı, saç dökülmesi, baş ağrısı, soğuk ter dökmek, kronik ağrı, ışığa karşı duyarlılık, bilinç bulanıklığı ve uyku düzensizliği bahsedilen semptomlardan bazıları.Silikon implant hastalığı, İngiltere'de resmen bir hastalık olarak tanınmıyor.

İngiliz Estetik ve Plastik Cerrahlar Derneği (BAAPS) hastalık ile silikonlar arasında doğrudan bir bağlantı olduğunu gösteren bilimsel herhangi bir kanıt olmadığını söylüyor.

Estetik cerrah Graeme Perks, "Eğer bu size kendinizi iyi hissettirecekse, tamam, söylediklerinize inanayım. Ama işin aslı şu ki, sorun göğüslerinizde değil kafanızda" diyor. Perks, "Herhangi bir bilim insanı, eğer hastalık silikonla bağlantılı olsaydı bunun silikonların çıkarılmasının ardından düzeleceğini söyleyebilir. Ama durum bu değil. Dolayısıyla ne olup bittiği hakkında yeterince fikir sahibi değiliz" diye konuşuyor.

MEME İMPLANTI HASTALIĞI BELİRTİLERİ NELER?

Göğüs büyütmede kullanılan meme implantları, anaplastik büyük hücreli lenfoma (BIA-ALCL) hastalığına neden olabiir. Genellikle implantı çevreleyen dokunun içinde bulunur. Bununla birlikte, lenf düğümleri de dahil olmak üzere vücudunuzun lenfatik sisteminin diğer kısımlarına yayılabilir. Meme implantı hastalığının ana belirtiler şunları içerir:

* Cerrahi bir kesik iyileştikten çok sonra veya implantlar yerleştirildikten yıllar sonra ortaya çıkabilecek meme implantınızın etrafında sürekli şişme veya protez memede ağrı

* Meme implantınızın etrafında sıvı toplanması

* Cildinizin altında bir yumruya veya implant çevresinde kalın skar dokusuna neden olabilecek kapsül şeklindeki kontraktür

Diğer meme implantı komplikasyonlarının belirtileri değişiklik gösterir. Yukarıda belirtildiği gibi, enfeksiyon BIA-ALCL ile ilişkili bir komplikasyondur. Ortaya çıkan meme implant komplikasyonlarını tedavi etmek önemlidir. Aşağıdaki belirtilerden herhangi biriyle karşılaşırsanız, hemen doktorunuzu arayın:

* Kırmızılık
* Şişme
* Ağrı
* Akıntı
* Meme şekli veya renginde değişiklik
* Ateş

Aranacak otoimmün semptomlarla ilgili olarak yapılan bir çalışma, silikon meme implantlarının bazı hastalarda otoimmün hastalıkların semptomlarına neden olabileceğini belirtmektedir. Bu belirtiler şunları içerir:

* Yorgunluk
* Kognitif bozukluk
* Artralji, miyalji
* Yüksek ateş
* Kuru gözler
* Kuru ağız

Silikon ayrıca vücutta implanttan sızma potansiyeline sahiptir ve muhtemelen kronik bir enflamatuar duruma yol açar.

meme-protezi.jpg

MEME İMPLANTI HASTALIĞI NASIL TEŞHİS EDİLİR?

Meme implantı hastalığı, T hücreli lenfoma olarak sınıflandırılır. Meme implantlarının cerrahi olarak yerleştirilmesinden sonra gelişebilir.

T hücreli lenfomalar, bir tür bağışıklık sistemi beyaz kan hücresi olan T hücrelerinizde oluşan kanserlerdir. Bu kanserler Amerikan Kanser Derneği'ne göre hızla büyüyor. Anaplastik büyük hücreli lenfoma (BIA-ALCL) teşhisi konan bir kişinin görünümü, kanserlerinin teşhis aşamasına ve ne kadar agresif olduğuna bağlıdır.

Bildirilen tüm BIA-ALCL vakalarının yarısı, meme implantlarının yerleştirilmesinden sonraki 7 ile 8 yıl içinde bildirilmektedir. BIA-ALCL semptomları nispeten spesifik olmadığından, uzmanlar bu tanıların karmaşık ve gecikmiş olabileceğini söylüyor.

Ancak son yıllarda bu konuda bilimsel bilgi büyüdükçe, uzmanlar tanı standartları oluşturmaya başladı.

Bir doktor BIA-ALCL'den şüphelenirse, semptomlarınızın diğer nedenlerini ekarte etmek için çeşitli testler yaparlar. Bu testler şunları içerebilir:

* Meme implantınızın etrafında toplanan ultrason rehberli bir sıvı aspirasyonu. Bu sıvıda kanserli bir T hücresi bulunması doktorunuzu BIA-ALCL'ye götürebilir.

* İmplantınızın etrafında görünen kalın skarlaşma.

* Anormal bir meme kitlesi bulunursa, doktorunuz dokuyu biyopsi kullanarak lenfoma açısından test edebilir.

Otoimmün hastalık için çeşitli kan testleri yapılabilir. Bunlar ayrıntılı bir öykü ve fizik muayene ile birlikte yapılır. Doktorlar her birey için ortaya çıkan klinik semptomları ve bulguları arar. Enflamatuar semptomların tipine ve yerine bağlı olarak, görüntüleme testi de kullanılabilir.

MEME İMPLANTI HASTALIĞI NASIL TEDAVİ EDİLİR?

BIA-ALCL teşhisi konulursa, doktorunuz PET-CT taraması önerecektir. Bu görüntüleme testi vücudunuzun diğer bölgelerindeki lenfoma belirtilerini kontrol eder. Bu kanser nadir olmakla birlikte agresif olabilir ve yayılabilir.

Bir veya her iki göğsü çevreleyen dokularla sınırlı olan BIA-ALCL'li çoğu insan için, bir veya her iki implantın cerrahi olarak çıkarılması gerekir. Daha erken evre 1 teşhisinde, implantın çıkarılması genellikle hastalığın ilerlemesini durdurmak için yeterlidir.

Bununla birlikte ikinci veya daha yüksek evrede yayılan kanser için daha agresif tedavi gereklidir. İmplant çıkarılmasına ek olarak, kemoterapi hastalığın ilerlemesini yavaşlatabilir veya durdurabilir.

Meme implantlarıyla ilişkili diğer komplikasyonlar tipik olarak semptomlara göre tedavi edilir. Antibiyotikler genellikle enfeksiyonu tedavi etmek için kullanılır, ancak ciddi vakalarda, enfeksiyona neden olan implantları çıkarmak için cerrahi gerekebilir.

Potansiyel otoimmün tepkisiyle ilgili olarak, bir çalışma, etkilenen hastaların yüzde 75'i için silikon meme implantlarının çıkarılmasının sistemik semptomların önemli ölçüde rahatlamasını sağladığını belirtti. Belirtiler arasında implantların çıkarılmasından sonraki 14 aylık bir gözlem süresi boyunca artralji, kas ağrısı, yorgunluk ve nörolojik semptomlar vardı.

Bununla birlikte, bir tanı koymak ve bir tedavi planı oluşturmak (tıbbi veya cerrahi) bir hasta ve doktorları arasında iyi düşünülmüş bir süreç olmalıdır.

gogus-protezi.jpg

MEME İMPLANTI HASTALIĞI NASIL ÖNLENİR?

BIA-ALCL'li insanlar için hayatta kalma oranı, genel olarak bu kanserin herhangi bir aşaması için 5 yılda yüzde 89 oranında nispeten yüksektir. Etkilenen implant veya implantları ve kanserli meme dokularını tamamen ortadan kaldıran evre 1 kanserli insanlar için hayatta kalma oranı daha da yüksektir.

Bununla birlikte, kanser tedavisi zor, pahalı ve her zaman etkili değildir.

Meme büyütme ile ilişkili riskler olmasına rağmen, yine de güvenli bir prosedür olarak kabul edilmektedir. İşleminizden önce, komplikasyon risklerinizi anladığınızdan emin olun. BIA-ALCL riskinin çok nadir olduğunu unutmayın.

Otoimmün hastalık riski ile ilgili olarak, son araştırmalar meme implantları, özellikle silikon ile bir ilişki olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte, verilerin kesinliği tartışmalıdır ve belirli bir doğrudan neden-sonuç ilişkisini daha spesifik olarak araştırmak ve belirlemek için daha fazla çalışma gerektirecektir.

Enfeksiyon, implant yırtılması ve meme kanseri hastalığı riskinizi en aza indirmek için, işleminizden sonra göğüslerinizi yakından izleyin. Cerrahınızın bakım sonrası talimatlarını yakından izleyin. Memelerinizde veya sağlığınızda herhangi bir değişiklik fark ederseniz, özellikle enfeksiyon belirtileri yaşıyorsanız hemen doktorunuza görünün.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN