Sivilceden kurtulmak meğer bu kadar kolaymış! Uzman isim anlattı, bunları sakın yapmayın

Sivilceden kurtulmak meğer bu kadar kolaymış! Uzman isim anlattı, bunları sakın yapmayın

'Akne' ya da bilinen adı ile 'sivilce', özellikle ergenlik döneminde birçok kişide görülüyor. Ergenlik döneminin ardından sivilce sorunu ortadan kalkar fakat bazı bünyelerde devam edebilir. Dermatoloji Uzmanı Dr. Hazal Sönmezler Selek, geçmeyen sivilcenin nedenlerini ve çözümlerini anlattı. Peki, sivilceyi en çabuk ne geçirir? Sivilce kesin çözüm nedir? İşte, sivilcenin nedenleri ve çözümleri...

Sivilcelerin çoğu ergenlik döneminde sık görülen bir inflamatuar hastalığı. Sivilce, aknenin yağ bezi kanallarının cildin yüzeyinde daha yoğun bir yağ tabakası ile tıkanarak salgıladığı yağın cilt dışarısına atılamamasından kaynaklanıyor.

SİVİLCE NEDEN OLUR?

Dermatoloji Uzmanı Dr. Hazal Sönmezler Selek, konuyla ilgili şöyle konuştu:

"Ergenlik döneminde daha sık görülmekle birlikte erişkin dönemde de akne görülebiliyor. Akne, yüz, saçlı deri, gövde ve kalçalarda oluşabilir. Özellikle kıllanma artışı, saç dökülmesinin eşlik ettiği, çene bölgesinde daha yoğun olan sivilcelerin varlığında ise zeminde yatan hormonal nedenler için araştırma yapılmalı."

İndigo'da yer alan habere göre, sivilce probleminin hemen hemen her insanda belli dönemlerde görüldüğünü belirten Dr. Hazal Sönmezler Selek, "Genetik olarak yatkın olmak, cilt tipi, hormonal düzensizlikler, bazı ilaçlar, stres, aşırı cilt yağlanması, düzensiz uyku gibi nedenler akne oluşumunun altında yatan sebepler arasında" diye konuştu.

SİVİLCENİN TEDAVİSİ NEDİR?

Akneli hastalarda beslenme, cilt bakım alışkanlıkları ve rutini, yanlış kozmetik kullanımı, sigara kullanımı gibi nedenlerin sivilcelerin ortaya çıkmasına ya da artmasına neden olabildiğini söyleyen Dr. Hazal Sönmezler Selek, şunları söyledi:

"Akne kişinin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkiler. Kendiliğinden gerilemeyen ve inatçı akneleri olan hastalarda akne tedavisi planlaması yapmak gerekli. Akne tedavisinde bölgesel antibiyotikli kremler, benzoil peroksit, retinoik asit, azelaik asit, antibiyotik tedavisi, sistemik isotretinoin tedavisi medikal tedaviler olarak uygulanıyor."

SİVİLCE NASIL GEÇER?

Akne tedavisinde ilaçlı tedavilerin yanı sıra bazı dermokozmetik işlem ve uygulamaların da tedavide başrolü oynayabildiğini veya akne/iz tedavisinde önemli destekleyici olabildiğini paylaşan Dr. Hazal Sönmezler Selek, "Kimyasal peeling, BBL, altın iğne ve fraksiyonel lazer yani akne izi tedavisi uygulanabilecek işlemler arasında yer alıyor. Kronik bir hastalık olan akne tedavisinde dermatoloğun önerileri dikkate alınıp sabrederek tedaviye devam etmek çok önemli" dedi.

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN