Çöpe atmak yerine çayını yapıp için: Her yönüyle şifa! Kendisi kadar kabukları da bir o kadar sağlığa faydalı

Çöpe atmak yerine çayını yapıp için: Her yönüyle şifa! Kendisi kadar kabukları da bir o kadar sağlığa faydalı

Kuruyemiş olarak sıkça tüketilen besin türünün kabuklarının da çok faydalı olduğu ortaya çıktı. Son dönemde bu kuruyemişin kabuğundan çay yapıp içenler sayısı hızla artıyor. İşte detaylar...

Fındık yedikten sonra kabuklarını sakın çöpe atmayın, fındık kabuklarını sağlıklı beslenme kullanmak mümkün. Fındık kabuğu uzun yıllardan beri kaynatılıp içilebiliyor. Yapılan araştırmalarda, fındık kabuğunun en az fındık içi kadar yararlı olduğu belirlendi.

FINDIK KABUĞU ÇAYININ FAYDALARI NELER?

Fındık kabuğunun içinde bulunan paklitakseli maddesi kansere karşı çok iyi geldiğinden dolayı kanser ilaçlarının ekten maddesinde kullanılır.

Fındık kabuğu çayı düzenli olarak tüketildiğinde; kanseri azaltır, balgamı giderir, böbrek ve mesane iltihabına karşı faydalı, bağırsak hastalığına çok iyi gelir.

Fındık kabuğu çayı idrar yolu enfeksiyonlarını da tedavi edici özelliği bulunur.

Gribe karşı fayda sağlar. Kadınların eskiden beri gebe kalmaları için bu çayı tükettikleri biliniyor.

findik-kabugu-cayi-nasil-yapilir.jpg

FINDIK KABUĞU ÇAYI NASIL YAPILIR?

Fındık kabuğunun üzerindeki zirai kimyasalların, toz ve kirin gitmesi için fındık kabuklarını öncelikle güzel bir şekilde yıkayın.

Sonrasında bir litre suyun içine bir avuç kadar fındık kabuğu ilave edip on dakika kadar kaynatın. Daha sonra ocaktan alıp yine on dakika demlenmesi için bekleyin.

Süzdüğünüz çayı bardağa alarak yine isteğe bağlı olarak bal ilave edebilirsiniz. Fındık kabuğu çayını günde sadece iki fincan tüketmek uygundur.

Fındık kabuğu çayını dilerseniz 1 dilim limonla lezzetlendirebilirsiniz. Böylelikle çayın şifasını ikiye katlamış olursunuz.

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN