Uzmanı uyardı her 5 kişiden 1'inde... Kovid-19'da 'ürtiker' riski

Uzmanı uyardı her 5 kişiden 1'inde... Kovid-19'da 'ürtiker' riski

Kovid-19 vakalarında artış beklediğini belirten Prof. Dr. Ebru Damadoğlu, koronavirüse yakalanan kişilerde halk arasında 'kurdeşen' olarak bilinen 'ürtiker' gelişme riskine karşı uyarılarda bulundu. Ürtiker bulguların her 5 kişiden 1'inde ortaya çıkabildiğini söyleyen Damadoğlu, çoğu kişide kronikleşme eğilimi olduğunu kaydetti. Deride kızarıklık, kabarıklık ve kaşıntı gibi belirtileri olan vatandaşların hastaneye başvurması gerektiği uyarısında bulundu.

Eris ve Pirola gibi varyantlarıyla gündemdeki yerini koruyan Kovid-19'un akut ürtikere de neden olduğu öğrenildi. Koronavirüs kaynaklı ürtikere ateş, boğaz ve eklem ağrısı gibi belirtilerin de eşlik ettiği bildirildi. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Alerji ve İmmünoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ebru Damadoğlu, ciltte aniden ortaya çıkan ve ortası soluk kırmızı döküntülere sebep olan rahatsızlığın ürtiker olarak tanımlandığını söyledi.

Genellikle 24 saat içinde iz bırakmadan sönen kabarıklıklarla kendini gösteren ürtikerin, vücutta kızarıklık ve kaşıntı ile belirti verdiğini anlatan Prof. Dr. Damadoğlu hastalığın akut ve kronik olmak üzere iki farklı şekilde görüldüğünü aktardı. Damadoğlu 6 haftaya kadar süren ürtikerin akut, 6 haftadan fazla devam eden ürtikerin ise kronik olarak isimlendirildiğini ifade etti.

AKUT ÜRTİKER KRONİĞE DÖNÜŞEBİLİR

Akut ürtikerin gelişmesinde tetikleyici faktörlerin, kronik ürtikerde ise bireysel yatkınlığın söz konusu olduğu bilgisini veren Damadoğlu, "Akut ürtikerde bazı viral ve solunum yolu enfeksiyonları, kimi ağrı kesici ilaçların kullanımı tetikleyici olabilir. Kronik ürtikerde ise kişide bağışıklık sistemiyle ilgili altta yatan bir hastalık söz konusu olabilir. Bireysel yatkınlığın yanı sıra vücutta alerjiyle ilgili bazı hücreler bulunmaktadır ve kronik ürtikeri olanlarda bu hücreler biraz daha aktif olabilmektedir" dedi.

Damadoğlu akut ürtiker geçiren her 5 kişiden 1'inde kronikleşme eğilimi olduğunu söyledi.

20.jpg
Prof. Dr. Ebru Damadoğlu

'KOVİD-19 VAKALARINDA ARTIŞ BEKLENİYOR'

Sonbahar mevsimiyle birlikte enfeksiyonlara bağlı tetikleyici faktörlerin arttığını işaret eden Damadoğlu, kişilerin ürtiker belirtilere karşı duyarlı olmaları gerektiğini belirterek sözlerine şöyle devam etti:

"Şu an viral enfeksiyonlarda artış beklediğimiz bir dönemdeyiz, Kovid-19 da bunlardan biri. Özellikle son dönemde Kovid-19'un da bir artış trendinde olduğunu biliyoruz. Kovid-19 geçiren hastalarda her 5 kişiden 1'inde ürtiker bulgular ortaya çıkabilmektedir. Çünkü, bağışıklık sistemi hücreleri üzerine virüsler etki ediyor. Virüsler bir mekanizmayla bu alerji hücrelerinin aktive olmasını sağlayarak ürtikeri tetikleyebiliyor"

'ÜRTİKERE, ATEŞ EKLEM VE BOĞAZ AĞRISI EŞLİK EDİYOR'

Ürtikerin koronavirüsün ilk belirtisi olmadığını söyleyen Damadoğlu, "Koronavirüs ile ilişkili ürtikerde, kişide Kovid-19'a bağlı ateş, eklem ve boğaz ağrısı gibi şikayetler de eşlik ediyor. Kovid-19 tanısı konulan kişilerde deride kızarıklık, kabarıklık ve kaşıntı gibi şikayetler olması halinde hekime başvurulması gerekmektedir. Kovid-19 tedavisi sürerken buna bağlı bir ürtiker gelişimi söz konusuysa onun da bu süreçte tedavisine başlanmalıdır" diye konuştu

Kronik ürtikeri bulunan bir kişi Kovid-19 olduğunda o kronik ürtikerde de alevlenme görülebileceğini işaret eden Damadoğlu, "Bu kişilerde Kovid-19 tedavisi tamamlandığında buna bağlı ortaya çıkan ya da tetiklenen ürtikerin de seyrinin azalması beklenir. Kronik ürtikeri olmayan bir kişide eğer Kovid-19 akut ürtikeri tetiklemişse, hastalık atlatıldığında bu sorun da düzelir" ifadelerini kaydetti.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN