Korkutan deprem raporu! Semt semt İstanbul'un röntgenini çektiler: 4 üniversiteden ortak çalışma

Korkutan deprem raporu! Semt semt İstanbul'un röntgenini çektiler: 4 üniversiteden ortak çalışma

İstanbul deprem tehlikesi her geçen gün yaklaşıyor. Uzmanlar, Kuzey Anadolu Fay Hattı'nın Marmara Denizi'nden geçen bölümünün her an kırılabileceğini ve 7.2 ile 7.7 arasında değişen şiddette deprem yaşanabileceğini dile getiriyor. 4 üniversiteden birçok uzman isim bir araya gelerek İstanbul'da deprem risk bulunan ilçelerin ve semtlerin raporunu çıkardı. İşte, İstanbul'da deprem riski olan ilçeler ve mahalleler...

Boğaziçi Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi ile İstanbul Teknik Üniversitesi'nden uzmanların hazırladığı 'Deprem Master Planı'nda İstanbul'daki riskli alanlara ve neler yapılabileceğine dikkat çekiliyor.

Milliyet'ten Mert İnan'ın haberine göre, planda Koşuyolu ve Levent Mahalleleri'ndeki konut stokunun çoğunun değişikliğe uğradığı belirtilerek, "Levent'te yeme-içme, ticaret, ofis, eğlence işlevlerine dönüşüm nedeniyle binaların özgün durumlarından çok farklılaştığı gözlenmektedir" dendi.

istanbulda-deprem-riski-olan-ilceler.jpg

Bakırköy kıyılarından Marmara Denizi'ne dökülen Ayamama Deresi'nin sağlı sollu yaklaşık 500'er metrelik çevresinde tehlikeli heyelan, taşkın ve sıvılaşma alanı bulunuyor.

Anadolu Yakası'nda Moda Burnu'nun doğusundan Marmara'ya dökülen Kurbağalı Dere'nin sağlı sollu 300'er metrelik yakın çevresi, Moda Burnu'nun batı kıyıları ile Moda Burnu'ndan Kartal Tren İstasyonu civarına kadar 25 km uzunluğunda ve 250 m genişliğinde bir kıyı şeridi heyelan ve sıvılaşma alanı olarak belirlendi.

istanbul-depremi-ne-zaman.jpeg

Planda, "Kadıköy Belediye Başkanlığı binası, Kadıköy Evlendirme Dairesi binası ve Şükrü Saracoğlu Stadyumu gibi yapılar belirlenen bu risk alanı içerisinde yer almaktadır. Sahilyolu, demiryolu ve bazı yerleşim alanları da yine bu risk alanda" denildi.

Beşiktaş, Şişli gibi merkez ilçelerinin büyük bir bölümünün bitişik nizam konutlardan oluştuğu, bu bölgelerin yoğun nüfus barındırdığı değinilirken şu tespit yapıldı:

"Yolların darlığı nedeniyle binaların yıkılmaları durumunda erişme riskleri ve eğimli alanlarda ise bitişik düzende yapılaşmış yapıların kat hizalarının çakışmaması durumunda binalarda ağır hasar yaratma riski oluşmaktadır."

istanbul-zemini-saglam-ilceler.jpg

İstanbul'da Florya, Menekşe, Küçükçekmece, Avcılar, Gürpınar ve Büyükçekmece'nin heyelan riski bakımından tehlikeli yerler olduğu vurgulanırken, şu değerlendirmeye yer verildi:

"Bu bölgede su aldığı zaman likit limitleri değişen, kil gibi oturma olasılığı artan birimler de yer almaktadır. Yamaç eğiminin yüksek olduğu göl kenarları ile Marmara Denizi'nin kuzeyindeki kıyı şeridi, heyelan riski fazla olan bölgeler olarak belirlenmiştir."

ANLIK VE SON DEPREMLER HARİTASI

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN