16.07.2020  19:46
KAYNAK: 
KARAR.COM

Sisi'den tehdit: Libya'ya girersek askeri durumu hızla değiştiririz

Darbeci Hafter güçlerini destekleyen Tobruk merkezli Temsilciler Meclisi'nin Mısır ordusunu ülkeye davet etmesinin ardından Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah el-Sisi'den tehdit gibi bir açıklama geldi. Mısır ordusunun bölgedeki en güçlü ordu olduğunu belirten Sisi "Eğer Mısır Libya'ya müdahale ederse, ülkedeki askeri durumu hızlı ve kararlı bir şekilde değiştiririz" dedi.

+
-

Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah el-Sisi, Mısır ordusunun Libya'ya girmesi halinde askeri durumu hızlı bir şekilde değiştireceğini savundu.

Önceki gün Libya'nın doğusundaki Tobruk Temsilciler Meclisi, ulusal güvenliğine tehdit görmesi halinde Mısır ordusuna Libya'ya askeri müdahalede bulunma çağrısı yapmıştı. Bu çağrıdan iki gün sonra Sisi, Kahire'de Libyalı kabilelerin şeyhleri ve kanaat önderleriyle bir araya geldi.

"ASKERİ DURUMU DEĞİŞTİRİRİZ"

Toplantıda konuşan Sisi, "Eğer Mısır Libya'ya müdahale ederse, ülkedeki askeri durumu hızlı ve kararlı bir şekilde değiştiririz. Mısır ordusu, bölgenin ve Afrika'nın en güçlü ordularından biri" diye konuştu.

Libya Ulusal Hükümeti güçlerinin Sirte ve Cufra hattını geçmesi halinde Mısır'ın seyirci kalmayacağı mesajını veren Sisi, "Libya'nın doğusunda istikrarsızlık oluşmasına izin vermeyeceğiz. Libya'ya sizin talebiniz üzerine gireceğiniz ve sizin emrinizle çıkacağız" ifadelerini kullandı.

HAFTER YANLILARI DAVET ETMİŞTİ

Libya'nın doğusunda bulunan ve Libya Ulusal Ordusu komutanı Halife Hafter'in müttefiki Akile Salih'in başkanlık ettiği Temsilciler Meclisi, yaptığı yazılı açıklamada, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi'nin geçen haftalarda Libya'ya askeri müdahale ifadelerinin memnuniyetle karşılandığını duyurmuştu.

Açıklamada, "İki ülkeyi hedef alan ulusal güvenlik tehditleri halinde Mısır Silahlı Kuvvetleri Libya’ya müdahale etmeli" ifadelerine yer verilmişti.

DİĞER HABERLER
ABD ve Çin'in ardından üçüncü sıradayız
İşte etkisiz hale getirilen terörist sayısı
Unuttuğu çantasını almaya geldi, fünye ile patlatıldığını gördü
Yerli elektrikli ekskavatörü kullandı
Torununun düğününden dönerken öldü
Şehit Uzman Çavuş Süleyman Ural son yolculuğuna uğurlandı
Bu sefer kuyumcu vatandaşları soydu