Süper Lig, Avrupa'da tersten rekor kırdı! Acı tabloyu, UEFA açıkladı

Süper Lig, Avrupa'da tersten rekor kırdı! Acı tabloyu, UEFA açıkladı

UEFA'nın Avrupa'daki kulüplerle ilgili raporunda, Süper Lig ile ilgili üzücü gerçek ortaya çıktı. İşte detaylar...

Avrupa'daki kulüplerin görünümüne ilişkin UEFA'nın hazırladığı rapordaki bir çok istatistik, Türk futbolunun rakamlarının alarm verdiğini ortaya koydu. Statlardaki seyirci sayılarının azalmasından, genç oyunculara verilen sürenin düşüklüğüne kadar gerilemeler dikkat çekti.

Milliyet'ten Onur Dinçer'in haberine göre, Avrupa genelinde genç oyuncular için fırsatların arttığını ortaya koyan raporda Türkiye, Yunanistan ile birlikte bu futbolculara liglerinde en az forma veren ülke oldu. Türkiye liginde 20 yaş altı oyuncuların şans bulma oranı yüzde 2, 20-23 yaş aralığındakilerin oynamaları yüzde 14'te kaldı. 24-29 yaş aralığı yüzde 52 ile kıtanın üçüncüsü olurken, 30 yaş üstü oyunculara ligimizde yüzde 32 oranında fırsat tanındı. Yunanistan’da bu oran yüzde 34'e ulaştı.

ALTYAPIDAN GELEN FUTBOLCU SAHAYA ÇIKAMIYOR

Danimarka ve İsveç ligleri yüzde 11 oranıyla, 20 yaş altı oyuncuları kulüplerinde en çok kullanan ligler olarak tespit edildi. Avrupa'nın beş büyük ligiyse yüzde 20 ile 30 arasında değişen bir ağırlıkta 20-23 arası futbolcuların sahaya çıktığı yerler olarak dikkat çekti. Ülkelerin kulüplerinde yetişen 'altyapıdan gelme oyuncular'da da Türkiye sonlarda yer aldı. Bu kategorideki futbolcuların kulüplerinde forma giyme oranları, her bir takımın ilk 11'lerinde 1'den az oyuncuya tekabül etti.

Türk kulüpleri, alt yapılarından çıkan oyuncuların sahaya çıkmasında yüzde 5 ile Avrupa'nın en düşük ortalamasına imza attı. Yunanistan, İtalya ve İskoçya; Türkiye'nin hemen üzerinde yer alırken, ulusal ligindeki maçlarda kendi ülkesinden yetişen futbolcuların oranı yüzde 24 olan Danimarka, bu istatistikte ilk sırayı aldı, Norveç ise yüzde 19 ile ikinci sırada geldi.

Türkiye ülkeden yetişme oyuncuların forma giyme oranlarında ise yüzde 23 ile son sırada yer alan Yunanistan'ın bir sıra üzerinde sondan ikinci oldu.

TARAFTARDA GERİDE KALDIK

Avrupa futbolunda pandemi sonrasında tribünlerin yeniden dolmaya başladığı ve seyirci sayılarının artışta olduğu belirtilen raporda, 2022-23 sezonunda Süper Lig'deki seyirci sayısı toplamda 3.9 milyon olarak tespit edildi. Bu rakam, Türkiye'yi, değerlendirmeye alınan önde gelen 15 ülke ligi içerisinde 7. sıraya yerleştirdi. Türkiye Kupası maçlarını izleyenlerin toplam rakamı ise 500 binde kaldı.

Süper Lig'in maç başına ortalama seyirci sayısı ise 11 bin 400 olarak rapora yansıdı ve değerlendirmeye alınan liste içeriğinde Avrupa 10.'luğu anlamına geldi. Rakamlar, diğer görece az nüfuslu ülkelere göre kalabalık bir ülke olduğumuz göz önünde bulundurulduğunda, düşük seviyelerde kalmasıyla dikkat çekti. Türkiye'deki seyirci, pandemi öncesi 2018-19 sezonuna göre yüzde 10 azaldı. Toplam 1 milyon taraftarı aşan 17 kulüp arasında hiç Türk kulübünün bulunmaması dikkati çekti.

Kasımpaşa altyapısından yetişen ve geçen sezon A takımla birlikte maçlara çıkan Yasin Özcan, 17 yaşını 4 ay önce doldurdu. Lacivert-beyazlıların 4 lig maçında da sahada bulunan başarılı stoper, U21 Milli Takımı’nda da sol bek olarak sahaya çıkıyor.

TESELLİ KADINLARDA

UEFA raporunda Türkiye kadın futbolunda kıtanın iyi durumda olan ülkeleri arasında yer aldı. Kadınlarda en üst futbol ligindeki takım sayısına göre, Kadın Futbol Süper Lig, 16 takımla birinciliği İspanya ve Yunanistan ile paylaştı. İtalya ve İsveç'te kadınlarda 1. ligler 14'er takımdan oluşurken, kıtanın diğer büyük liglerinde bu rakam 12'de kaldı.

FATURA HER YERDE HOCAYA

Türk futbolunda sürekli gündeme gelen sık teknik adam değişikliği yaşanması durumunun ülkeye özgü olmadığı raporla ortaya çıktı.

UEFA raporu, Avrupa genelinde teknik direktör değiştirme sıklığının tüm zamanların en yüksek seviyesinde olduğunu gösterdi. 2022-23 sezonunda Güney Kıbrıs, liginde yaşanan 32 hoca değişikliğiyle en yüksek basamakta yer aldı. İngiltere ve Fransa'da bu rakam 22 oldu. Türkiye Süper Lig'i, 21 hoca değişikliği ve kulüp başına 1.1 ortalama ile Avrupa'da 14. sırada yer buldu.

OYNAMAYAN YERLİLERE KİRALAMA FORMÜLÜ

Türk kulüpleri, oyuncularını kiralık olarak başka takımlara göndermede kıtanın ikincisi oldu. Ülkenin en üst liginde 2022-23 sezonunda kulüp başına 13.8 oyuncu kiralık olarak başka kulüplere verildi. İtalya kulüp başına 22.9 oyuncu ile birinci sırada geldi.

Türk takımları, kiralık verdikleri futbolcuların profillerine bakıldığında, bu transfer tipinde en çok yerli oyuncularını gönderenlerden oldu. Türk kulüplerinin kiraladıkları futbolcuların yüzde 90'ı yerli isimler oldu. Türkiye, Polonya'nın (yüzde 91) ardından ikinci geldi.

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN