Android 12 ve One UI 4 alacak Samsung telefon modelleri yüzleri güldürdü

Android 12 ve One UI 4 alacak Samsung telefon modelleri yüzleri güldürdü

Android 12 güncellemesi alacak Samsung cihazlar belli oldu. Android'in son sürümünün yanı sıra One IU 4 arayüzünün yer aldığı dev güncelleme, ocak ile ağustos ayları arasında telefonlara peyderpey gönderilecek. 2019 yılında çıkan bazı modellerin de Android 12 ve One UI 4 güncellemesi alması, telefonları sahiplerini sevindirdi. İşte, güncelleme alacak Samsung cihazları...

Samsung, Android 12 ve One UI 4 güncellemesini cihazlara göndermeye başladı. 2021 yılının kasım ayında Galaxy S21 modellerine gelen güncelleme, 2022 yılının ağustos ayına kadar diğer modellere de gelecek. Uzun zamandır beklenen One UI 4 güncellemesi ile telefonların ve tabletlerin arayüzleri daha kullanışlı hale geliyor. Kullanıcı gizliliğinde önemli değişiklikler yapılırken, iPhone'larda da yer alan, uygulamaların kamera veya mikrofona erişmesi sırasında ekranın sağ üst köşesinde yeşil renkli bir işaret gösteriliyor.

159069-phones-news-samsung-one-ui-4-image1-g1qedi9txj.jpg

HANGİ SAMSUNG TELEFONLAR ANDROID 12 ALACAK?

Android 12 temelli One UI 4 güncellemesi Samsung Galaxy S21 modelleri için gönderildi. Böylece Galaxy S21 5G, Galaxy S21 Plus 5G ve Galaxy S21 Ultra 5G için yeni dönem başladı.

Türkiye'de aralık ve ocak ayı içerisinde Android 12'ye geçecek telefonlar ilk aşamada; Galaxy Z Fold3, Galaxy Z Flip3, Galaxy Z Fold2, Galaxy Z Flip, Galaxy Note 20, Galaxy Note 20 Ultra, Galaxy S20, Galaxy S20 Plus, Galaxy S20 Ultra, Galaxy S20 FE olarak açıklanmıştı.

Android 12 ve One UI 4 güncellemesi alacak cihazlara Samsung Galaxy S10 ailesi de dahil edildi. Güney Koreli firmadan yapılan resmi açıklamada, aralık-ocak döneminde Galaxy S10, Galaxy S10e ve Galaxy S10 Plus modellerine de Android 12 gönderileceği belirtildi. Galaxy S10 Lite ise yeni sürüme ocak-şubat döneminde geçirilecek.

Türkiye'de 2022 yılının ocak ve şubat aylarında Android 12'ye geçecek diğer telefonlar ve tabletler ise şöyle: Galaxy Note 10, Galaxy Note 10 Plus, Galaxy Note 10 Lite, Galaxy A52, Galaxy A72, Galaxy A52s, Galaxy Tab S7 ve Galaxy Tab S7 Plus.

one-ui4-main2-001.jpg

ANDROID 12 ALACAK SAMSUNG CİHAZLAR LİSTESİ

GALAXY S SERİSİ

Galaxy S21 Ultra
Galaxy S21+
Galaxy S21

Galaxy S20 Ultra
Galaxy S20+
Galaxy S20
Galaxy S20 FE

Galaxy S10 5G (Son Android güncellemesi)
Galaxy S10 (Son Android güncellemesi)
Galaxy S10+ (Son Android güncellemesi)
Galaxy S10e (Son Android güncellemesi)
Galaxy S10 Lite

GALAXY NOTE SERİSİ

Galaxy Note 20
Galaxy Note 20 Ultra

Galaxy Note 10 Lite
Galaxy Note 10+ (Son Android güncellemesi)
Galaxy Note 10 (Son Android güncellemesi)

GALAXY Z SERİSİ

Galaxy Z Flip
Galaxy Z Flip 5G
Galaxy Z Flip 3

Galaxy Z Fold 3
Galaxy Z Fold 2
Galaxy Fold (Son Android güncellemesi)

GALAXY A SERİSİ

Galaxy A71 5G
Galaxy A71
Galaxy A51 5G
Galaxy A51
Galaxy A52
Galaxy A52 5G
Galaxy A52s
Galaxy A72
Galaxy A90 (Son Android güncellemesi)
Galaxy A01 (Son Android güncellemesi)
Galaxy A11 (Son Android güncellemesi)
Galaxy A31 (Son Android güncellemesi)
Galaxy A41 (Son Android güncellemesi)
Galaxy A21 (Son Android güncellemesi)
Galaxy A21s (Son Android güncellemesi)
Galaxy A Quantum
Galaxy Quantum 2
Galaxy A42
Galaxy A02 (Son Android güncellemesi)
Galaxy A02s (Son Android güncellemesi)
Galaxy A03s
Galaxy A12 (Son Android güncellemesi)
Galaxy A12 Nacho
Galaxy A32
Galaxy A32 5G
Galaxy A22
Galaxy A22 5G

GALAXY M SERİSİ

Galaxy M42 5G
Galaxy M12
Galaxy M62
Galaxy M01
Galaxy M02s (Son Android güncellemesi)
Galaxy M02 (Son Android güncellemesi)
Galaxy M21 (Son Android güncellemesi)
Galaxy M21s (Son Android güncellemesi)
Galaxy M22
Galaxy M31
Galaxy M31 Prime Edition (Son Android güncellemesi)
Galaxy M31s (Son Android güncellemesi)
Galaxy M32
Galaxy M32 5G
Galaxy M51 (Son Android güncellemesi)

GALAXY F SERİSİ

Galaxy F41 (Son Android güncellemesi)
Galaxy F62
Galaxy F02s (Son Android güncellemesi)
Galaxy F12
Galaxy F22

GALAXY XCOVER SERİSİ

Galaxy Xcover Pro (Son Android güncellemesi)
Galaxy Xcover 5

GALAXY TAB SERİSİ

Galaxy Tab S7+
Galaxy Tab S7
Galaxy Tab S7 FE

Galaxy Tab S6 5G
Galaxy Tab S6 (Son Android güncellemesi)
Galaxy Tab S6 Lite

Galaxy Tab A 8.4 (Son Android güncellemesi)
Galaxy Tab A7 (Son Android güncellemesi)
Galaxy Tab A7 Lite
Galaxy Tab Active 3 (Son Android güncellemesi)

one-ui4-main4.jpg

HANGİ SAMSUNG CİHAZLARA NE ZAMAN GÜNCELLEME GELECEK?

KASIM 2021

* Galaxy S21 serisi

ARALIK 2021

* Galaxy S20 serisi
* Galaxy Z Fold 3
* Galaxy Z Flip 3

OCAK 2022

* Galaxy S20+/Ultra/FE
* Galaxy Note 20
* Galaxy Note 10
* Galaxy Z Flip
* Galaxy Z Fold 2

ŞUBAT 2022

* Galaxy S10 serisi
* Galaxy A52
* Galaxy Tab S7/Plus

MART 2022

* Galaxy Tab S7 FE

NİSAN 2022

* Galaxy A51
* Galaxy A71
* Galaxy Tab S7 FE
* Galaxy Tab S6 Lite

MAYIS 2022

* Galaxy A32
* Galaxy A42
* Galaxy Tab S6
* Galaxy Tab A7 (2020)
* Galaxy Tab Active 3

HAZİRAN 2022

* Galaxy XCover Pro
* Galaxy Tab A7 Lite

TEMMUZ 2022

* Galaxy A21
* Galaxy A12

AĞUSTOS 2022

* Galaxy A02s
* Galaxy A01
* Galaxy A11

one-ui-4-0-samsung.jpg

SAMSUNG ONE UI 4 YENİLİKLERİ

Kamera: Fotoğraf ve video çekerken daha basit bir düzenin keyfini çıkarabilirsiniz. Sahne iyileştirici tuşu, yalnızca düşük ışık varsa veya bir belge tarıyorsanız Fotoğraf modunda görüntülenir. Portre ve Gece modu ayarları artık daha sezgisel.

Video: Kayıt işlemi, Kayıt tuşunu serbest bıraktığınızda değil ona dokunduğunuzda hemen başlar. Fotoğraf modunda hızlı bir video kaydetmeye başlamak için Deklanşör tuşunu basılı tutabilir, ardından Deklanşörü basılı tutmadan kayda devam etmek için parmağınızı Kilit simgesine sürükleyebilirsiniz.

Pro fotoğrafçılık: Yeniden tasarlanan Pro ve Pro video modu ayarlarıyla kontrolü elinizde tutabilirsiniz. Daha temiz görünüm çekime odaklanmanıza, matris çizgilerine eklenen yeni seviye göstergeleri de çekimleri dengede tutmanıza yardımcı olur.

Gelişmiş tarama: Belgeleri taradıktan sonra yakınlaştırmak ve hemen düzenlemek için büyütece dokunabilirsiniz. Ayrıca QR kodlarını taradıktan sonra bir kişinin yalnızca iletişim bilgilerini telefonunuza eklemek yerine kendisini aramak veya e-posta göndermek gibi işlemleri yapabilirsiniz.

Bir fotoğraftan diğerine yapıştırma işlemi: Yüzleri, evcil hayvanları, binaları ve farklı nesneleri karıştırıp eşleştirerek denemeler yapabilirsiniz. Herhangi bir nesneyi bir fotoğraftan kesebilir ve farklı bir fotoğrafa yapıştırabilirsiniz.

Evcil hayvanlar için portreler: Çeşitli portre efektleri ile tüylü arkadaşlarınızın güzel fotoğraflarını çekebilirsiniz. Portre modu artık hem ön hem arka kameralarda kedi ve köpekler ile çalışmaya hazır.

Galeri: İster binlerce fotoğrafınız ve videonuz, ister sadece birkaç değerli anınız olsun, Galeri uygulaması ihtiyacınız olanı bulmayı ve koleksiyonunuzu düzenli tutmayı kolaylaştırır.

Gelişmiş hikayeler: Otomatik olarak oluşturulmuş öne çıkan videolarla hikayelerinizin yaşam kazandığını görebilirsiniz. İzlemek için her hikayenin üst kısmındaki ön izlemeye dokunmanız yeterlidir. Yeni Harita görünümünde hikâyelerinizdeki fotoğrafların nerede çekildiğini de keşfedebilirsiniz.

Bilgi üzerinde daha fazla kontrol: Fotoğraflarınızın tarihini, saatini ve konumunu düzeltmek veya gizli tutmak için değiştirebilir veya kaldırabilirsiniz. Ayrıca birkaç fotoğraf seçebilir ve fotoğraf bilgilerini bir defada düzenleyebilirsiniz.

Fotoğraf ve video düzenleyici: Bazen fotoğraflarınız ve videolarınız birkaç ince ayara ihtiyaç duyar. One UI'nin Fotoğraf ve Video düzenleyicileri, fotoğraflarınızı paylaşmadan önce onların en iyi şekilde görünmesini sağlar.

Video kolajları: Fotoğraflar, videolar veya her ikisinin birleşimini içeren hareketli kolajlar yapabilirsiniz.

Aydınlatma kontrolü: Yeni Işık dengesi özelliği, fotoğrafın harika görünmesi için tüm ayrıntıları ortaya çıkarmanıza yardımcı olur.

AR Emojileri: Mesajlarınızı renklendirmek, eğlenceli videolar yapmak için kendi kişisel emojilerinizi kullanabilirsiniz. Kendinizin dijital bir versiyonunu oluşturabilir veya farklı bir görünüm deneyebilirsiniz.

Renk paleti: Telefonunuzu duvar kağıdınıza göre eşsiz renklerle özelleştirebilirsiniz. Renk seçimleriniz telefonunuzdaki menülere, tuşlara, arka planlara ve uygulamalara uygulanır.

Gizlilik: One UI 4, kişisel bilgilerinizin güvende kalması için güçlü bir gizlilik koruması sunuyor.

Kamera ve mikrofon göstergeleri: Herhangi bir uygulama kamera veya mikrofonu kullanırken ekranın sağ üst köşesinde yeşil bir nokta beliriyor. Tüm uygulamaların kamera veya mikrofon kullanmasını geçici olarak engellemek için hızlı paneli kullanabilirsiniz.

Yaklaşık konum: Tam konumunuzu gizli tutabilirsiniz. Tam olarak nerede olduğunuzu bilmesi gerekmeyen uygulamaları yalnızca genel alanınıza erişecek şekilde ayarlayabilirsiniz.

Pano koruması: Şifrelerinizi, kredi kartı numaralarınızı ve diğer hassas bilgilerinizi güvende tutabilirsiniz. Bir uygulama, başka bir uygulamada panoya kopyalanan içeriğe her eriştiğinde bir uyarı almayı seçebilirsiniz.

Yeni widget tasarımı: Widget'lar, bir bakışta görülmesi kolay bilgiler ve daha tutarlı bir stil ile her zamankinden daha iyi görünecek şekilde yeniden tasarlandı.

Daha kolay widget seçimi: Artık her uygulamada nelerin mevcut olduğunu görüntülemek için widget listesinde hızlıca gezinebilirsiniz. Ayrıca denemenizin faydalı olacağı widget'lar için öneriler alabilirsiniz.

Ana ekrandan arama yapın: Yeni arama widget'ı, aradığınızı doğrudan Ana ekrandan bulmanıza yardımcı oluyor

Daha kolay paylaşımlar: Yeni düzen ve daha iyi gezinti, paylaşmayı çok kolaylaştırıyor. Paylaşım yaparken uygulamalar ve kişiler arasında gezinmek için sola veya sağa kaydırabilirsiniz.

Ses kaydı: Telefonunuzun kilidini açmadan sesli not kaydedebilirsiniz.

Aynı anda takvim ve program: Kilit ekranında günlük programınızı ve takviminizi kontrol edebilirsiniz.

Ana ekran üzerinde programınızı kontrol edin: Yeni bir widget o gün için programınızı ve o ay için takviminizi gösterir.

Hızlı ekleme etkinlikleri: Takviminize acilen bir şeyler eklemeniz gerektiğinde sadece bir başlık girmeniz yeterli oluyor.

Tamamıyla yeni tasarım: Samsung Health uygulamasında ekranın alt kısmındaki dört sekme aracılığıyla önemli verilerinizi kolayca görebilirsiniz.

Daha İyi Always On Display: Artık her bildirim aldığınızda Always On Display özelliğini açılacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Yeni animasyonlu etiketler sayesinde de size ait Always On Display özelliğini kişiselleştirebilirsiniz.

Yeniden boyutlandırılabilir pencere içinde pencere: Kayan bir videoyu parmaklarınızı birlikte sıkıştırarak küçültebilir, parmaklarınızı ayırarak büyütebilirsiniz.

Bir bakışta şarj etme bilgisi: Şarj etmeye başladığınızda, farklı görsel efektler şarj hızınızı daha sezgisel olarak bilmenizi sağlıyor.

Bir bakışta gündüz veya gece: Çift saat widget'ı artık gündüz veya gece olmasına bağlı olarak her şehir için farklı arka plan renkleri gösteriyor.

Dosyalarım'da daha kolay arama: Bir yazım hatası olsa veya isim tam olarak eşleşmese bile aradığınız dosyayı bulabilirsiniz. Son kullanılan dosyalar alanı da yakın zamanda kullandığınız veya aldığınız dosyaları hızlı bir şekilde bulmanıza yardımcı olmak için genişletildi.

Gelişmiş Edge panelleri: Edge panellerini kullanırken mevcut uygulamanızı görünümde tutabilirsiniz. Aynı anda daha fazlasını görmenize yardımcı olmak için bulanıklık da kaldırıldı.

Daha eksiksiz masaüstü deneyimi: Samsung DeX'te daha fazla uygulama yeniden boyutlandırılabilir. Böylece gün boyunca çoklu görev yapabilirsiniz. Ayrıca DeX ayarlarında dokunmatik yüzey kaydırma yönünü kişisel tercihinize uyacak şekilde değiştirebilirsiniz.

Sayfam: Samsung Health uygulamasında sayfam sekmesinde sağlık istatistiklerinizin, başarılarınızın, kişisel en iyilerinizin ve ilerlemenizin bir özetini alabilirsiniz.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (11)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
11 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN