Tiktok kullanıcılarına kötü haber! Nisan ayında o özellik kaldırılıyor, ihlal edenler engellenecek!

Tiktok kullanıcılarına kötü haber! Nisan ayında o özellik kaldırılıyor, ihlal edenler engellenecek!

Son dönemin en popüler sosyal paylaşım sitelerinden biri olan Tiktok, nisan ayından itibaren katı kurallar getireceğini açıkladı. Tiktok Küresel Ürün Politikası Başkanı, nefret söylemine karşı daha sıkı mücadele edeceklerini belirtirken, birçok kullanıcının faydalandığı bir özelliği kaldırılarak kuralı ihlal edenlerin platformdan engelleneceğini açıkladı. İşte, Tiktok'un nisan güncellemesine dair detaylar...

Müzikal, dans, komedi, oyunculuk, dudak senkronizasyonu ve diğer türlerde kısa videolar üretilmesine olanak sağlayan sosyal paylaşım sitesi Tiktok, 150 ülkede 1 milyar kullanıcı barajını aştı.

Çin merkezli uygulama. çeşitli türlerde 15 saniye ile 3 dakika arasında değişen videolar yapmak için kullanılıyor. Tiktok, 2016 Eylül ayında Çin pazarında piyasaya sürülen Douyin'in uluslararası bir versiyonu olarak ortaya çıktı.

Video odaklı sosyal paylaşım sitesi, 2017 yılında iOS ve Android için piyasaya sürüldü. 2 Ağustos 2018 tarihinde başka bir Çin sosyal medya hizmeti olan musical.ly ile birleştikten sonra dünya çapında kullanılabilir hale geldi. Şu an Tiktok ile dünya çapında rekabet platformlar Youtube Shorts ve Instagram Reels olarak dikkat çekiyor.

tiktok-indir-3.jpg

TİKTOK'TA NELER DEĞİŞECEK?

Tiktok Küresel Ürün Politikası Başkanı Julie de Bailliencour, Topluluk Kuralları'nın 21 Nisan 2023 tarihinde değişeceğini açıkladı.

Julie de Bailliencour, şunları söyledi:

"Yapay zeka teknolojisi tarafından oluşturulan veya değiştirilen içerikleri nasıl ele aldığımıza ilişkin kurallarımızı geliştirdik. Nefret söylemlerine karşı oluşturduğumuz davranış politikaları kapsamında kabile kavramını da korunması gerekenlere ekledik.

Geleneksel bir sosyal yapı anlamında değerlendirdiğimiz bu kavram; lehçe, dil, gelenekler vb. tanımlar gibi korunacak ve kabileleri hedef alan içerikler nefret söylemi ve nefret içeren davranış politikaları kapsamında denetlenecektir.

Hükümet, siyasetçi ve siyasi parti hesaplarına yaklaşımımız da dahil olmak üzere, vatandaşlık ve seçim bütünlüğünü korumaya yönelik çalışmalarımız hakkında daha fazla ayrıntı ekledik. Yeni Topluluk Kurallarımız 21 Nisan'da yürürlüğe girecek."

Julie de Bailliencour, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İnsanların Tiktok'u güvende tutmak ve güven oluşturmak için nasıl çalıştığımızla ilgili kararlarımızı anlamaları için Tiktok'un Topluluk Kurallarını paylaşıyoruz. Bu kurallar, insan haklarını destekleme taahhüdümüze dayanmaktadır ve uluslararası yasal çerçevelerle de uyumludur. Bu kurallar, eylemlerimizde adil olmaya, insan onurunu korumaya ve ifade özgürlüğüyle bu özgürlüğe verilebilecek zararı önleme arasında bir denge kurmaya çalışabilmemiz için içeriği nasıl denetim yaptığımıza ilişkin kararlarımıza rehberlik ediyor."

tiktok-indir-6.jpg

YENİ KURALLAR BELİRLENDİ

Julie de Bailliencour, birçok kurumdan kurallar için destek alındığını belirterek şöyle konuştu:

"Topluluk Kuralları'mızda bugüne kadarki en kapsamlı güncellemeleri bildirmek için Uluslararası İntihar Önleme Derneği ve Bölgesel Güvenlik Danışma Konseyi dahil dünya çapında 100'den fazla kuruluşa ve topluluk üyelerimize danıştık.

Onların katkıları, kurallarımızı güçlendirmemize ve yeni tehditlere ve potansiyel zararlara karşı önlem almamıza yardımcı oldu. Yapay zeka teknolojisi tarafından oluşturulan veya değiştirilen içerikleri nasıl ele aldığımıza ilişkin kurallarımızı geliştirdik."

tiktok-indir-5.jpg

NEFRET SÖYLEMİ ENGELLENECEK

Julie de Bailliencour, nefret söylemi, ırkçılık gibi sosyal medyalarda amansız şiddete yol açan sorunlardan bahsederek, şunları paylaştı:

"Nefret söylemlerine karşı oluşturduğumuz davranış politikaları kapsamında kabile kavramını da korunması gerekenlere ekledik. Geleneksel bir sosyal yapı anlamında değerlendirdiğimiz bu kavram; lehçe, dil, gelenekler vb. tanımlar gibi korunacak ve kabileleri hedef alan içerikler nefret söylemi ve nefret içeren davranış politikaları kapsamında denetlenecektir. Hükümet, siyasetçi ve siyasi parti hesaplarına yaklaşımımız da dahil olmak üzere, vatandaşlık ve seçim bütünlüğünü korumaya yönelik çalışmalarımız hakkında daha fazla ayrıntı ekledik."

tiktok-indir-2.jpg

GÜNCELLEME 21 NİSAN'DA

Julie de Bailliencour kuralların güncellenme tarihini şu sözlerle açıkladı:

"Yeni Topluluk Kurallarımız 21 Nisan'da yürürlüğe girecek. Önümüzdeki aylarda, bu güncellenmiş kuralların ve standartların uygulanmaya başlamasıyla, kuralların etkili bir şekilde uygulanmasına yardımcı olmak için moderatörlerimize eğitim vereceğiz.

Aldığımız geri bildirimlere dayanarak, içerik üreticilerinden araştırmacılara kadar herkesin ihtiyacı olanı alabilmesi için kurallarımız ve standartlarımızla ilgili her şeyi tek bir yerde bir araya getirdik."

tiktok-indir-1.jpeg

YAŞ SINIRLAMASI GELİYOR

Julie de Bailliencour, konuyla ilgili şöyle konuştu:

"Bunların her biri için (örneğin, Davranış ve Ruh Sağlığı), önce nelere izin vermediğimizi kısaca açıkladık. Tanım ve yaptırımlara ilişkin daha fazla ayrıntı ekledik. Ayrıca moderasyon sürecine yönelik yaklaşımımızın dört dayanağını ortaya koyduk; ihlal gerektiren içeriği kaldırmak, erişkin içeriklere yaş sınırlaması getirilerek yalnızca yetişkinlerin (18 yaş ve üzeri) görüntülenmesi sağlamak.

Bu içeriğin yine de Topluluk Kurallarımıza uyması gerektiğini hatırlatmak isteriz, geniş bir hedef kitle için uygun olmayan içeriği sizin için özet akışında önerilmemek, topluluğumuzu, deneyimlerini kontrol altında tutmak için bilgi araçları ve kaynaklarıyla güçlendirmek."

tiktok-indir-4.jpg

BİR KİŞİ BİRDEN FAZLA HESABI KULLANAMAYACAK

Julie de Bailliencour, birden fazla hesap açılmasına izin vermeyeceklerini belirterek önemli hususlardan bahsetti:

"Bu yılın başında yaptığımız güncellemenin kurallarımızı ihlal eden hesaplara karşı yaptığımız işlemler hakkında daha fazla bilgi paylaşacak, kurallarımızı veya bunların uygulanmasını kasıtlı olarak engellemek için birden fazla hesabın kullanılmasına izin vermeyeceğiz.

Kamu yararına dayalı kurallarımızı uygularken dikkate aldığımız hususları ve tanınmış kişileri eleştiren içeriklere yaklaşımımızı açıklayacağız. Bilgi etiketlerini, uyarıları ve katılım ekranlarını nasıl kullandığımız hakkında daha fazla ayrıntı paylaşacağız.

Topluluğumuzla, kurallarımız ve bunları nasıl uyguladığımız hakkında çok daha fazla şeffaflık sunan yenilenmiş Topluluk Kurallarını paylaşmaktan gurur duyuyoruz. İnsanları çevrimiçi ortamda güvende tutmak için çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Bu nedenle Tiktok topluluğundaki herkese ve kurallarımızı ilerletmemize ve ortaya çıkan tehditlere karşı bir adım önde olmamıza katkıda bulunan, yardımcı olmaya devam eden uzmanlarımıza minnettarız."

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN