Back To Top
Kurban: Rabbe yakınlığı hissetmek

Kurban: Rabbe yakınlığı hissetmek

 - Son Güncelleme: 11.08.2019 Pazar 09:14
- A +

Din, insanın Yaratıcı ile alakasını, olabilecek en diri noktada tutmasını sağlayan bir disiplindir. Bizzat Yaratıcı, bu yakınlığın şuur düzeyinde algılanmasını, idrak edilmesini istiyor. İnsanın yeryüzü macerasında bu yakınlık arayışı temel yöneliş oluyor.

Yaratıcı, insana “şah damarından yakın” olduğunu bildiriyor.

“İnsan nerede olursa olsun, onunla beraber olduğunu” bildiriyor.

Bunların bildirilmesinden maksat ise, insanın bunu algılaması ve bu algı çerçevesinde bir hayat - dünya kurması. Din kuralları, insana bu bilinci yükleyecek bir terbiye verme amacı taşıyor.

Namaz’la, Oruçla, Hac’la, Zekatla, ve her yıl iklimini soluduğumuz Kurbanla...

İslam’ın “zikrullah” diye bir müessesesi var. “Allah’ı anmak” demek bu. Bir yerde tüm ibadetler “zikrullah” içinde mütalaa ediliyor. “Zikrullah”, Yaratıcıyı her davranışımızın içinde bilme, hiç unutmama, her nefes alışımızda O’nun bir kudret nişanesinin olduğu bilincine sahip olmak demek.

İslam’ın beş şartından biri olan “Kelime-i Şehadet”, bir ahidleşme anlamı taşıyor. Yaratıcı’nın huzurunda olduğunuzu biliyorsunuz ve “Ey Rabbim, insan olarak Sen’in varlığının bilincindeyim. Sana bağlıyım.” diyorsunuz. Bu, dündaya var oluşun en temel yorumu.

“İbadet” diye nitelenen Müslüman davranışları, şekli boyutlarından daha derinde bir iç anlam ve misyon taşıyor.

Mesela Kur’an, “Allah’a kurbanların etlerinin ve kanlarının yükselmeyeceğini, ona yükselecek olan şeyin insanların takvası olduğunu” bildiriyor. “Takva” kelimesi ise, “Yaratıcı’ya yönelik saygı, O’nun hoşnutluğunu kaybetme endişesi, korkusu” olarak anlaşılıyor. Yani Kurban’la birlikte, Mecnun’un Mevlana dilindeki duyarlılığı ile “Leyla’yı incitirsin” inceliğinde, Yaratıcı’yı gücendirme endişesi gibi bir “ruhi kıvam” edinilmezse, kazanılmazsa... etler ve kanlar dergah-ı izzete çıkmayacağına göre bilmem o kurbandan yüceliklere uruc eden ne olur?

Bu soru akla geliyor, çünkü Allah Rasulü’nün namazla, oruçla ilgili uyarıları var. Ruhi derinliği kaybolmuş bir namazın eğilip kalkmaktan ve yorgunluktan, aynı nitelikteki bir orucun ise aç kalmaktan ibaret olduğunu bildiriyor Allah Elçisi (s.a.)

Buradan yola çıkınca Arafat’tan Rabbin huzurunda derin derin bir arınma duygusu ile dönemeyen insanın, yorucu bir seyahat yaptığına kail olmamak mümkün mü?

Namaz’la Mirac arasında alaka kuruyor Allah Elçisi... (s.a.) Sanki namaza durduğumuzda yüreğinizde Rabbin katına doğru bir yükselme hissetmeniz bekleniyor. Namaz bizi almalı ve götürmeli bir yakınlık diyarına... Ve oradan çıktığımızda, şah damarımızda bir ilahi nabız atışı hissetmeliyiz.

Aynı şeyi Kurban’la yaşamamız bekleniyor.

“Kurban” kelimesi, “yakınlaşmak” anlamına geliyor. Yani kuyruğundan ya da boynundan – boynuzundan tutup sürüklediğimiz, zaman zaman sopalarla, taşlarla üzerine taarruz ettiğimiz hayvancıkları kesmekten öte bir manevi atmosfer var bu işte. Zaman zaman şöyle düşünülebilir: Acaba boynunu besmeleye uzatan kurbanlık koç mu hayırlı, yoksa ona olanca öfkesiyle abanan veya bıçağı niçin çaldığına dair en küçük bilinç kırıntısı taşımayan “insan” mı? Hatta zaman zaman “insan”, boğazına bıçak çaldığı “hayvandan daha aşağı” olmaz mı? Yakınlık ararken doğu ile batı kadar uzak mesafelere düşmez mi?

Kurban bir “zikrullah”tır dense şaşırır mısınız? Evet, zikrullahtır. Onun için her adımı bu idrak içinde atmak gerekiyor.

“Nerede olursak olalım, O bizimle beraber”se, bize o beraberliği idrak görevi düşüyor.

***

Kurban Bayramınızı tebrik ediyor, bayramın hayatınıza – hayatımıza güzellikler taşımasını niyaz ediyorum. Güzellikleri, sevgiyi, dayanışmayı çoğalttığımız, yüreklerimizi paylaştığımız bir bayram olsun bu.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Hayvani kesiyorsun sonuçta Kibar olunca Canını mı bağışlamış oluyoruz Kurban kesmek yerine hayvana sürekli dokunulmazlık zırhı versek
Anti-trol 11 Ağustos 2019 20:53
İnsanlık tarihi boyunca kurban vardır. Burada işin özü korkudur. İlk insanlar ve sonraki kavimler gök gürültüsüne, şimşeklere anlam verememiş ve onu tanrı yerine koymuş, Ve adak vermişlerdir. O zamanlar en kiymetli şey yiyecek olduğu için hayvan sunmuşlardır. Şimdide durum aynıdır. Cehennem korkusu nedeni ile kurban kesiliyor. Bunu neden yazdım. Çünkü dünyanın en güzel dini olan İslamın Adalet, merhamet, kul hakkı, liyakat ve bilim gibi konularını unutup, hatta ihlal edip kurban keserek işin içinden sıyrılacakları uyarmak için. Hesap sorulacak. Ahiretten bir kurban ile kurtulamazsın
Tahsin B. 11 Ağustos 2019 18:21
Kuran'da, kurban konusunda şöyle yazar : 'Onların etleri ve kanları asla Allah’a ulaşmaz.Fakat O’na sizin takvanız ulaşır. Böylece onları sizin hizmetinize verdi ki, size doğru yolu gösterdiğinden dolayı Allah’ı büyük tanıyasınız.Güzel ahlak sahiplerini müjdele. (Hacc 37)' Denilen şudur : Kurban keserek günahlarını affettiremezsin, etleri ve kanları Allah'a ulaşmaz, uğraşmayın bu işlerle diyor.Takva sahibi ve güzel ahlaklı olun diyor Yüce Rabbim. Ah şu din adamları, her şeyi ters yüz etmiş olabilirler mi?
KaRaRSıZ 11 Ağustos 2019 17:34
Size de iyi bayramlar! Bayramın hatırına, bu sefer yazınızı eleştirmiyorum. Selamlar
KARAR OKURU 12 Ağustos 2019 14:17
0
Bayramda imkanın varsa Yılmaz Özdil yazılarının altına eleştiri yaz. Burada fırsat bulduğum için ekelenme !
KARAR OKURU 11 Ağustos 2019 14:04
İnsana yakın olan, kalbe dokunan Rabbe yakındır... Kalb ve insanı öteleyen Rabbe nasıl yakın olabilir ki?!... İbadetlerin özü insanı insan kıvamına getirmektir... Kalbe dokunanlara hayırlı bayramlar...
Hüseyin 11 Ağustos 2019 13:21
Hocam bayramınız mübarek olsun.ben vegetaryanım hayvan kurban etmek yerine bahçede çeşitli bitkileri kesip kurbanlık olarak kullanıyoruz.inanın bitkiler bile can verirken aglıyor gibi geliyor.hurmetlerimle.
KARAR OKURU 11 Ağustos 2019 15:23
2
Aynen, neticede bitkiler de canlı değil mi? Nasıl kıyıyorsunuz o güzelim domateslere, patlıcanlara… Sizde hiç vicdan yok mu? Siz domates, biber, marul yiyeceksiniz diye bu vahşete nasıl göz yumalım? 7 yaşından küçük çocukların önünde sebze-meyve tüketilmesine karşıyım. Hele o patlıcan domatesleri canlı canlı mangalda köz yapanlar? Direk tutuklanıp müebbet hapse çarptırılmalılar…
KARAR OKURU 11 Ağustos 2019 15:40
2
Komşularımın neredeyse yarısı vejetaryen, diğer yarısı da yüksek kolesterol içerdiği için asla kırmızı et yemiyor, kaldı ki koyun eti en çok kolesterol içeren ve kalp sağlığına düşman bir et. Balık, tavuk ve sebzeden başka kurbanlık bir şey dağıtmam mümkün değil. Fikir için teşekkürler.
KARAR OKURU 11 Ağustos 2019 12:48
90 li yıllarda şimdi olmayan demokrasinin olduğu zamanlarda Bir gazete haberi,: Size (emekli ve memurlara ) maaşlarınizi erken verirsem gidip kurban alirsiniz.Onun için maaşlar zamanında ödenecektir. Çalışma Bakanı Mehmet Moğultay
Kaan 11 Ağustos 2019 11:34
Nerede eski bayramlar.Üzüntülerin,sıkıntıların bitmesi ,bir birinin kusurunu değil, güzel yönlerini gören insanların çoğalması,söylemlerimizle,eylemlerimizin bir birini tutması,doldurması dileğiyle... iyi bayramlar
KARAR OKURU 11 Ağustos 2019 10:57
Evet kurban yakınlaşmaktır. Peki, kiminle ? Allah'la mı ? Tabii ki bir eylemi ibadet olarak yapıyor ve münafık değilseniz onun BİR UCU Allah'a yöneliktir. Ama her ibadet dünyevi bir amaç içindir de aynı zamanda. Bu bayram GARİPLER BAYRAMI’dır. Bayramın FARZI fakir fukaraya, garip gurebaya YAKINLAŞMAKTIR. Hayvan kesmek bayramın farzı değildir. Zaten kurban farz değildir. Gariplerin derdine merhem olmak, öncelikle onlarla yüz yüze, iç içe olmakla mümkündür. Garibin ÖNCELİKLİ ihtiyacı “et” değilse, ona et GÖNDERMEK bir hayır değildir.
Karar Okuru 11 Ağustos 2019 10:50
Eskimiş bir alışkanlık.
KARAR OKURU 11 Ağustos 2019 07:05
Müslümanlar insanlığını kurban etmiş insanlık ölmüş. Allaha yakın benden uzak ol.
KARAR OKURU 11 Ağustos 2019 06:34
Hayırlı bayramlar hocam...adaletle de kurbiyetleşmek niyazıyla...
Yurdumun insanı 11 Ağustos 2019 05:39
Kurban,ödenen paranın karşılığını almak için kestiğimiz hayvandır! Çünkü kaybedersek yerine yenisini almak zorundayız.Fetva böyle.Bu nedenle"dünya para verdik kaçırmayak"der,kilo, yağ hesabı yaparız.Olan gerçek bu. Oysa,Allah Hz.İbrahim ve oğlu vasıtasıyla İnsanın, Allah için dahi olsa yine bir insanı kurban ETMEMESİ gerektiğini öğreten sünnettir.Bunu atlıyoruz.İnsanı Allaha kurban etme geleneği VARDI. Oysa şu anda İslam aleminde dini, siyasi liderlere kula kulluk, kendini adama cehaleti devam ediyor.Liderler de Rab'lik, insanlar ona kulluktan memnun!
Hermes 11 Ağustos 2019 07:47
0
Bravo, güzel yorum. Aslında evlat gelecek planı, hatta nefsidir babanın, Ibn-i arabi "evlat babanın sırrıdır" der. Kurban edilmek istenen nefistir ama bu da yanlıştır ki, koçun kurbanı emredilmiş. Nefsi öldürmek degil, tanımak gereklidir. Kesilen kurban, akan kan, bir anlamda insanın süfli arzu ve istekleridir, ki Allaha ulaşan da bu niyet ve tevbedir aslında. Derin, sembolik anlamları olan bir ibadetimiz...
Muhtefi. . 11 Ağustos 2019 13:20
0
Her iki yorumda güzel. GUZEL insanlar ne kadar çoksa azdır. :)) Softamiz bir türlü anlayamiyor. İnsandır Kainatın özü. Ancak Sen, Seninle varsın. :)) Nereye gidiyorsun öyle koşarak sadece Uzaklaşıyorsun başka da bişey değil. .:)) .Tevhid lazım. ..!...ne yapalım Tecelli Böyle bugünlerde Köyde. !..:))
KARAR OKURU 11 Ağustos 2019 03:43
Cok tanrili dinlerin var oldugu gunlerde, insanlar tanrilarin hosuna gitsin diye hayvanlari kurban ederlerdi. Hatta bazi dinlerde insanlari - genellikle de bakire kizlari kurban eden toplumlar vardi. ibrahimi dinlerde o caglardan kalma geleneklerden bazilari devam ediyor; hayvanlari kurban etmek de bunlardan biri. Bence vahsettir. Ozellikle hayvanlari sokagin ortasinda, cevrede cocuklar varken canli canli kesmek vicdanimin kabul edebilecegi birsey degil. 27 yasindayken bir tavugun kesilmesine taniklik ettim. Hayvanin bassiz vucudunun bir sure cirpindigini gordum. O gunden beri et yemiyorum.
KARAR OKURU 11 Ağustos 2019 11:53
2
İlkçağlarda insanlar güçlerini aşan doğa olaylarından korktukları için Tanrı kavramını icad ettiler, sonra Tanrıları hoş tutmak için kurban kesmeye başladılar. Bunlar gibi 19. yüzyıl pozitivist mavallarına inanan insancıklar biraz modern antropoloji falan takip etseler? Bakirelerin kurban edilmesi gibi şehir efsaneleri yerine Göbeklitepe bulgularını araştırsalar? Avcı-toplayıcı dönemde yapılan tapınaklar üzerine araştırmalar yapsalar da biz de 21.yy’da yukarıdaki yorumdaki gibi bir kör cehaletle muhatap olmasak? Daha kaliteli bir toplum olmaz mıyız sizce de?
KARAR OKURU 11 Ağustos 2019 13:01
1
Bırakın insanlar kurbanlarını, kessinler, oruçlarını tutsunlar, namazlarını kilsinlar. Begenmediginiz geleneksel İslam, Anadolu islamidir ve en samimi ve insani islamdir.Mevlutle,kuran kursuyla,iftarla,tesbih namazıyla,vb değerlerle dalga geçenler kendilerini siyasal İslam'ın kucağında bulmuştur.Kuranda ki cihad kavramını bile kendilerine uydurmuşlar dur.Dinciler,siyasal İslamcılar,ateistler, akıl diye kemalist dogmalara iman edenler ve yeni İslam yorumcuları çekin elinizi benim basit köylü,Anadolu islamimdan.Golge etmeyin başka ihsan istemem.
KARAR OKURU 11 Ağustos 2019 13:40
1
Koyun kurban edilmesi, Sümer uygarlığında var. Sonra Tevrat'ta yayınlanıyor. Arapça'ya, Yahudi dilindeki Korban kelimesinden geçmiş. Abrahamik dinlerden olan Hristiyanlık dininde, Prophet İsa'dan Allah'ın koyunu (lamb of God) diye bahsedilir.
KARAR OKURU 11 Ağustos 2019 14:06
0
03.43 kardeşim yazdığın doğru ancak burdan hareket ile" Kurban Etmek vahşettir."yargın yanlış.Hz.Peygamber(sav)" Kurbanı incitmeyin, acı çektirmeyin, en güzel şekilde kesin"buyurmuş, ama KABALIK yobazlık bizde..
Hermes 11 Ağustos 2019 19:57
1
Göbeklitepe bulgularını incelemeyi öneren arkadaş, gorüşüne saygım var, ancak "Tanrı" yada "Allah'a" inancın yok mu acaba?. Şu soruya cevap verir misin: evren nasıl varoldu, başlangici var mi, sınırı var mı?. Sonra dön kendine bak: evrendeki hiyerarşi senin bedeninde de var. Neyi sen yarsttin, kudretin ne? Mesela vucuduna bak: hangi organini sen yaptin,organının yaratilmasinda, calışmasinda gücün var? Bedeninde bile hicbir sey sana ait degil, hicbir kudretin yok calisip calismsmalarinda...ondan emanet olması. Seni yaratan Allahın emaneti...inancsızlık nankörlüktür.
KARAR OKURU 11 Ağustos 2019 20:49
0
11:53...yorumunu tam anlayamadim. Gecmiste insanlarin kurban edildigini efsane saniyorsan Maya uygarligini oku. 3. yuzyildan 17. yuzyila kadar insan kurban ettiklerini ve bu torenlerin nasil yapildigini yazmislardir. Ayrintisiyla biliniyor.
KARAR OKURU 11 Ağustos 2019 00:53
Teşekkürler Hocam. Sizin de bayramınız mübarek olsun. zaman zaman yorumlarımızda eleştiriyoruz sizi. Hakkınızı helal edin lütfen; sizi seviyoruz.
KARAR OKURU 11 Ağustos 2019 00:45
Değerli Hocam, hayvanları kurban etme ilk nerede başlamış?
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN