Back To Top
100. yıl idelojiye teslim olma yılı olmasın!

100. yıl idelojiye teslim olma yılı olmasın!

 - Son Güncelleme: 26.02.2019 Salı 09:03
- A +

Uyarmıştık: Okuyucularımız arşivden “Yüzüncü yılda ideolojik ‘gerçek”lere teslim olmamak” başlıklı yazımızı okuyabilirler. Millî Mücadele’nin başlangıcının 100. yılındayız ve 19 Mayıs bu başlangıçla ilgili önemli günlerden biri. Bu sene 100. yıldönümü olması dolasıyla, kutlamaların Samsun’a çıkış esaslı olacağı tahmin edilebilir. Nitekim Cumhurbaşkanlığı bu hususla ilgili bir genelge yayınladı.

100. yılın hatırlanması, kutlanması elbette olağan. Fakat bu olağanı hurafeye boğmak, ideolojik “gerçek”lere teslim olmak tehlikesi çok yüksek. 1934’ten beri İnkılap Tarihi dersleri ile yıkanan beyinler, Millî Mücadele’nin gerçekleriyle yüzleşmekten ürküyor. Ağır bir hamaset edebiyatı gidiyor ve hurafe pazarı kuruluyor. Bundan bazı açıkgözler istifade ediyor. Hani bir gazeteci kitabının 1881 adedini 2500’şer tl.den sattı ya. 19 Mayıs’ta da 1919 adedini iki katına satmayı deneyebilir mesela!

Hurafe mevsimi erken açıldı. Buyurun şu gazete haberine: “Hakkari İl Emniyet Müdürlüğ’ünün karşısındaki tepede karların erimesiyle ortaya çıkan Atatürk silüeti yoğun ilgi gördü. Tepede karların erimesiyle birlikte Atatürk silüeti ortaya çıktı. Atatürk silüeti, Hakkari dağlarına ayrı bir renk kattı.”

Bu haber diye yazılıyor ve ciddiye de alınıyor! Bir süre sonra bunun üzerine resmi bir faaliyet icad edilirse şaşmayın! Çünkü örneği var: Ardahan’ın Damal ilçesinde bir dağda yıllardır Atatürk silüeti ortaya çıkıyormuş! Mesela bu mevsimlik gölge geçen sene erken zuhur etmiş!

***

100. yılı Millî Mücadele gerçeklerini öğrenme yılı olarak kutlayalım. Mesela, İnkılap Tarihi anlatımı şudur: Mustafa Kemal Paşa, vatanı kurtarmak için herkesi atlatıp, köhne bir vapurla İstanbul’dan yola çıktı her ne hikmetse peşine takılan İngiliz gemisi  vapura yetişip engelleyemedi. Paşa 19 Mayıs sabahı alay-ı vâlâ ile Samsun’a çıktı ve Kurtuluş Savaşı onun işareti ile başladı!

Bu efsanenin fiyakasını bozan olay şudur: İki ay önce, 9 Mart 1919’da 200 mevcutlu bir İngiliz birliği Samsun’u işgali etmiştir! “Kurtuluş Savaşı” adlandırması külliyen yanlışdır! Kurtuluş savaşı sömürgeleşmiş ülkeler tarafından verilir. Biz işgalcilere karşı savaştık! Buna da zamanında “Millî Mücadele” veya “İstiklâl Savaşı” dedik. Elbette Millî Mücadele’de Mustafa Kemal Paşa’nın rolü esastır. Fakat bu rolü daha da büyütmek için karikatürleştirmek hamakattır.

Mustafa Kemal Paşa 1927’de Büyük Nutuk’da “Samsuna çıktım” derken, 1923’te Büyük Millet Meclisi’nin açılışında “Samsun’da işe başladım” demektedir. Esasında, Paşa’nın Osmanlı hükümetince görevlendirilme süreci ve olağanüstü yetkilerle donatılması bilinirse “işe başlama” ifadesi açıklık kazanır.

Peki, 19 Mayıs öncesinde memleket mücadeleden tamamen ümidini kesmiş miydi? Millî Mücadele 19 Mayıs’ta mı başladı? Elbette 19 Mayıs önemli bir başlangıçtır, fakat mücadelenin öncesi vardır. Mondros Mütarekesi’nin akabinde kurulan Karakol Cemiyeti önemli bir teşkilattır. Bu gizli Cemiyet’in kuruluşu için ilk adım Enver Paşa’nın evinde Talat Paşa’nın da bulunduğu bir toplantıda atılmıştır. Karakol Cemiyeti menzil teşkilâtıyla Anadolu’ya çok sayıda önemli şahsiyetin geçişini sağlamıştır. Karakol’un başarıları arasında Damat Ferit’in evinde istihbarat kaynağı bulundurması, Gelibolu’da Akbaş Cephaneliği baskını ve çok sayıda silah ve mühimmatı Anadolu’ya geçirmesi sayılabilir. E.J.Zürcher’e göre, Mustafa Kemal Paşa’nın Anadolu’ya geçişinde de önemli rol oynamıştır. (Millî Mücadelede İttihatçılık)

***

Şöyle bir basit kronoloji verelim:

26 Kasım- 9. Ordu kumandanı Yakup Şevki Paşa Kars-Ardahan- Batum bölgesini savunma emrini verdi. (Mütareke’ye göre boşaltması gerekiyordu). Harbiye Nazırı Cevat Paşa, Şevki Paşa’dan Mütareke hükümlerine uymayarak Kafkasya cephesindeki mühimmattan tek bir tüfek ve kurşunun İtilaf devletlerine teslim etmemesini istemiştir.

1 Aralık- İzmir’de İzmir Müdafaa-yı Hukuk-ı Osmaniye Cemiyeti’nin kuruldu, Millî Mücadele döneminde çok sayıda “Müdafa-yı Hukuk” cemiyeti kurulmuştur. Birçok yerleşme merkezinde “Osmanlı İttihat ve Terakki Cemiyeti” levhaları silinip “Müdafaa-yı Hukuk”a dönüştürülmüştür.

2 Aralık- Edirne’de Trakya–Paşaeli Müdafaa-yı Heyet-i Osmaniyesi Cemiyeti kuruldu.

3 Aralık’ta Urfa’da Müdafaa-yı Hukuk Cemiyeti kuruldu.

4 Aralık- İstanbul’da bazı eski meb’us ve valiler tarafından Vilayat-ı Şarkiye Müdafaa-yı Hukuk-ı Millîye Cemiyeti kuruldu. Cemiyet hükümetten 50.00 lira yardım aldı, Süleyman Nazif idaresinde Hadisat adlı bir gazete çıkardı. 3 Mart 1919’da Erzurum şubesi açıldı.

19 Aralık- Millî Mücadelenin ilk kurşunu atıldı, Dörtyol Karakese köyüne saldıran Ermeni ağırlıklı Fransız askerleri püskürtüldü.

1919’un ilk aylarında da bu yönde hareketler devam etti. İstanbul hükümeti Mersinli Cemal Paşa’yı, Ali Fuat Paşa’yı ve Kâzım Paşa’yı Anadolu’da önemli birliklere komutan olarak tayin etti. Bu Anadolu’da başlatılacak bir harekat için önemliydi. Bilhassa 13 Mart’ta Kâzım Karabekir’in Erzurum’da bulunan 15. Kolordu kumandanlığına tayini önemlidir ve Paşa bu öneme mütenasip işler yapmıştır. Hatta Erzurum Kongresi’nde Kemal Paşa’nın yolunu açması başlı başına önemlidir. 

Ve Kâzım Paşa 19 Nisan’da Trabzon’a çıktı! Bakalım Millî Mücadele için önemli olan bu başlangıcı hatırlayan olacak mı?

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Ferhat Durmaz 26 Şubat 2019 18:54
GPH (Gazi Paşa Hazretleri) bu ülkenin kurtarıcısıdır, şeklinde tam iman etmeyenler ahirette neye müstehak olur bilmiyorum ama bu dünyada karşılaştıkları muameleyi görüyoruz.
Mustafa Arıkan 26 Şubat 2019 18:51
Bugün artık anlattığınız şekilde bir İnkılap Tarihi dersi yok. Siz de abartıyorsunuz. Anadolu'ya nasıl gönderildiğini bizzat Mustafa Kemal 1920'lerde anlatıyor. Siz de abartıyorsunuz.
Muhtefi. .. 26 Şubat 2019 16:55
İdeolojik bakış kendi şahsıma hiç uymaz.her turlusu .! Fakat Fesli kravatlininda :)))..lakirdilari karmakrsk çok müşterisi var o da uymaz. Bi de KIRMIZI atkilı Şizofren var ne alır, ne satar hiç bilmem. .:)))..valla ben bıktım bu tayfadan,uzantilarindan.! elimden geldiğince Yeni nesli onlara ve uzantilarina kaptirmamaya çalışıyorum.Akil, İrfan ve Hikmetle Şanlı Ecdadımıza yakisan Cesur yürekli Özgür iradeli GENÇLERİ ÖZLÜYORUM. .Ama Geliyorlar. .hiç şüphem yoktur. .
KARAR OKURU 26 Şubat 2019 16:25
Nasıl bir kin ve kompleks bu!Ki kişi,olay,olguyu,ilgi ve ilişkilerini çarpıtma zaafına düşmeyi göze aldırır. Eziliyor,kıvranıp ancak, "Bana göre M.K.Atatürk'ün her yaptığı yanlış" diyememek! "OLAMADIĞIMIZ ŞEYDEN NEFRET EDERİZ!.ELDE ETMEYE CAN ATTIĞIMIZ HALDE ELDE EDEMEDİĞİMİZ ŞEYE KARŞI SAVUNMA DURUMUNA GEÇERİZ.İÇMİZDE ÇÜRÜMEYE CAN ATAN BİR YAN VARDIR."der Eric HOFFER. Nasılda tarif etmiş ezik ve haset kişi halini!
Mevlüt 26 Şubat 2019 16:00
Ben mütedeyyin bir insanım, ama Atatürk de çok severim. Aşağıdaki pek çok değerli yorumunda görünce ülkeme dair umutlar yeniden yeşerdi.
KARAR OKURU 26 Şubat 2019 14:37
baştan aşağı takiye kokan bir yazı. dünyanın en tavizsiz ideolojisi islamcılığa dahil olan yazar ideolojiye teslim olmamaktan söz edebiliyor. asıl meram saltanat ve halifeliğin kaldırılmasını eleştirmek olduğu hâlde referans verilen paşalar en hafifinden ittihatçı ve meşrutiyetçi. nereden baksan tutarsız bir yazı. kar eridi atatürk silüeti çıktı meselesi de propagandanın sevimli ayrıntısı olarak düşünülmüş galiba.
KARAR OKURU 26 Şubat 2019 14:21
M kemal sıradan bir askerdir. İstiklal Savaşı'nda ki payı haydi yüzde 5-10 olsun. Asıl paye binlerce yıldır onlarca devlet kuran türk halkinadir
MKemal' den bir ay önce önce Trabzon' a çıkıp ön açan KKarabekir.M.Kemal ölene kadar Karabekir'e borçlu.Erzurum'u, Amasya' yı Ankara' yı. Ayrıca tevekkülünü sabrını fedakarlık ve feragatini istismar ederek yükseldi.Karabekir sınırsız alacaklı öldü.Allah rahmet ve mağfiret etsin.
KARAR OKURU 26 Şubat 2019 18:30
1
Atatürk ölünce bazı çıkarcılar Karabekir Paşa'ya gözün aydın demeye gidiyorlar. Paşa: "Onunla çekiştiğimiz konularda hep o haklı çıktı. Kim gözünaydın demeye geldiyse evimden defolsun. " diyerek gelenleri kovuyor. Bunu anlatan Karabekir'in kızı.
KARAR OKURU 26 Şubat 2019 12:38
Mücadeleye liderlik ed en bir adam zaten mustafa kemal yoksa tarihe biraz ilgisi olan biri 1919 gibi bir yılda bir adamın bütün anadoluyu organize edemeyecegini bilir. Atatürkte tıpkı karabekir gibi merkezin emirlerini dinlemez ve anadoludaki direniş kpngrelerine katılırlar. Olay bu yoksa herşeyi Atatürk yaptı diyen yok. Ama Fatih sultan mehmette gemileri sirtinda tasimadi karadan yani ..
KARAR OKURU 26 Şubat 2019 14:39
3
sizin dediklerinizin yazar da farkında ama islamcı ideolojiye teslim olunca bir haller oluyor insana.
KARAR OKURU 26 Şubat 2019 12:33
Sayın yazar ve taifesine göre İngilizler Atatürk'e: " Sen hilafeti kaldır, biz de sana bütün Anadolu ve Doğu Trakya'yı bırakalım." demişler. Ya bu İngilizler, hem de Türk düşmanı başbakanlarının yönettiği İngilizler ne kadar iyi insanlarmış. Bu yurdu bir hilafet karşılığında bize bırakacak kadar iyi insanlarmış. Biraz insaf biraz.
KARAR OKURU 26 Şubat 2019 12:29
Anadolu halkı Atatürk önderliğinde Anadolu'da emperyalizme karşı Kurtuluş Savaşı verirken bedeller öderken Osmanlı Saltanat acısı Vahdettin ailesi İngiliz gemileri ile İngiltere'ye sürmüşlerdir Şimdi ise Osmanlıca AKP liler yine aynı yolu takip ediyorlar dedeleri gibi Türkiye'den türbenin planlarını yapıyorlar Bu sebeple Amerika'da onlarca milyon dolarlık Çiftlik satın almışlar
Homeros 26 Şubat 2019 12:23
1919-1922 Türk-Yunan savaşı, 1. DS'dan bağımsız incelenemez, anlaşılamaz. İTC'nin ve Teşkilatı Mahsusa'nın savaştaki rolü önemli faktördür. Osmanlı vatandaşı Ermenilerin ve Rumların malları ve statüleri önemli faktördür.
karar okuru 26 Şubat 2019 12:13
Allah kimseyi düşman gemileriyle ülkesini terkettirmesin. Allah kimseyi düşman gemileriyle ülkeyi terkedenlerin peşinden sürüklemesin. Allah kimseyi vatan kahramanlarını kötüleyenlerden alçaltmak isteyenlerden eylemesin. Allah bu ülkeyi bağımsızlığından ezanlarından , namusundan , birlik beraberliğinden mahrum etmesin. Allah bu ülkeyi düşmanlarından ve vatan hainlerinden korusun. Allah Atalarımızdan razı olsun şehit ve gazilerimizi cenneti ile şereflendirsin. Minettarız ve onları çok seviyoruz.
KARAR OKURU 26 Şubat 2019 15:01
1
Ataturk...hastasıyız aga...
ABDULHAMİT 26 Şubat 2019 10:03
Bu yazıyı okuyunca, önümüzdeki 3-4 Yıl boyunca Türkiye medyasını takip etmemem gerektiğini anladım. her olayın bir 100.yıl dönümü olcak, bunun taraftar ve karşıtları tartışmaya girecekler. sonuçta bıkkınlık ve karşılıklı kin-garezden başka birşey kalmayacak. Bu ülkede heder olan gençliğime çok üzülüyorum.
e.d. 26 Şubat 2019 10:03
tarihte 16. devletimizi kurmuşuz. yani su zaten akıyor. yolunu değiştirmek birileri için çok büyük kahramanlık birileri için vakayı adiye . hocam insanların derdi öğrenmek değil ki. kült oluşturup, ona yaslandıktan sonra birilerini sağmak..
KARAR OKURU 26 Şubat 2019 09:44
Atatürk'e Anadolu'ya azınlık ve MüslümanTürkler arasında ki asayiş sorunu için İngilizlerin,Padişahın onayı ile gitti.Ne diye İngilizler batırsın gemiyi. Atatürk pikniğe gitti.Canı sıkıldı lan çeteciler hadin Kutuluş Savaşı verek dediler.Vahdettin'de lan bu hergeleler başımız iş açacak,Mustafa Sabri çak bir fetva dedi.Oda" Kuvayyıcılar asidir katli vaciptir "fetvası verdi.aslında eğleniyorlardı.İç isyanlar,Aznavur ayaklanması olmadı.M.Akif Anadolu'ya neden geçmiş. Uyanık M.K.Atatürk Vahdetine ihanet etmiş oluyor demek ki.
KARAR OKURU 26 Şubat 2019 09:21
Atatürkün yoz kafa ile mücadelesi 100 sonra bile devam ediyor. Yaşadıklarımız onun bu ülkenin müritler, dervişler memleketi olmayacağı sözünün ne kadar doğru olduğunu ispatlıyor.
selman 26 Şubat 2019 08:37
Sayın yazar istemeden şunu itiraf ediyor: Milli mücadelenin temelini atanlar İttihatçılardı, onu tamamlayan da Atatürktü. Padişahtan ise bahsetmeyerek, onun bu harekete gizlice destek verdiği algısını oluşturmaya çalışıyor ki külliyen yalandır. Padişah asla milli mücadeleye destek vermemiş, aksine milli mücadele karşıtı isyanları İngiliz altınlarıyla beslemiştir.
KARAR OKURU 26 Şubat 2019 08:14
Yahu kardesim bizim kaynaklari begenmitorsan gavur jaynaklarini oku rus fransiz ingiliz japon cin edep yahu. M. Kemal Ataturk iste baris onunla ruhunu temizlersin. Biz de biliyoruz yukarda saydiklarini. Sanki yeni peydahlanmis tarihi olgu gibi evet gorevli gitti. Idam fermani alip istifa da etti o gorevden ne enteresansin ya.
KARAR OKURU 26 Şubat 2019 10:02
6
neden sinirleniyorsun? bence öyle değil böyle de geç. seni, dini sorgulanan köktenci gibi sinirlendiren şey nedir?
KARAR OKURU 26 Şubat 2019 05:34
İnkılap Tarihi derslerinde bize bu dernek ve teşkilatların kurulduğu, mücadeleye başladığı zaten hep anlatıldı. Burada bir inkar ve uydurma yok. Atatürk de bu mücadelenin başına geçerek işi tamama erdirdi. Karabekir Paşa'yı komutanlığa atayan sonra da Atatürk'ü tutukla diyen Padişah değil mi? Bunu Karabekir söylüyor.
KARAR OKURU 26 Şubat 2019 03:59
Velev ki tüm yazdıklarınız doğru; Sorgulanması gereken dönemin padişahı ülkeyi düşman gemisiyle niye terketmiş? Niye haysiyetli bir insan gibi kafasına sıkıp şahsiyetli bir ölümü seçmemiş!
KARAR OKURU 26 Şubat 2019 09:12
2
Yazar Atatürkün kurtarıcı kadroların lideri olmasını hala kabullenemiyor. Yüzyıl sonra bile fikirlerinin bu kadar kabul görmesi muhtemelen cildirtiyordur. Ne yapalim, geçmiş olsun...
Davut Doğrucu 26 Şubat 2019 01:53
Süleyman Nazif'in kaleminden "Abdulhamit'in Hatıratı" nı yazıp Erhan Afyoncu'yu bile gençliğinde kandıran zihniyetin saptıramayacağı gerçek yoktur! Anadolu'da çoban ateşleri vardı tabii ki. İstanbul'da da bazı güçler. Ama hareket, liderini bekliyordu.. Allah'ın izniyle, kendinden rütbeli olan kumandanlar dahi Mustafa Kemal'siz bu işin başarılı olamayacağına ikna oldular ve....Allah'ın dediği oldu! Onun izni olmadan bir sinek kanat bile çırpamaz...!
eski islamcı 26 Şubat 2019 01:50
islamcılar Türkiye'de şeriat ve hilafet Devleti istiyorlar madem bu kadar Hilafet Devleti ne istiyorsun şeriat istiyorsun git İran'da Suudi Arabistan'da yaşam ve gününü gör 3 gün sonra Baskıdan Ben zulümden yandım anam deyip kaçarsınız hala Türkiye'de şeriat Devleti isteyen siyasal birincileri bir haftalığına iran'a ya da Suudi Arabistan'a yaşamaya gönderelim yemin ederim baskı ve zulümden kaçarlar oradan bu sebeple Türkiye'de bir avuç iyasal İslamcı azınlık şeriat Devleti istiyor olabilir Biz milyonlarız dinciler ise bire avuç azınlık
KARAR OKURU 26 Şubat 2019 07:45
9
Sen hangi kafayı yaşıyorsun birader
KARAR OKURU 26 Şubat 2019 01:36
Ne derseniz deyin. Şu bir gerçek, asker Osmanlı askeri, komutanlar Osmanlı komutanı. Anadolu'yu organize eden lider Atatürk ve ekibi. Aynı Çanakkale'de aldığı stratejik kararlar gibi millî mücadelede de stratejik kararlar almıştır. Onun askerlik dehasını sizin yazılarınız zayiflatamaz. Yanındaki komutanlar da çok değerlidir. Milletimiz 100 yıl sonra Atatürk'ün kıymetini daha iyi anlayacaktır.
İbrahim DİRİ 26 Şubat 2019 01:14
Lozan hezimetmi zafermi,yalan söyleyen tarih utansın,milli mücadele hilafetin kaldırılması için planlanmış ingiliz oyunuydu,vahidettin evliyaydı,İTC ti masonların kurduğu örgüt.Tamam idolojiyle yaklaşmayalım geriye dönün idolojik/din referanslı tarih okuması yapmayalım da eleştiriniz hep tek yönlü.
musto 26 Şubat 2019 01:16
Allah hepsinden razı olsun mekanları cennet olsun yurt dışına sürgün edilen osmanlı torunları tekke, tarikat ve cemaatlar, kadar menfi olmadılar ekmek elden askerlik yok. Aynı zihniyet bu milletin yoklukla kurduğu neyi, var neyi, yok sattılar yetmedi geleceğinide sattılar daha ne istiyorsunuz her şey elinizde. Cumhuriyeti,kuranları mezarlarından çıkarıp yargılayalım.
KARAR OKURU 26 Şubat 2019 00:59
Bütün işimiz kutlama başka birşey yok milleti parasını çar cur
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN