Back To Top
Dur; bayram edemezsin!

Dur; bayram edemezsin!

 - Son Güncelleme: 13.08.2019 Salı 09:01
- A +

Miladî 2029, Hicrî 1440 yılındayız…Mescid-i Aksa’da Bayram namazı kılabilir miyiz, Kudüs’te bayram edebilir miyiz?

Sanki mümkün gibi…

Meğer öyle değilmiş, tahsisen bayramda işgalcilerin saldırısı ile açık bir ihtar yapılıyor: Dur bayram edemezsin! Yahudi takviminde yıl: 5777…

Mekke, Medine, Kudüs üçlüsünün ilk ikisinde Arafat’dan bayrama geçiliyor. Hac menasiki tamamlanıyor. Kudüs’te bayram haram edilmiş!

Şeytan taşlamadan menasik tamam olur mu?

Olmaz!

Sembolik şeytan taşlama yapılıyor, her zamanki gibi.

Fakat Suudî kılığına girmiş şeytanlar Kudüs’te Müslümanlara zulmedenlerin poposunu pışpışlıyor. Bugünün meselesi şu: Alenî şeytanları mı taşlayalım, gizli şeytanları mı?

İsrail’e mi ateş püskürelim, Suud şeytanına mı kızalım?

İsrail Suudileri arkasına almasa, bu kadar şımaralabilir mi? İslâm’ın mukaddes makamlarına kuduzca saldırabilir mi?

Cevabı malûm bu soruların.

Suud şu anda bir cahiliye toplumuna dönüşmüştür. Her haliyle bir cahiliye toplumu… Görünüşe aldanmamak lâzımdır. Suud eli, Mekke’nin Medine’nin tarihini yok etti, islâmî geçmişten hiçbir eser bırakmadı. 15 asırlık Müslüman geçmişi ifade eden mimarî sıfırlandı. (Mekke’de Kâbe ve Medine’de peygamberimizin türbesi ve mescidi hariç. Onlar da ağır kuşatma altına.)

***

Birleşmiş Milletler Bilim ve Kültür Teşkilatı (UNESCO) dünya kültür mirası listeleri düzenliyor. Türkiye bu listede 18 yer tescil ettirmiş. İlk Divriği Ulucamii ve Darüşşifası. Tarih öncesinden başlayarak Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı eserlerine, Safranbolu gibi şehirlere uzanan bir liste. Aday listesi de keza çok çeşitli…

Arabistan sözkonusu olursa, ilk hangi eserler bu listede yer almalıdır?

Herkesin aklına geleni söyleyeyim: Mekke ve Medine! Bu iki şehir Suudi kontrolüne geçinceye kadar tarihî kimlikleriyle benzersizdi. Keremli Mekke’ydi, Aydınlık Medine idi. Suud yıkıcılığı yüzyıla varmadan Mekke ve Medine’de tarih namına, insanlık namına ne varsa asgariye indirdi. Hatta bu şehirlerin tabiatını bile tahrib ettiler.

Müslümanlık dönemi eserleri korunmaya değer eserler değildi onlar için. İstedikleri gibi tahrib ettiler, ses çıkaran olmadı. 14 asır bu coğrafyada sanki Müslümanlar yaşamadı, yaşadıysa bile insanlığa miras olabilecek tek bir eser bile bırakmadı!

***

Peki, Suudi Arabistan nereleri kültürel miras olarak tescil ettirdi?

İlk olarak Medain-i Salih! Allah’ın helâk ettiği Semud kavminin şehri! Kur’an’da Semûd’un helâki muhtelif sûrelerde anlatılıyor: “…Derken o korkunç ses onları yakalayıverdi.”  “Onlara tek bir ses gönderdik de ağıla yığılmış çalı çırpıya döndüler.” O zalimleri ise korkunç ses yakaladı. Kendi yurtlarında diz üstü çöküp kaldılar.”  “Bunun üzerine onları korkunç bir sarsıntı yakalayıverdi ve onlar yurtlarında yüzüstü serilip kaldılar.” “Onca varlıkları ve evleri kendilerine fayda etmedi.”

Osmanlıyı yık, cahiliye eserlerini, helâk olmuş kavimlerin eserlerini yücelt! Yanlış anlaşılmasın; tarihin şahidi hiçbir eserin tahribini doğru bulmuyoruz. Yanlışlık, bunlar yüceltilirken islâmî devir eserlerinin yok edilmesidir.

Peygamberimiz Tebük seferi sırasında bu bölgeden geçerken su uyarıyı yapmış: “Azaba uğratılmış olan şu milletin yurduna ağlamadan girmeyin, şayet ağlayamıyorsanız, onların başına gelenlerin sizin de başınıza gelmemesi için onların topraklarına uğramayın” ve sonra da başını örterek o vadiden hızla uzaklaşmış…

Diğer eserler, Suudilerin kuruluş bölgesi Diriyah’taki Tarif mahallesi, Cidde, Hail bölgesi ve Arap Yarımadasının doğusunda bulunan antik kalıntılar ihtiva eden El Ahsa vahası… 

Adamların listesinden Müslümanlıktan eser yok!

İslâmı kendi cahiliyelerinden ibaret görme sapkınlığı bu!

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Şimdi bulundugumuz bu çıkmaz yoldan nasil kurtulacağız? Bütün müslüman devletleri ve ümmeti hangi ortak noktada toplayacagiz? Herkes benim İslamım doğru diyor. Bence bunun cevabı aklın ve bilimin yoludur. Hümanizmin ve sevginin (peygamberler ve Mevlana'nin yolu). Demokrasi yoludur. Islâmı modern ortak akil ile bilimsel metodla, kaynaklarından yeniden okuyup yorumlama ve asla kavga etmeme, empati ve hoşgörüyle yaklaşma yoludur. Yaşayarak örnek olma yoludur. Bağnazlığı bırakma yoludur.
2) Muslumanlarda eskiden bulunan safiyet ve iman devrin bozucu araclariyla bozuldu ve kalmadi. Yeni nesilde ne o hissi iman ve Allah, peygamber sevgisi var ne de fedakarlik vs gibi erdemler. Maalesef Batı'nin kültürünün zararli dunyevi ve şeytani yonlerini uzun suredir devam eden disa açık ve denetimsiz politikalarla alageldik. Akp de buna engel olamadi. Bu önünde durulamaz bir sel gibi maalesef.
1 ) Degerli yazar ve yorumcu kardeşler, ne oldu bize diyorsunuz ama esasen dini görüşleriniz temelde bir (sunni)olmasina rağmen hepiniz ayri telden çalışıyorsunuz. Ayrı görüşten olanlarla nasıl anlaşacaksiniz? Nebevi metod ve ahlâk terkedildigi için hep birnirimize giriyoruz. Farklı fikre saygi yok. Nezaket yok. Anlayış yok maalesef.
Muhtefi. 13 Ağustos 2019 21:46
0
Dini Görüş herseyden evvela AHLAK, ADALET.,EDEP ve Yaşadığın Toplumun Adet ve Geleneklerine ve bu temelde Milli ve Manevi Değerlere saygı.Teolojik Doktrinci, Dogmatizm Vehhabi kültürü vb uymaz bize. Anadalu IRFANI .Hz Mevlana, İbn ı Arabiler, Haci Bektaslar Ahi Evranlar..Yunus Emrelerimiz vd Dünyada Bir Islami Yaşam oluşturduk.Kimseyi itmeyiz ,ötelemeyiz. .Sözden çok Hal dili olursa No problem. Aksi büyük SIKINTI. !.
KARAR OKURU 13 Ağustos 2019 19:22
Yazarımız da ne yazık ki İslam'ı Yahudi düşmanlığı, içki düşmanlığı ve domuz eti düşmanlığından ibaret görüyor. Öldürülen bin Müslüman dan 990 ı din adamları tarafından fetva verilerek koyu müslümanlar tarafından öldürülüyor. Bunlar nedense hiç yazılmıyor
Mustafa ALSANCAK 13 Ağustos 2019 16:23
Fırsat buldukça bizim politikacılar İsrail devletine veryansın ederek içpolitikada halktan puan toplamayı becerirler.Sonra ertesi gün İsrail ile yüklü ticaret anlaşmalarına imza atarlar. Doğru olan da devletin menfaatlerini korumaktır. Suudi Araplarının Türkiye aleyhinde hakaret dolu beyanatlarını gazetelerde okuyoruz. Ne hikmetse bir Suudi Kralı öldüğünde bizim Arap hayranı hükümet üç gün Yas ilan edip Bayraklarımızı yarıya indirtiyorlar. Sn yazar böyle bir yazı yazmakla ateşten gömlek giymiş oluyor. Bu gidişle Mekke’nin yanına bile yaklaştırmazlar insanı. Suudi Krallığı Amerikancıdır.
Halil 13 Ağustos 2019 15:37
Çok yerinde ve uyarıcı bir yazı teşekkürler..
KARAR OKURU 13 Ağustos 2019 13:57
Zıddı ile kaim insanlarsınız.
KARAR OKURU 13 Ağustos 2019 13:43
Dikkat edin sayın yazar. Ümmet birliği peşinde koşan bir İslâmcı için keskin söylemleriniz var. Ülkenin çoğu cehape zihniyetinde, müslüman ülkeler dersen hepsi kukla, Suud dersen kötülüğün kaynağı vb. Geriye kala kala siz ve Hayrettin Karaman kalacak bu gidişle :) İlginç bir ümmet olursunuz.
Hasan Akseki 13 Ağustos 2019 12:21
Peki bir de şöyle soralım. Museviler Medine'de kurban kesebilir mi? Fısık bayramını kutlayabilir mi?
KARAR OKURU 13 Ağustos 2019 13:37
3
Hasan Akseki, Orada yaşıyorlarsa neden olmasın ? Müslümanlar da Vatikan'da ezan okuyup namaz kılsınlar bari. Müzmin İslam düşmanlığından ne yazacağınızı da şaşırdınız, pes yahu. . . .
KARAR OKURU 13 Ağustos 2019 13:40
2
Turnayı gözünden vurmuşsunuz. Evet, yazar cevap vermeli.
KARAR OKURU 13 Ağustos 2019 17:00
1
13:40, yazarın cevap vermesine gerek kalmadı, 13:37 cevabın en güzelini verdi zaten.
Hasan Akseki 13 Ağustos 2019 17:52
2
İslam düşmanı olduğumu da nereden çıkardınız. Müslümanlar eğer istiyorlarsa elbette Vatikan'da namaz kılabilmeliler. Kudüst'te namaz kılmak için Kudüs'te yaşamak şart mı? Türkiye'den Kudüs'e giden bir Müslüman Kudüs'te namaz kılamaz mı? Medine dışında yaşayan bir Yahudi Medine'ye gidip orada kurban kesip, Fısık bayramını kutlayabilir mi? Soru gayet basit.
Muhtefi. . 13 Ağustos 2019 22:41
0
Hasan Bey bir Tane Allahın Kırk tane Dini olmaz. !..Cooook zor konular bunlar biliyorum. Bizler Tum Peygamberlere inaniriz,! Zorundayız olmazsa, olmaz. !.(onlar oyle degil.inanmazlar) Müslüman Akaididir. Şimdi diger Dinler ne olacak diyebiliriz. Onlarda kendi inançlarını yasiyor Saygı duyarız, duymalıyız. Zaten Onların olmadigi yer yok Finansal,Askeri, İstihbarat vb.Biz onlarin oralarda değiliz. Sadece Kendi Evlerimizi , Topraklarımızı Savunmak durumundayiz Bölük,porcuk oldugumuzdan COOOK BÜYÜK TEHLİKE TEHDIDI altındayiz .
KARAR OKURU 13 Ağustos 2019 11:50
Suud sapıklığını görmek için uzağa gitmeye gerek yok. Kutsal olması gereken, Müslümanların kıblesi Kâbe'nin etrafına yaptıkları saygısızlık ve zevksizlik ürünü devasa çirkin yapılar herşeyi açıklıyor zaten. Üstelik bunları yapabilmek için kutsal mekanları korumak üzere Osmanlı tarafından yapılan tarihi surları da kılları kıpırdamadan yıktılar.
Hasan Akseki 13 Ağustos 2019 12:35
3
Birde Kudüs'e bakalım. Yahudiler Kudüst'te benzer hiçbir şey yapmadılar. Nerdeyse Osmanlı'dan aldıkları gibi korudular. Ne gökdelen, ne AVM. Kudüs Arapların elinde kalsaydı acaba şimdi ne durumda olurdu? Peki soru şu? Kudüs kimde kalsın? Araplarda mı, yoksa Yahudilerde mi?
KARAR OKURU 13 Ağustos 2019 13:40
0
Kudüs üç din için de kutsalsa, kimde olduğu değil, bu üç dinin mensuplarının kutsal mekanları korunup, ibdet özgürlüklerinin kısıtlanmaması önemli olan.
KARAR OKURU 13 Ağustos 2019 17:04
0
Hasan Akseki, Yahudilerin Kudüste yaptıkları da ondan az değil. iki camili kutsal tepeyi kenarından, altından oyup oraların Yahudilere ait olduğunu kanıtlamak için yapmadıkları cambazlık kalmadı. Siz görmeyebilirsiniz ama gözü olan görüyor.
E.K 13 Ağustos 2019 11:16
Kendi ulkemizde Tarihi yapilarin etrafi kotu, plansiz, celimsiz yapilarla cevrilmis, ortadaki tarhi yapi kayip olmus....Bunlari dert edinelim..Vahabilik bir veba salgini gibi Islam dunyasinda yikim yapti, hala devam ediyor..Vahabism'i Islam zannediyorlar...
KARAR OKURU 13 Ağustos 2019 10:43
Sayın yazar Suudilere haklı olarak giydirmiş. Şimdi kendisine soruyorum. Kaz Dağları'nda çıkacak altının %98'ini Kanadalı şirket alırken sadece %2'sini biz alacağız. Diğer maden sahalarında da durum çok farklı değil. Bu durumda bizim Suudilerden bir farkımız var mı? Onlar da kalkıp siz %2 için toprağınıza ihanet ettiniz derse biz ne diyeceğiz?
Muhtefi. 13 Ağustos 2019 10:28
Heyy yavrumm Heyyyy.MÜŞRİK evet biz o bedevi koplere (ve Vatanımızda Ebu'lere) göre MÜŞRİK.Bedevi Vehhabi pclere Göre Kanımız, Malimiz helal..Hz Mevlana Turbesin git PUTPEREST"sin..KABE TOWERSLERDEN ayağını uzat Kabeye MUSLUMAN .Osmanlı'nın bir kerpiç tanesine tahammül edemez. Oyle Ors Çocukları Nerde varsa Bir Sahabe, Bilge Kabirleri Yok et ..Mekke, Medinedeki dahil. HİÇ BİR İZ KALMASİN İSLAM ADİNA.bir Kabe kaldi Kibrit kutusu kadar. Bir de Mescidi Nebevi. Bu iyi Gunlerimiz 1 saat gecikmeli Bayram Namazi. !..Cok Arayacağız bu günleri.paramparça olmamizla. !.
Karar Okuru 13 Ağustos 2019 08:51
Ağlamak yerine akıl ve bilim yolu ile gelişmeyi seçmek gerek. Dua ile gönüller rahatlar ama ne hastalık iyileşir ne dünya derdi hallolur.
Takipci 13 Ağustos 2019 08:39
Necip Kavim!
KARAR OKURU 13 Ağustos 2019 05:11
Suudların vazifesi İslam tarihini yok etmektir.
Çerkez Ethem 13 Ağustos 2019 01:45
Bir bayram daha geçiyor ve dünyanın en zengin, en verimli topraklarına sahip olmamıza rağmen heryerde derin sıkıntılar ve problemler içindeyiz. Bununda birinci sebebi işte böyle hain elit/siyasetçilerimiz ! Hiçbir islam ülkesine düşmanın girmesine gerek yok zaten devletlerimiz bizlere düşmanlıkta yeterince uzmanlar ! Bizleri öldüren, katleden nerde devlet varsa, onlarla antlasmalara imza atanlar, bizleri onlar için mapuslarda çürütenler, bizleri soyanlar ve her işin kaymağını yiyen hep Onlar ! Ve sonunda da bizlere hak, hukuk nutukları atanlar gene Onlar !
KARAR OKURU 13 Ağustos 2019 10:39
0
Çerkez son 17 yılda 149.900 maden arama ruhsatı vermişiz. Yabancı şirketler ülkenin altını üstüne getiriyor. Çıkan madenlerin de %90'dan fazlası şirketlere, geri kalan devlete kalıyor. Mesela Kaz Dağları'nda %2 devlete. Şimdi soruyorum. Madenleri peşkeş çekmek de o ihanete giriyor mu?
Karar Okuru 13 Ağustos 2019 15:11
0
Ortada bir merkep olursa semer vuran çok olur. Sağlam bir toplumun kötü idarecileri olamayacağı gibi, sağlıksız toplumda da iyi yönetim olmaz. Yönetene değil yönetilene bak
musto 13 Ağustos 2019 00:40
Dedem rahmetli muş ovasında rüzgarında etkisiyle ovanın yanmasıyla Rusları Rava'na kadar sürdüklerini anlatırdı.1962 yılında hacca Kudüs üzeri gidilirdi tavafını yaptı geldi Kıbrıs olayları başladı çiftesini kuşandı fişekliklerini çapraz bağladı Bünyan meydanına çıktı biz rusu ravana kadar kovaladı Makaryos kim oluyor dedi devlet bizi Kıbrısa göndersin halk peşine takıldı kaymakamlık rica minnet teskin edebildi.Kudüs İsrail tarafından ele geçirildi rahmetli yine silahını kuşandı meydana çıktı halk oluk oluk göz yaşları içerisinde teskin edilerek evlerine gönderildi.
musto 13 Ağustos 2019 00:53
0
Kıbrıs barış harekatı yapıldı rahmetli dedem 90 yaşına gelmişti sürüsünü pazara çekti onu gören komşular karınca kararınca verdikleri satıldı toplanan para askerlik şubesine teslim edildi halkın özverileriyle savunma sanayisi kuruldu bu gün bu birlik ve beraberliği özveriyi neden yakalıyamıyoruz ne oldu bize.?
musto 13 Ağustos 2019 01:16
1
Gerçekten merak ediyorum canını malını veren halka ne oldu'da bu kadar maddiyat hile desise rant çıkar konu komşusuna iftira etme riyakarlık ve dürüslükten kopma noktasına geldi hangi sihirli sözcükler bunları bu hale getirdi.?
KARAR OKURU 13 Ağustos 2019 12:09
0
Musto, bu yadıkların masal efsane değil; bunları aklı başında tarih belgeye dönüştürmek lazım; nasıl olacak bilmiyorum ya. Allah o dedenden de ona arka çıkan konu komşudan da razı olsun. Allah hiçbir mümün gavur atası kılmasın.... müşrik atası kılmasın münafık atası kılmasın. Sen çok yaşa Memo.
KARAR OKURU 13 Ağustos 2019 00:36
Biz cahiliyye doneminde degiliz, biz seytan degiliz ve biz Araplari ihya etmistik degil mi?
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN