Back To Top
Emin Işık: Son halka olmamak iradesi!

Emin Işık: Son halka olmamak iradesi!

 - Son Güncelleme: 05.08.2019 Pazartesi 09:37
- A +

Ârif ve kâmil insanlar halkasının başlangıcı ne zamandır ve ne zamana dek sürecek? İki Cihan Serveri’nin merkez şahsiyet olduğu halkalar 15 asırdır dünyamızı öyle veya böyle şekillendiriyor. İnsanımızı gerçek insanlık hasletleriyle donatıyor. Osmanlının medenî varlığı bu asırlar aşan kültür mayalayıcılarının eseri. Mayayı bozmak, insanımızı güzel hasletlerinden sıyırmak, ahlakî değerleri aşındırmak ve mânen yoksullaştırmak…Bunun için çok şey yapıldı. Her şey öylesine değiştirildi ki, bu değişimi yapanlar değişmesin diye!

Osmanlının son nesli cumhuriyetçilerin sistematik baskılarına rağmen ârifler ve kâmiller neslinin devamı için sessiz ve derinden çalıştılar. Her biri bir görünmez tekke oldu…

Emin Hoca, sancılı bir coğrafyada doğduğunda, bulunduğu toprakların geleceği henüz belirsizdi. Fransa mandasındaki Suriye’ye bağlı görülen Antakya ve İskenderun, manda idaresinin sona erdirilmesi kararı ile değişime hazır hâle gelmişti. Misak-ı Millî sınırları içinde bulunan bu topraklar, Anavatan’a katılırken Emin Işık bebeklikten çocukluğa adım atıyordu. 1940’lı yıllar, 2.Dünya Savaşı’nın arkaplan teşkil ettiği kıtlık ve yokluklar içinde geçerken, yazısını değiştiren, dinî kurumları değişime ayak uydurmaya çalışan memleketinde babasından Kur’an okumaya öğrenen Emin Işık, Antakya Kur’an kursunda hıfzını tamamlıyor. İstanbul’a geliyor ve bugün için olağan görünmeyen bir yaşta İstanbul imam hatip lisesini bitiriyor: Yaş 24!

Hasbelkader İstanbul’un Osmanlı bakiyesi ilim, fikir ve sanat adamlarıyla hemhal olan nesilden Emin Işık. Müktesebatını onlara borçlu olduğunu her fırsatta ifade ediyor.

1960 İmam hatip mezunu Emin ışık, daha sonra imam hatip lisesi hocası oluyor. O zor yıllarda ona “senin öğrencilerinden biri gelecekte Türkiye’nin cumhurbaşkanı olacak, hatta senin tabutunu taşıyacak!” dese idi, bu uçuk kehanete burun kıvırırdı.

Sonra bunlar oldu… Emin Işık, imam hatipli başbakanı ve cumhurbaşkanını gördü. Her halde tabutunu cumhurbaşkanının taşıdığını da ruhu hissetmiştir.

Bu Emin Işık için mutlu bir son olarak görülebilir mi?

Emin Işık, ideallerinin fikirlerinin ma’kes bulduğu, güç kazandığı bir ülkede yaşamaktan mutlu olurdu. Celâl Hoca gibi, Mahir İz gibi, Nureddin Topçu gibi muallimlerinden devraldığı ilim ve irfan halkasını genişlettiği, ülkenin bu manevî zenginliği yaşadığı bir mutlu son isterdi.

Maddî görünürlüğün ötesinde görünmeyen zenginlikler konusunda Emin Işık’ın son yıllarda çok da müsbet bir ruh hali içinde olmadığını söyleyebiliriz. Vefatından neredeyse bir yıl önce onunla TYB’nin 40.yılı dolayısıyla edebiyatımızın, düşüncemizin sanatımızın 40 önemli şahsiyetine verilen beratların takdim töreninde beraberdik. Şahsi tanışıklığımız 1970’li yılların başına gidiyordu. Onun cerbezeli bir hatip, iyi bir Kur’an karii, mûsıkiye âşina bir kasidehan-mevlithan olduğu gibi, Nureddin Topçu’nun rahle- tedrisinden geçmiş bir fikir adamı olduğu yıllar… Devleti Kuran İrade, kitabı unutulabilir mi? Topçu’nun onun hutbe okuyup cuma kıldırdığı Bayezid Soğanağa Cami’inin müdavimi olduğunu kaydedelim.

Emin Işık belki de bu en zor zamanda en mutlu günlerini yaşadı. Bu neslin bütün çabası, son halka olmamaktı. O tarihî devamı sağlamak esas emelleriydi. O mücadeleli günler geride kalmıştı. Berat takdim töreninde yüreği yanık bir millet sevdalısını dinledik: “Birçok faaliyet gösteriliyor ama hepsi sahipsiz. Dil konusunda birtakım çabalar var fakat dilin sahibi yok, sahip çıkanı yok. Bir hayli vakıf, dernek millî değerler, millî sanatlar, tarihimiz, kültürümüz üzerinde çaba gösteriyorlar ama bir tesiri yok. İlahiyat fakültelerimiz var ama dindarlık yok!”

“Çok sayıda belirsiz kelime var! Beyler dil elden gidiyor. Dil gitti! Yabancı kelime kullanmamak için biz bu kadar çaba gösteriyoruz; dernekler, yazarlar çabalıyor; fakat eğitim hâlâ uydurma Türkçeyle devam ediyor. Esas söyleyeceğim budur! 15 senedir iktidarda olan bu hükümetten evvela okul kitaplarının dilini düzeltmesini istiyorum. Bu böyle ferdi çabalarla Türkiye Yazarlar Birliği ile Emin Işık ile Âmir Ateş ile halledilecek bir mesele değildir. Devletin serçe parmağı yüzlerce kişiden, kurumdan daha kuvvetlidir…”

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
hikem 12 Ağustos 2019 11:54
''Atatürk bütün inkılablarını atatük'ten ilham alarak yaptı'' diyecek kadar samimi bir kemalistin , kitablarından tanıdığımızı zannettiğimiz d.mehmet doğan tarafından ''arif ve kamil insan-lar '' kategorisinde değerlendirilmesi, sayın yazarın dini istilahlarda bile seküler anlayışı kriter aldığını bir gösteriyor.
KARAR OKURU 06 Ağustos 2019 09:49
Işin gücün bahane hocam. Adam olamadık, çünkü cumhuriyet var. Bahane de bu. Neden bilim yapmıyorsun? Neden her işin kolayinankaciyorsun? Neden araştırmak ; derinine inmek varken ,dedikoduduyla geçirdin hayatını? Neden bütün gün kahvedesin? Neden kitap okumuyorsun? Elindeki sigarayı neden yere atıyorsun. Neden komsunun kızına pis pis bakıyorsun? kirmizi isikta neden geciyorsun?Kul hakkiba giriyorsun bilmez misin ? Neden rusvet alıyorsun? Ben degilim ki o, Cumhuriyet yapıyor.
KARAR OKURU 05 Ağustos 2019 19:22
Keşke bu halka sayın yazarı da gerçek insanlık hasletleriyle doldurabilseymiş. Yazar kendi ideolojisine boyun bükmeyen herkese karşı oldukça acımasız.
KARAR OKURU 05 Ağustos 2019 19:15
Mehmet By,Karara geçeli beri bizleri şaşırtmaya devam ediyorsunuz Emin hoca tv lerin birinde sohbet ederken" Atatürkün büyün devrimleri yaparken efendimizden ilham aldığını" söylemişti.Yani latin alfabesini ,şapka,kışın kıyafet,hilafeti kaldırma vs vs,hepsini yaparken efendimizden ilham almış hemi,,,,birileri ölünce badem gözlü sırma saçlı olmuyor,biraz hassasiyet ve adalet alalım şişen. Saygıyla/ ŞAHMERAN
KARAR OKURU 05 Ağustos 2019 18:51
Her yazınız arşivlik.Sağ olun var olun.
Halil 05 Ağustos 2019 14:40
Tarihten, hikmetten, irfandan yoksun yorumlar yapılıyor.Bu din sorgulayıcıları biraz da kendi kanaatlerini gözden geçirseler iyi olur.
KARAR OKURU 05 Ağustos 2019 18:58
0
Tarih nedir? Hikmet nedir? İrfân nedir? Bunlar hakkında kanaatin bile yok, inançların var gibi. Hiçbirine cevap veremeyeceğin açıkken cepheden yürümüşsün.
KARAR OKURU 05 Ağustos 2019 11:35
Ah üstadım ah bu 17 yıl bulunmaz bir fırsattı heba oldu gitti. Ne ideal kaldı ne dil ne dindar. En ücra ilçelerde bile Turkce işyeri ismi görmek neredeyse gözlere aydınlık.Dediginiz gibi okul kitapları seçilen tamamıyla uydurukça.Ben taleplere not tuttururken anlatırken bunları nereden uyduruyorsun hocam kitapta bu kelimeler yok.Itirazlarini hep yaşıyorum. Türk maarifinin geleneğini oluşturulması. Hep kabukla uğraştık hiç öze inemedik.
Karar Okuru 05 Ağustos 2019 08:44
Geçmiş zaman olurki hayali cihan değer! Bu dönem bu çağdışı anlayışın lafla değil gerçekle imtihananı oluyor. Gerçektende bir musibet bin nasihatten iyidir. Bu dinselleşmiş kafa ülkeyi 3 sınıf orta doğu ligine düşürdü. Yaşayıp göreceğiz ama eğitim külliyen çöküyor. Önemli olan mevki sahibi olacak değil adam olacak insan yetiştirmektir. Şimdi haber de duydum Fransız mucit yaptığı uçan kaykay ile Manş denizini geçmiş biz burada ne anlatıyoruz. Osmanlı medeniyeti imiş! Medeniyeti yakalayamadığı için çökmüş medeniyetin medeniyeti. Hadi canım sende
KARAR OKURU 05 Ağustos 2019 11:46
4
Tabi canım 80 lerde 90 larda metrolara, uçaklara,hızlı trenlere biniyorduk.3.5 milyon kurban kesiyorduk, araba o kadar çoktu ki park kavgaları yapıyorduk, 65 kişilik sınıflarda eğitim yapmıyorduk, internetin dibine vuruyorduk,erasmus projeleriyle ağrıdaki çocukları italya senin ,fransa benim gezdiriyorduk, tüm kadınlarr istedikleri kıyafetlerle istediği devlet dairesinde çalışıyordu.İş o kadar çoktu ki buradakini beğenmeyip Almanyaya gidiyoruk, italyaya ,almanyaya ispanyaya futbolcu transfer ediyorduk, tanklar,toplar,füzeler ,dronlar yapıyorduk.Adalet süperdi kürtler dillerini konuşuyor,kürtçe
Karar Okuru 05 Ağustos 2019 17:51
1
Dediğin tarihlerde hepsi vardı ve yaygınlaşıyordu. 80 lerde de 90 larda da mütavazi bütçeler ile İtalyada fransada zaman geçiriyor idik 92 de haftalarca ABD de kendi bütçem ile Tünel ve tünel makinelerii ile ilgili teknik programlara katılıyorduk. O bahsettiğin metroların, marmarayların çalışmaları 85 lerde başladı, metro Sözen zamanında istanbulda başlatıldı. Ama köyünden başka yer tanımayanlar şehir geldiklerinde her şeyi yeni yapılıyor sanmış olabilir. Amerikyı müslümana keşfettiren, kübaya da cami yapılmış olduğunu iddia edenler aya otoyol yapıyoruz desek inanırların ruh ve dünya alemini i
KARAR OKURU 05 Ağustos 2019 07:48
Devletin serçe parmağını yardıma çağırmış sayın yazar. Tepeden aşağı dizayn ve vesayet çağrısı. İslamcıların olduğu ülkeler niye bir türlü belini doğrultamıyor sorusuna en güzel cevabı sayın Mehmet Doğan'ın yazıları veriyor. Sende ne bir fikri derinlik, ne tarihi ve günümüzü kavrayabilme var ama herkesten daha entelsin çünkü İslamcısın. İslamcı olduğun için de sürekli mağdur ediliyorsun vb.
KARAR OKURU 05 Ağustos 2019 06:03
Yazarın çok beğendiği anlayış, söyleneni sorgusuz kabul eden zihin anlayışı. Yazarımızın bu anlayışı kabul görmedikçe dinin, ahkakın seviyesinin düştüğünü, yok olduğunu, boşaldığını düşünüyor. O büyük medeniyet için herkesin yazar gibi düşünmesi, inanması, sorgulamaması gerekiyor. Yoksa batarız ha!
KARAR OKURU 05 Ağustos 2019 09:31
1
aynı zamanda yazarın görüşleri beğenilmedikçe yazar mağdur oluyor. her türlü karlı çıkıyor sizin anlayacağınız.
KARAR OKURU 05 Ağustos 2019 05:52
Emin ol din en verimli dönemini şimdi yaşıyor. Yüz yıllardır anlatılan hurafeler hiç bu kadar sorgulanmamış, gerçeğin peşine bu kadar düşülmemişti. Yeni gelen nesiller uydurulmuşu değil indirilmişi arıyor. İnsanlar iradelerini kimseye teslim etmeden yalnızca Allah'a kul olmanın arayışında. Sanırım sizi rahatsız eden nokta da bu.
KARAR OKURU 05 Ağustos 2019 05:10
illa ozturkce kelimeler yerine Arapca kelimeler kullanin diye bir zorunuz var. Sanki Turkce'de yeterinden de fazla Arapca kelime yokmus gibi.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN