Back To Top
Hüseyin Avni Ulaş’ı hatırlamak

Hüseyin Avni Ulaş’ı hatırlamak

 - Son Güncelleme: 19.02.2019 Salı 09:27
- A +

Bu ismin hâfızalarımızda hâlâ bir yeri var mı acaba?
Eğer varsa, insanımızın ve ülkemizin geleceğinden ümitvar olabiliriz. Fakat öyle zannediyorum ki, bilmesi ve hatırlaması gerekenler bile bugün Hüseyin Avni’yi bilmemektedir veya bilenler de unutmuş olmalıdır.

Onu son defa 28 Şubat’ın karanlık günlerinde hatırladık. Küçüksu tepelerindeki kabristanına gittik. Etrafımız sivil polislerle çevrili. Bir çekim ekibi vardı, meğer onlar da emniyetin adamı imiş. İlk Meclis’in yiğit hatibinin hatırlanması gereken günlerdi. 28 Şubat geride kalsa da ülkemizin derdi ile dertlenen her ferdimizin Hüseyin Avni’yi bilmesi ve hatırlaması lâzım.

***

Onu hak ve hürriyetler konusunda hassasiyeti olan herkesin bilmesi ve hatırlaması lâzım.

TBMM üyelerinin, milletvekillerinin mutlaka bilmesi ve hatırlaması lâzım.
Bütün bunlardan ümitvar değilim ama, hiç olmazsa, hemşehrilerinin onu bilmesi ve hatırlaması lâzım…

Benim bildiğim, Erzurum’un yetiştirdiği büyük birkaç şahsiyetten biridir Hüseyin Avni Ulaş.

71 Sene evvel, 22 Şubat 1948’de vefat etti. Hiçbir zaman eğilip bükülmedi. Doğrusunu doğru bildi, istikametini her şartta muhafaza etti.

O “İstikametiniz sizi yaşatacaktır” demişti.Bugün hak ve hürriyetler konusunda şikayetlerimiz varsa, Hüseyin Avni gibi şahsiyetlerin kıtlığındandır, olanların da unutulmasındandır.

Kendisine sıhhatine dikkat etmesini söyleyenlere, ilerisi için ihtiyat olarak biraz para sahibi olmasını tavsiye edenlere cevabını Nureddin Topçu aktarıyor:

“Ben ne sıhhatimi ne servetimi, hatta ne de hayatımı muhafazaya mecbur değilim. Hilkatin her türlü takdiri dışına bir an bile çıkmaya muktedir olmadığımı bilirim. Ben yalnız faziletimi muhafazaya mecburum.”
Temel hak ve hürriyetler konusunda yayaysak, “sınırlar askerle değil, adaletle korunur” diyen Hüseyin Avni’yi hafızalarımızdan sildiğimiz içindir.

Eğer TBMM millet hakimiyetinin tecelli merkezi olamıyorsa, Hüseyin Avni gibi gerçek bir milletvekilini unuttuğu içindir. Bu ülkede, milletvekilleri gereken itibarı görmüyorsa, içlerinde Hüseyin Avni olmak ruhunun eksikliğindendir.

***

Kimdir Hüseyin Avni? Türkiye’de millet hakimiyeti, hukuk devleti mücadelesinin gerçek bayraktarı olan şahsiyettir. Hürriyetsiz cumhuriyet olmayacağını/olamayacağını söyleyen kişidir. Eğer, milletin seçtiği bir temsilciye bir kol kalkarsa, bu kolun paşa üniformalı da olsa kırılması gerektiğini söyleyen kahramandır. Ali Şükrü Bey’in hunharca katli üzerine söylenen bu söz dahi yeter Hüseyin Avni Bey’in hatırlanması için.

İşte Hüseyin Avni, TBMM’de Lozan görüşmelerinde konuşuyor, yıl 1923:
“Efendiler, karşımızda yegâne düşmanımız İngilizdir. Bugün de yarın da öbür gün de İngiliz dostluğuna inananlar aldanırlar. Memlekete bilmeyerek hıyanet ederler. İngilizler bu millete ebediyen dost olmaz… Ben Paşa hazretlerinden âciz bir asker olarak, bir mülazim (teğmen) olarak soruyorum. Buyurdular ki, Musul bugün için ihraç edilmiştir (dışarıda bırakılmıştır)... Cemiyet-i Akvam kelimesini işitir işitmez hayret ettim. Efendim Cemiyet-i Akvam İngiliz şûrasından başka bir şey değildir. Cihanı aldatmak için sahte meşruiyetlere müşabih (benzer) olan şu makamı tanıyalım. Eğer aczimiz varsa resmen veririz. Kendi kendimizi aldatmayız efendiler. Musul bir sene hali intizarda (beklemede) bulunacak. Bu ne demektir efendiler? Bu milletle istihzadır (alaydır). İngilizlerden Mısır’ı aldınız, Kıbrıs’ı aldınız mı efendiler? Musul’u bugün sana vermeyen ne için yarın versin? Gayesi orada bir Kürt hükümeti teşkil edip, senin memleketini parçalayıp neticede bir Ermenistan teşkil etmek değil midir...”

Bu konuşmada İngiliz’in yerine ABD, Cemiyet-i Akvam’ın yerine Birleşmiş Milletler koyarsanız bir şeyin değişmediğini görürsünüz. Bir de “Ermenistan”ın yanına “İsrail” eklenirse bugünü okumak daha da kolaylaşır!

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Bozoklu Celal 19 Şubat 2019 19:22
Birinci meclisteki ikinci grup mektep sıralarında bizlere cumhuriyet karşıtı, gerici, yobaz ilerleme karşıtı kişiler olarak öğretilmiştir. Hüseyin Avni bey liderliğindeki bu ikinci grubun nasıl bir demokrasi, hürriyet ve cumhuriyet savunucuları olduğunu anlamak için Prof. Dr. Ahmet Demirel'in Birinci Mecliste Muhalefet kitabını tavsiye ederim.
KARAR OKURU 20 Şubat 2019 00:16
1
Karsı devrimcilerdi
osmanyavuz 19 Şubat 2019 15:55
Lozan ile ilgili saplantılı düşünceleriniz gerçeklerle bağdaşmıyor. Günümüzün adaletsizliklerini, hukuksuzluklarını yazmaktan aciz olduğunuz için rüşvet, yolsuzluk ve din ile aldatmaya yazmaya cesaret edemediğiniz için var ya yoksa Lozan'ı yazıyorsunuz.
H.Avni Ulaş Halit Paşa vb süfyanizmin ilk kurbanı şehitler.Onlar şanslı şerefli insanlardı.Hakkı söyleyemeyen nice yiğitler, şeref yiğitlik ve imanlarını da yitirdiler.Föterli hafızlar Türkçe ezancı şeyhler.En kahramanımız rahmetli Akif bile kaçarak( hicretle) kurtuldu.Süfyanizim narına yananların ruhuna elfatiha..
KARAR OKURU 19 Şubat 2019 14:54
Ahmet sīk doye bir adam var. her donem dogrulari soyledi milletin gozu onunde kriminalize edildi sizin kafanizda insanlar tarafindan. Buyuk ihtimal muhagazakar veya ulusal bir cenahtan gelmedigi , kurt turk dinli dinsiz herkes icin adalet istedigi icin olacak ; kimse sahipte cikmadi. Istikametini kaybetmedi , iceri attilar yatirdilar sudan sebeplerden. Ama kendini muhafazakar cenah olarak tanimlayan kesinm , bu gunlerde adelet hissini kaybettigi veya belkide hic sahip olmadigindan, olmazsa olmazi muhafazakar tandansa sahip tarihe karismis nostaljik kahramanlarini anmakla mesguller
KARAR OKURU 19 Şubat 2019 21:25
0
Ahmet Sik'a tekrar sorusturma acildi. Hakikaten korkmadan gercegi soyleyen bir hak savunucusu. Birkac yil once Gulen tarikatinin ic yuzunu anlatan bir kitap yazdigi icin Fetocu savcilarin hismina ugradi, hapse atildi. 2 yil once de hukumeti elestirdigi icin hapis yatti. Cok degil 10 yil sonra degeri daha iyi anlasilacak bir insan.
H.Avni Ulaş tarihe mal olmuş ve maalesef tarih tarafından da unutturulmuş bir kişiliktir.Onun 1.Meclisteki saygın duruşunu iyi anlamak için "okumak" gerek ve her şeyi de "güncel" içinde boğmamak şartıyla.Ali Şükrü Beyin "Tan" gazetesinde yazdığı "Yolumuz" adlı makaleyi bilmeden,anlamadan H.Avni Ulaş anlaşılmaz ki!Kümbet köyünde doğduğu kesindir ama Erzurum merkez köyü değil,o zaman Erzurum iline bağlı Karakoçan Kümbet köyüdür.1864 Vilayetler Kanunnamesi gereğince...Ölümünün üzerinden 71 yıl geçmek üzere,saygıyla anıyorum.
KARAR OKURU 19 Şubat 2019 16:40
0
Hüseyin Avni Bey. Erzurum'un Kümbet köyündendir. Şu an bu köyde arazileri mevcuttur. Akrabaları. Yeğenleri Erzurumda dır. merak edenler Musmmer Çelik’in “ Hüseyin Avni Ulaş “ kitabına bakabilirler.ayrıca Hüseyin Avni Bey’ i kimse unutmuş değildir. Birileri onun üzerinden Cumhuriyetle kavga etmek istemektedirler. Erzurum Rus işgaline uğradığında şehrin nüfusu 80. 000 kişi olarak bilinmektedir. K.Karabekir 1918 yılında şehre girdiğinde nüfus 8000 kişiye inmiştir. 125 000 Ermeninin tehciri abartılı bir rakamdır.
KARAR OKURU 19 Şubat 2019 21:05
0
Karar Okuru 16:40...Bu rakkamlari nereden aldigini bilmiyorum. )smanli arsivinde gore 1911de Erzurumun toplam nufusu 660 bin civarinda. Bu tarihte Erzurum Ermeni nufusu da 110 bin civarinda olarak verilmis. Yabanci tarihcilere gore 134 bin kusur. Gercege en yakin rakkam bu ikisinin ortalamasi yani 122 bin civari.
KARAR OKURU 19 Şubat 2019 08:35
Hüseyin Avni bu gün yaşasaydı mecliste olsaydı Atatürk e söylediği sözleri Erdoğana söyleyebilir miydi.eğer söyleseydi Erdoğan ona ne yapardı.
KARAR OKURU 19 Şubat 2019 07:24
Yine mi Ermenistan? 2 bucuk milyon nufuslu bir ulkeden niye bu kadar korkuyorsunuz? Huseyin Avni Erzurumlu oldugu icin Erzurumlu 125 bin Ermeni vatandasin tehcire bile gonderilmeden olduruldugunu biliyor olsa gerekti.
karar okuru 19 Şubat 2019 08:40
1
Yazıyla alakasız ama basitlikle alakalı yorumunuz hiç hoş olmamış. Şu kadarını şimdilik bilin ki karşılıklı birçok hataların olduğu o zor zamanlarda islamın kalbine Avrupalı emperyalistler tarafından tahrik edilerek bir hançer gibi sokulmaya çalışılan ermeni milleti başarılı olabilseydi bugün ikinci bir İsrail ile de uğraşıyor olacaktık. Hem de Anadolunun kalbinde. Ha bu arada İsrail de 8 milyoncuk...
mehmet 19 Şubat 2019 12:19
0
İşaret edilen geçmişte İngilizdi, bugün ise ABD, yani emperyalistler. Dün olduğu gibi bugünde milyonlarca savunmasız insanın kanını emen sülükler. Ermeniler mi? Onlar basit bir piyondu hala da öyleler. Onların yerini göçmen yahudiler için kurulan İsrail aldı. Günümüzde ise bir PKK illeti türetip kanserli ur gibi 3. nifak tohumunu ekmeye çalışıyorlar. Ayrıca bu korkmak değil, bir gerçeğe parmak basmaktır.
KARAR OKURU 19 Şubat 2019 20:30
2
Yorumuma cevap yazan vatandaslara tesekkur ederim. Tehcirin belki de en trajik olaylari Erzurumda yasanmistir. Tehcirden once Erzurum'da 125 bin Osmanli Ermenisi vardi. Birkac ay icinde birkac yuz Ermeni sag kaldi. Cogu kadin, cocuk 125 bin insan...Tehciri sadece 1 kaynaktan okuyarak anlamak mumkun degildir. Cesitli kaynaklardan acik fikirle ve acik kalple okumanizi oneririm. Olaya tanik olmus bazi ittihatcilarin ve milliyetci Turklerin de karsi ciktigi bir olaydi tehcir. Konya Valisi Mehmet Celal Bey'in "Hatiralarim" isimli kitabini okuyun.
mehmet 20 Şubat 2019 11:12
0
Tehcir esnasında intikam hırsı ile hareket eden aşiretler de olmuştur. Sebebi Ermeni çetelerin Rusların himayesinde 1,5 mlyna yakın müslümanı görülmemiş bir vahşetle katletmesidir. Sadece Osmanlı'nın Revan eyaletinde yapılan etnik temizlik ile tek bir Türk bırakılmamıştır. Ermeni kaynakları ve Rus arşivleri bunu teyid eder. Özellikle doğu, güneydoğuda etnik temizlik' hareketine girişerek kendilerine ''devlet'' kuracak coğrafya oluşturmaya çalışmışlardır. Maraş ve Antep'in işgalinde de Fransızlar adına piyonluk yapmışlardır.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN