Back To Top
İzmir’in dağlarında açmadan Kafkasya dağlarında açan çiçekler!

İzmir’in dağlarında açmadan Kafkasya dağlarında açan çiçekler!

- A +

İzmir’in kurtuluşu kutlandı. Bu vesileyle her zamanki bildik nutuklar atılmış, “İzmir Marşı” çalınmıştır. 9 Eylül’de bir sıkıntı yok, İzmir’in kurtuluşu… Fakat “İzmir Marşı” 9 Eylül kadar orijinal değil!

Tarihen de böyle, önce Kafkasya’da savaştık, sonra Anadolu’da. Bu savaşın da hikâyesi, masalı, efsanesi, marşı, edebiyatı... var. Ama biz bilmeyiz, tarihlerimizde yazmaz.

Siz “Kafkas İslâm Ordusu” diye bir şey duydunuz mu? Bakü’yü Ermeni katliamından kurtaran ordu! Azerbaycan’ın istiklâlini sağlayan ordu...

20. yüzyılımızın başında bir yıldız gibi parlayan ve saf idealist kişiliği öne çıkan Enver Paşa bir Azerbaycan konusunda emeline nail oldu, onun da kıymeti bilinmedi.

Onun kararlı tutumu olmasa idi, Azerbaycan diye bir devlet olur muydu?

Enver Paşa Birinci Dünya Savaşı’nın nihayetine doğru, kardeşi Nuri Paşa’yı Irak cephesinden çekilen askerlerle “Kafkas İslâm Ordusu” teşkil ederek bölgeye gönderdi. İşte bu ordu Azerbaycan’ı kurtardı. Bugün Bakü’nün güzel bir tepesinde bir anıtla bu savaş sırasında şehid olan askerlerimizin temsilî kabirleri vardır.

Ne zaman Bakü’ye gitsem Şehidler Hıyabanı’nı ziyaret ederim…

İşte bu marş o marş, Kafkas İslâm Ordusu’nun marşı:

Kafkasya dağlarında çiçekler açar 
Altın güneş orda, sırmalar saçar. 
Bozulmuş düşmanlar hep yel gibi kaçar 
Kader böyle imiş ey garip ana 
Kanım helâl olsun güzel vatana. 

Bir vakittir, seçim mağlubu yorgunu CHP’liler bir marşa taktılar. Sırf İzmir’de değil, her yerde İzmir Marşı! Bir aralar “İzmir’in Dağlarında Çiçekler Açar” marşı söylenmeyen stadyum kalmamıştı, Konya hariç!

Bu marştan beklenen nedir veya o marşa yüklenen nedir?

Mustafa Kemal’in adını yüceltmek mi?

Eğer siz gerçekten Atatürk’ün adını yüceltmek istiyorsanız, onun için çalıntı olmayan bir marş yazar ve bestelersiniz, bu da dillerden düşmez. Bu kemalist basitlik, Enver Paşa’ya yazılan bir türküyü de Atatürk’e mal etmişti:

Hoş gelişler ola kahraman Enver Paşa!

Bir emir ver orduna, Kafkas Dağını aşa

Askerin milletin bayrağınla çok yaşa

Ne yaptılar bu mısraı:

Hoş gelişler ola Mustafa Kemal Paşa!

Askerin milletin bayrağınla çok yaşa

Türkü’de Enver Paşa’ya başka atıflar da var:

Parlayan yıldızın âlemi tenvir eder

Atıf bunun neresinde diyeceksiniz? “Enver”, daha nurlu, daha aydınlık demek. Elbette, onun parlayan yıldızı âlemi tenvir eder, yani aydınlatır.

Tabiî türküde turancı bir muhteva da var. Buna bir çözüm bulamamışlar:

Cephede mitralyöz ayna gibi parlıyor

Türkistan Türkleri bayrak açmış bekliyor.

***

Enver Paşa öyledir böyledir; onun bilerek veya bilmeyerek, elinde olarak veya olmayarak yaptıkları hakkında her şeyi söyleyebiliriz. Fakat Azerbaycan konusunda ortaya koyduğu tavır, mutlaka hatırlanmalı.

Sahi bu sene Azerbaycan Cumhuriyeti’nin 100. yılı…Acaba Azerbaycan’da Enver Paşa ve Kafkas İslâm Ordusu kumandanı Nuri Paşa hatırlanıyor mu?

Bakü’nün en büyük stadında bu marşın orijinalini büyük bir kalabalıkla seslendirmek Enver Paşa’nın ruhunu şad etmez mi?

Umarım Azerbaycan halkı Enver Paşa’yı böyle yâd ederek kadirşinaslığını gösterir!

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Rahime Cura 17 Ekim 2018 11:39
İzmir’in dağlarında açan çiçeklerden kim rahatsız olur? Karar gazetesinde Mehmet Doğan, “İzmir’in dağlarında açmadan Kafkasya dağlarında açan çiçekler” başlıklı bir yazı kaleme aldı. Kafkas İslam Ordusu’nun Bakü’ye giriş gününü beklemiş ve heybesindeki hazır yazıyı çıkartmış. Dediği şu Doğan’ın, “İzmir’in dağlarında çiçekler açar” marşının aslı “Kafkasya dağlarında çiçekler açar”dır. Sonra Kemalistler onu değiştirmiş ve Mustafa Kemal’e mal etmiş.
KARAR OKURU 14 Eylül 2018 07:02
Turanci hayallerle bizi Cihan Harbine sokan, beceriksizligi yuzunden Sarikamis felaketinde onbinlerce askerimizin donarak sehit olmasinin tek sorumlusu Enver Pasayi ovmek akla zarar. Savas kaybedilince de Talat Pasayla memleketi birakip kactigini da unutmayalim.
Saygı değer emektar hocam Hırsızlık hırsızlıktır.Küçüğünü önemsemeyen büyüklerini yapar.Arsız kemalistler gibi.Yalanlar hırsızlıklar üzerine tarih inşa edilir mi.Edilemiyor. Yakın tarih karpuz gibi ikiye yarılmış durumda.Sebep olan kişiyetapanlar,karpuzu birleştieciğim diye hoyratça yobazca bölmeye devam ediyor.
Mustafa Çetin Baydar 13 Eylül 2018 14:27
Burada sansürlenmiş bir tarihi olaydan söz ediliyor. Yakın Tarihin kamuya mal olmuş yönlerine bir eleştiri getirilmiyor. Enver Paşa'nın ülküsü İslam odaklıdır. Bu uğurda Türkistan yollarında şehit olmuştur. Mustafa Kemal'in ideali ise Kemalizm'le noktalanır. Mustafa Kemal kendi kendine Atatürk ünvanını veren kanunu çıkarırken, Enver Paşa en büyük ünvanın şehitlik olduğunu bizzat gösteren bir iman adamıdır.
Umut Emiroğlu 13 Eylül 2018 13:37
Böylece marşın orijinalini öğrenmiş olduk ama ardında bir ard niyet kokusuyla... Kanaatimce, gönlü vatan sevgisini hazmetmiş birisi bu bilgiyi İzmir’in karşısına Kafkas cephesini koyarak değil, her iki mücadeleyi de sahiplenerek, “bakın bu İzmir marşının orijinali de budur”, diyerek aktarır. Önemli olan vatan coğrafyasından kurtarılabilen her belde için sevinmektir. Benim açımdan üzücü bir yazı. Bunu kendiniz için bir geribildirim olarak alın lütfen.
KARAR OKURU 13 Eylül 2018 13:34
Atatürk mü Enver paşa mı..? Tabi ki Atatürk...azizim sizinki beyhude gayret ne yapsanız turk milletin gönlünden atatürk'ü silemezsiniz..
KARAR OKURU 13 Eylül 2018 18:24
1
Seninki subjektif bir görüş.Kendi görüşünü zorla başkalarına kabul ettiremezsin.Haddin değil hakkın değil!Bana göre de Enver Paşa'dır.Var mı bir diyeceğin?
KARAR OKURU 13 Eylül 2018 22:12
1
Atatürk mü Enver Paşa mı? derdinde değiliz. Derdimiz yalnız ve yalnız hakikatlerdir.
KARAR OKURU 13 Eylül 2018 10:08
Mustafa Kemal ile Enver Paşa arasında ahım şahım bir ideolojik farklilik yoktur. Atatürk ayağı daha yere sağlam basandır. Size sizin adiniza üzülüyorum. Izmirin daglarinda ha Enver actirmis ha Kemal onemli olan Izmirin kurtulusu. Istanbulun kurtulusu.
Volkan Erol 13 Eylül 2018 03:55
..Enver türküsü.." Kurtulus Savasinda kullanilan irtibat burolarinin hemen tamamina yakini da "ittihat Terakki''nin kurdugu burolar oldugunu yazar Yalcin Kucuk. Milletin düsturu, "Gecmisini anarsan hayr ile an" dır. Enver de M.Kemal da milletin gecmisidir. Birini ovup digerini yeren milleten degildir.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN